Jod (łac. iodum, symbol: I) jest śladowym pierwiastkiem niezbędnym do życia. Występuje głównie w rybach morskich i roślinach rosnących na terenach nadmorskich. Dzięki niemu możliwe jest zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia.
Metabolizm jodu
Metabolizm jodu można przedstawić w 3 krokach:
- zatrzymanie jodu – przechodzi on z naczyń włosowatych do komórek pęcherzyków gruczołowych tarczycy;
- synteza i wydzielanie tyreoglobuliny – utrzymuje ona większość jodu zgromadzonego w tarczycy;
- utlenianie jodku – podczas tego procesu tworzą się atomy jodu konieczne do produkcji hormonów tarczycy.
Jak zatem widać, narządem niezbędnym do metabolizmu jodu i jego wykorzystania przez organizm jest tarczyca.
Jod w organizmie człowieka
Organizm człowieka zawiera średnio 15-20 mg jodu, z czego 70-80% znajduje się w tarczycy. Pierwiastek ten wchłania się w układzie pokarmowym i przedostaje do osocza krwi, gdzie wychwytywany jest przez tarczycę.
Dzienne zapotrzebowanie na jod
Optymalne dobowe spożycie jodu powinno wynosić:
- 90 µg – u dzieci do 5. roku życia;
- 120 µg – u dzieci między 6. a 12. rokiem życia;
- 150 µg – u dzieci powyżej 12. roku życia oraz u osób dorosłych bez względu na płeć;
- 250 µg – u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Spożycie jodu w Polsce jest zdecydowanie zbyt małe. Z tego względu zaleca się suplementację tego pierwiastka.
Źródła jodu
Jod w stałych ilościach występuje w morskiej wodzie, dlatego najlepszym jego źródłem są ryby i skorupiaki morskie. Zawierają one od 10 nawet do 200 µg jodu w 100 g. Największe ilości pierwiastka można spotkać w:
- makrelach;
- małżach;
- dorszach;
- ostrygach.
Znacznie mniejsze ilości występują w roślinach, w tym przypadku obecność jodu zależy głównie od jego obecności w glebie, na której uprawiano daną roślinę oraz od warunków klimatycznych. Jeśli rośliny były uprawiane na terenach nadmorskich lub gleby pod uprawę były nawożone czy pierwotnie bogate w jod, pierwiastek ten można spotkać w otrębach pszennych, brokułach, nasionach grochu itd.
Funkcje jodu
Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Przy prawidłowej podaży tego pierwiastka jego pula zgromadzona w tarczycy w postaci zmagazynowanych hormonów jest spora, ponieważ wynosi 8-10 g. W postaci pierwiastka stabilnego zaś wynosi 10-20 mg. Jest to zabezpieczenie na wypadek niedoboru jodu w diecie.
Jod wykorzystywany jest przez każdy receptor w organizmie. Jego brak powoduje zaburzenia hormonalne, które można zauważyć praktycznie w przypadku każdego hormonu w organizmie. Jod pomaga syntetyzować hormony tarczycy i zapobiega zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy.
Pierwiastek ten wykorzystywany jest w medycynie głównie przy leczeniu nadczynności tarczycy. Działa on na nadczynną tarczycę poprzez hamowanie hydrolizy tyreoglobuliny i hamowanie działania TSH.
Dodatkowo jod:
- działa antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwgrzybiczo;
- działa antyseptycznie, przez co wykorzystywany jest do odkażania różnych powierzchni, np. w szpitalach;
- wspomaga leczenie zmian skórnych;
- oczyszcza układ krwionośny z patogenów i szkodliwych substancji;
- zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę u diabetyków;
- pomaga zmniejszyć bliznowacenie tkanek;
- wspiera syntezę białek;
- rozrzedza śluz, przez co między innymi łagodzi katar;
- reguluje produkcję estrogenów w jajnikach;
- zwiększa syntezę ATP;
- działa antyoksydacyjnie, przez co między innymi zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów.
Jod działa korzystnie na wszystkie komórki i tkanki organizmu. Tym samym można powiedzieć, że jego obecność w organizmie jest niezbędna bez względu na wiek czy płeć.
Niedobór jodu
Skutki niedoboru jodu są różne w zależności od wieku. U osób dorosłych niedobór jodu objawia się upośledzeniem funkcji psychicznych, mniejszą wydolnością w pracy, rozwojem wola guzowatego, niedoczynnością tarczycy (w warunkach ciężkiego i umiarkowanego niedoboru). Dodatkowo dla wszystkich grup wiekowych charakterystyczne są wole i podwyższenie wrażliwości na skutki promieniowania.
W przypadku płodu i noworodków istnieje większe ryzyko poronienia czy urodzenia martwego dziecka oraz wystąpienia wad wrodzonych. Z kolei u dzieci i nastolatków zauważa się upośledzenie rozwoju umysłowego i somatycznego.
Najbardziej typowym objawem niedoboru jodu są zdecydowanie wole. Ryzyko pojawienia się tej dolegliwości wiąże się ze spożyciem jodu poniżej 50 µg dziennie.
Polecane produkty:
Koenzym Q10 naturalny
Koenzym Q10 bioalgi to wysokiej jakości, naturalny suplement diety. Innowacją jest wyjątkowo wysoka biodostępność (wchłanialność). Jest ona aż 500 procent wyższa niż w przypadku jakiegokolwiek, konwencjonalnego koenzymu Q10. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Wiernicka A., Socha J., Socha P., Rola jodu w żywieniu dzieci, Standardy Medyczne, 8/2011.
- Gietka-Czernel M., Profilaktyka niedoboru jodu, Postępy Nauk Medycznych, 12/2015.
- Sircus M., Samodzielna i bezpieczna terapia jodem, Wydawnictwo Vital, Białystok 2019.
- Liskowska M., Leczenie chorób tarczycy, Łódź 2018.
- Pyka B., Zieleń-Zynek I., Kowalska J., Ziółkowski G., Hudzik B., Gąsior M., Zubelewicz-Szkodzińska B., Zalecenia dietetyczne dotyczące spożywania jodu – w poszukiwaniu konsensusu między kardiologami a endokrynologami, Folia Cardiologica, 2/2019.