Wielu pacjentów ortopedycznych zastanawia się, co wybrać, kwas hialuronowy czy osocze w kolano? Co przyniesie efektywniejsze i trwalsze rezultaty? Jako że oba zabiegi wiążą się ze sporym wydatkiem, decyzja powinna być starannie przemyślana i najlepiej skonsultowana ze specjalistą. Poniżej przybliżamy jednak obie metody, aby ułatwić zrozumienie ich specyfiki.
Kwas hialuronowy w kolano
Wiskosuplementacja, czyli podawanie kwasu hialuronowego w formie iniekcji bezpośrednio do stawu kolanowego, jest ogólnie uznaną metodą nieoperacyjnego leczenia zmian chrzęstnych w obrębie tej struktury. W warunkach prawidłowych i fizjologicznych kwas hialuronowy jest produkowany i wydzielany do płynu stawowego przez komórki błony maziowej. Poprawia właściwości lepko-sprężyste płynu stawowego i odgrywa kluczową rolę w prawidłowym ruchu stawów. W przebiegu choroby zwyrodnieniowej spada stężenie i gęstość endogennego kwasu hialuronowego, co powoduje dolegliwości bólowe i obniżenie zakresu ruchomości stawów. Należy pamiętać, że kwas hialuronowy nie jest lekiem przeciwbólowym, a jego celem jest głównie poprawa jakości mazi stawowej i chrząstki stawowej.
Zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym, zawsze pod kontrolą USG, aby trafnie umieścić preparat w docelowym miejscu. Korzystne efekty wiskosuplementacji obserwuje się już po około 7-10 dniach od zabiegu.
Osocze w kolano
Osocze bogatopłytkowe jest autologicznym preparatem krwiopochodnym zawierającym skoncentrowane płytki krwi, które są zawieszone w niewielkiej objętości osocza. Otrzymuje się je z krwi obwodowej pobranej od pacjenta, poprzez jej wirowanie. Znajduje zastosowanie w terapii wielu schorzeń i urazów w takich dziedzinach medycyny, jak: ortopedia, dermatologia (w tym kosmetologia), stomatologia, urologia, okulistyka, otolaryngologia, medycyna sportowa, a także weterynaria. Osocze bogatopłytkowe jest źródłem nie tylko czynników wzrostu, ale także adhezyn – białek odpowiedzialnych m.in. za osteokondukcję i migrację komórek nabłonkowych.
Istotną zaletą stosowania autologicznego osocza jest większe bezpieczeństwo niż w przypadku stosowania preparatów allogenicznych. Ze względu na to, że osocze jest otrzymywane z krwi autologicznej, nie ma ryzyka reakcji immunologicznych ani przeniesienia drobnoustrojów od innych dawców. Dodatkowo wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Wszystkie przeprowadzone badania wpływu osocza na staw kolanowy wykazały korzystny efekt działania oraz brak reakcji niepożądanych.
Kwas hialuronowy czy osocze w kolano?
Uważa się, że iniekcje kwasu hialuronowego w kolano mogą dać szybkie efekty, jednak krótkoterminowo. Konieczne są częstsze powtórzenia zabiegu. Dodatkowo nie wpływają w dużym stopniu na biologiczną regenerację tkanek, lecz oddziałują na zmiany fizykochemiczne płynu stawowego, co z kolei chroni chrząstkę stawową i ją odżywia. Z kolei osocze w kolano daje trwalsze efekty, jednak potrzeba więcej czasu na ich zaobserwowanie. Zabiegi mogą przyczyniać się do uruchomienia procesów biologicznej regeneracji tkanek.
Różnice mają miejsce również w cenie poszczególnych zabiegów. Koszt pojedynczej ampułkostrzykawki wynosi przeciętnie 200-250 zł, a jednorazowo podaje się 2-3 ampułki, przy czym rekomenduje się od 1 do 5 zabiegów w odstępach 7 dni (w zależności od zaawansowania problemów pacjenta). Z kolei jeden zabieg osocza bogatopłytkowego dla jednego kolana wynosi średnio 950 zł. Rekomenduje się wykonanie 3 zabiegów w serii.
Ostateczna decyzja powinna zostać podjęta po konsultacji z lekarzem ortopedą zajmującym się takimi zabiegami. Wszystko zależy nie tylko od preferencji i możliwości finansowych pacjenta, ale również od wskazań i przeciwwskazań medycznych, w tym stopnia zaawansowania choroby zwyrodnieniowej czy innych uszkodzeń stawowych.
Czy iniekcje w kolano bolą?
Iniekcje kwasu hialuronowego lub osocza można wykonywać przy znieczuleniu miejscowym. Wówczas pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości poza delikatnym rozpieraniem w kolanie. Po ustąpieniu znieczulenia w pierwszych dniach po zabiegu mogą pojawić się dolegliwości bólowe, które są naturalną reakcją organizmu. W ciągu pierwszych 48 godzin po zabiegu zaleca się unikanie wysiłków fizycznych, a nawet częstego korzystania ze schodów i dźwigania ciężkich przedmiotów. To czas rekonwalescencji, gdzie należy postawić na odpoczynek i regenerację.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Stworzyliśmy dla Państwa najwyższej jakości i z najprostszym, a co najważniejsze naturalnym składem kwas hialuronowy na stawy i skórę. Jest on pozyskiwany w pełni naturalnie i otrzymywany na drodze biofermentacji roślinnej. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Gołos A., Treliński J., Kliniczne zastosowanie osocza bogatopłytkowego, Hematologia, 3/2014.
- Ostałowska A., Święchowicz S., Koczy B., Stołtny T., Nowak D., Skowron M., Birkner E., Kasperczyk S. Wiskosuplementacja w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego, Ann. Acad. Med. Siles., 71/2017.
- Piszczorowicz Ł., Król D., Dyląg S. Terapia autologicznym osoczem bogatopłytkowym (PRP) – obiecująca metoda leczenia regeneracyjnego uszkodzonych tkanek stosowana w wielu dziedzinach medycyny. Journal of Transfusion Medicine, 2/2020.
- Szelerski Ł., Ambroziak M., Skowronek P., Małdyk P. Rola wiskosuplementacji w profilaktyce i leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego – przegląd danych dotyczących Hylanu G-F 20, Inżynieria Biomateriałów, 127/2014.