Pytanie
Witam,
co na ból kolan może mi pomóc, ponieważ od kilku miesięcy zmagam się z tym problemem, który zaczyna mi bardzo przeszkadzać. Proszę o podpowiedź co może mi pomóc, może jakieś produkty?
Pozdrawiam
Maria
Odpowiedź
Pani Mario,
ból kolan może być spowodowany różnymi czynnikami. W zależności od tego co jest przyczyną, istnieją różne metody łagodzenia i leczenia bólu. Poniżej przedstawiam Pani kilka ogólnych wskazówek dotyczących tego, co możne Pani zrobić w przypadku bólu kolan:
1. Fizjoterapia – jeśli ból kolan jest wynikiem problemów strukturalnych, takich jak np. uszkodzenie chrząstki stawowej, więzadeł stawu kolanowego lub okolicznych mięśni to fizjoterapeuta może pomóc w leczeniu. Jednak, aby to stwierdzić, zalecam wizytę u fizjoterapeuty, który będzie mógł przeprowadzić odpowiednie testy funkcjonalne na żywo i zalecić dodatkowe badania jeżeli będzie wymagała tego sytuacja. Pozwolą one dokładnie zdiagnozować przyczynę i opracować indywidualnie dobrany program rehabilitacyjny, który pomoże wzmocnić staw kolanowy i poprawić jego funkcjonowanie, a także stabilność.
2. Konsultacja z ortopedą – jeśli ból kolan jest intensywny, długotrwały lub towarzyszą temu inne objawy, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, utrata zakresu ruchomości w stawach, a nawet trudności z chodzeniem, konieczna jest konsultacja z lekarzem ortopedą. Może on zlecić badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa, aby dokładnie zdiagnozować problem i zalecić odpowiednie leczenie.
3. Okłady z zimna lub ciepła – tego rodzaju okłady są jednym ze sposobów łagodzenia bólów kolan. Odpowiednio stosowane mogą wpływać na przyśpieszenie procesów gojenia się tkanek. Należy jednak pamiętać, że zależy to w dużej mierze od fazy i charakteru stanu chorobowego. Ciepłe okłady sprawdzą się w przypadku chorób przewlekłych. Z kolei zimne okłady wykazują przede wszystkim działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dlatego poleca się je we wczesnych fazach po urazach i kontuzjach, gdy miejsce ma jeszcze stan ostry i obrzęk.
4. Odpoczynek – jeżeli ból jest spowodowany nadmiernym wysiłkiem lub urazem, ważne jest, aby nie przeciążać nadmiernie stawów i dać tkankom czas na regenerację. W tym czasie należy unikać aktywności fizycznych, które mogą nasilać ból.
5. Ćwiczenia – regularne wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń może pomóc we wzmocnieniu mięśni odpowiadających za ruchomość stawu kolanowego i poprawić jego funkcjonowanie. Stąd wizyta u fizjoterapeuty byłaby wskazana, ponieważ pomoże on dostosować plan ćwiczeń do Pani potrzeb.
6. Suplementacja – odpowiednio dobrana suplementacja może pomóc w poprawie funkcjonowania stawów oraz zmniejszeniu bólu. Kolagen i kwas hialuronowy to dwa suplementy diety, które często są stosowane w celu poprawy stanu i zdrowia stawów, w tym kolan gdy odczuwany jest ich ból. Kolagen to białko strukturalne występujące m.in. w skórze, w stawach i innych tkankach organizmu. Odpowiada za utrzymanie elastyczności i wytrzymałości stawów. Suplementacja kolagenem może pomóc wzmocnić tkanki, w tym chrząstkę stawową, co może przynieść ulgę osobom z bólem stawów, w tym także kolan. Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem płynu stawowego, który działa jak smar w stawach utrzymując odpowiednie nawilżenie. Suplementacja kwasem hialuronowym może pomóc w łagodzeniu bólu kolan i poprawie ruchomości stawów.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
mgr fizjoterapeuta
bioalgi
bioalgi.pl
Tel. 513 776 935
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Stworzyliśmy dla Państwa najwyższej jakości i z najprostszym, a co najważniejsze naturalnym składem kwas hialuronowy na stawy i skórę. Jest on pozyskiwany w pełni naturalnie i otrzymywany na drodze biofermentacji roślinnej. Zobacz więcej... | |
Kolagen do picia
Kolagen do picia w proszku to naturalny suplement diety o smaku porzeczkowym. Opatentowana formuła Peptiplus sprawia, że biodostępność w organizmie jest na bardzo wysokim poziomie. Zobacz więcej... |