Wiskosuplementacja

Wiskosuplementacja cieszy się niemalejącą popularnością wśród pacjentów z rozmaitymi problemami narządu ruchu. To innowacyjna metoda polegająca na uzupełnianiu braków kwasu hialuronowego bezpośrednio w stawie za pomocą iniekcji. Dzięki temu zmniejszają się dolegliwości bólowe stawów, przemija ich sztywność, a pacjent staje się sprawniejszy. Co warto wiedzieć o wiskosuplementacji?

Wiskosuplementacja

Wiskosuplementacja – na czym polega?

Wiskosuplementacja jest nieoperacyjną metodą leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, choć ostatnimi czasy znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie schorzeń. Kwas hialuronowy w organizmie człowieka o przeciętnej masie 70 kg wynosi około 10-15 g. W ogromnych ilościach znajduje się m.in. w ciele szklistym oka, skórze oraz płynie maziowym. To właśnie dzięki niemu stawy poruszają się bezboleśnie w pełnym zakresie ruchomości. Jeśli z różnych względów dojdzie do niedoborów tego związku, pojawiają się pierwsze zmiany zwyrodnieniowej, ból i sztywność stawów, obrzęki stawów, spadek sprawności.

Wiskosuplementacja polega na wstrzykiwaniu preparatu medycznego z kwasem hialuronowym bezpośrednio do stawu, w którym na podstawie badań obrazowych zidentyfikowano jego ubytki. Ciekawostką jest, że pierwsze preparaty do wiskosuplementacji stworzono już w 1986 roku, jednak dopiero niedawno zyskały zasłużoną sławę.

Zabieg odbywa się pod kontrolą USG, aby mieć pewność, że kwas hialuronowy trafi w docelowe miejsce. Lekarz w pierwszej kolejności dezynfekuje skórę stawu, a następnie za pomocą długiej i cienkiej igły wprowadza preparat bezpośrednio do jamy stawowej, uzupełniając miejscowe niedobory kwasu hialuronowego. Niekiedy trzeba wykonać kilka nakłuć, jest to zawsze kwestia indywidualna. Wiskosuplementacja nie jest zabiegiem bolesnym, choć można wykonać ją w znieczuleniu miejscowym. Trwa maksymalnie 30 minut i po jej zakończeniu pacjent może od razu udać się do domu. Dla optymalnych efektów rekomenduje się przebycie 1-5 zabiegów w odstępach 7-dniowych.

Wiskosuplementacja – wskazania

Podstawowym wskazaniem do zastosowania wiskosuplementacji jest choroba zwyrodnieniowa stawów, zwłaszcza dużych stawów obwodowych (najczęściej kwas hialuronowy wstrzykuje się przy zwyrodnieniach stawów kolanowych). Udowodniono jednak, że metoda ta przynosi wiele korzyści także przy ostrym lub przewlekłym zapaleniu ścięgien i różnego rodzaju entezopatiach. W praktyce warto ją rozważyć zawsze, gdy u pacjenta występuje przewlekły ból stawów lub ich sztywność, nawet jeśli nie mają one podłoża zwyrodnieniowego. Kluczowa jest konsultacja ortopedyczna.

Zobacz również: Kwas hialuronowy czy osocze w kolano?

Wiskosuplementacja – przeciwwskazania

Wiskosuplementacja jest metodą bezpieczną, ponieważ wykorzystuje związek naturalnie występujący w organizmie człowieka. Mimo wszystko jego wprowadzanie narusza integralność tkanek, zatem nie sprawdzi się w przypadku każdego człowieka. Podstawowymi przeciwwskazaniami są:

  • cukrzyca;
  • aktywne infekcje;
  • choroby zapalne;
  • gorączka;
  • zaostrzenia chorób przewlekłych;
  • ropne zapalenie stawów;
  • skrajne obniżenie odporności, np. AIDS;
  • koagulopatie;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu;
  • złośliwe nowotwory.

To lekarz na podstawie wywiadu zdrowotnego i badań obrazowych ustala, czy wiskosuplementacja w danym przypadku będzie korzystnym i bezpiecznym rozwiązaniem.

Wiskosuplementacja – cena

Cena pojedynczego zabiegu zależy głównie od wielkości docelowego stawu. Zwykle waha się w przedziale 150-600 zł. Zabiegi nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zalecenia po wiskosuplementacji

Przez 2-3 dni po wiskosuplementacji zaleca się unikanie nadmiernej aktywności fizycznej i obciążania stawu. Przeciwwskazane jest zwłaszcza skakanie, bieganie i dźwiganie ciężarów, co wywołuje znaczną kompresję powierzchni stawowych. Do tygodnia może utrzymywać się delikatny obrzęk, lekki ból i zaczerwienienie, co jest naturalne i nie stanowi powodu do zmartwień. W późniejszym czasie warto spotkać się z fizjoterapeutą, który zleci instruktaż ćwiczeń wzmacniających mięśnie wokół stawu. Przyczyni się to do dłuższego utrzymania efektów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczęsny G., Tomaszewski W., Domżalski M., Ewolucja kwasu hialuronowego w wiskosuplementacji – od cząstek linearnych do kompleksów hybrydowych, Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja, 3/2021.
  2. Szelerski Ł., Ambroziak M., Skowronek P., Małdyk P., Rola wiskosuplementacji w profilaktyce i leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego – przegląd danych dotyczących Hylanu G-F 20, Inżynieria Biomateriałów, 2/2014.
  3. Ostałowska A., Święchowicz S., Koczy B., Stołtny T., Nowak D., Skowron M., Birkner E., Kasperczyk S., Wiskusuplementacja w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 71/2017.

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *