Cienie pod oczami mogą wskazywać na patologie zdrowotne, jak również mogą być indywidualną cechą wyglądu danego człowieka. W drugim przypadku mówi się o danej urodzie – istnieje wiele metod, pozwalających na korekcję i zlikwidowanie cieni pod oczami, jeśli są one dla kogoś nieestetyczne. Jeśli natomiast cienie wynikają z chorób, niezbędne jest leczenie przyczynowe.
Cienie pod oczami – przyczyny
Skóra wokół oczu to najbardziej newralgiczna część twarzy. Reaguje nie tylko na czynniki zewnętrzne (promieniowanie UV, zanieczyszczenia) czy wewnętrzne (niedobory pokarmowe, zaburzenia hormonalne), ale również emocjonalne. Mięśnie okrężne oka za pomocą licznych nerwów połączone są z ciałem migdałowatym, które odpowiada za ekspresję emocji. Możliwych przyczyn cieni pod oczami może być wiele, a do najczęstszych należą:
- niedożywienie, anemia, niedobory pokarmowe;
- niewysypianie się, życie w biegu;
- silny stres, zwłaszcza przewlekły stres;
- cera naczyniowa;
- odwodnienie;
- alkoholizm;
- palenie papierosów;
- wysokoprzetworzona, niezdrowa dieta;
- niedoczynność tarczycy;
- choroba nowotworowa;
- wszelkie choroby przewlekłe w stadium zaawansowanym, wyniszczającym;
- zaburzenia czynności nerek i/lub śledziony;
- nadciśnienie tętnicze;
- utrata znacznej ilości krwi;
- stany zapalne w organizmie.
Zdecydowanie najczęściej przyczynami są jednak czynniki związane ze stylem życia, które można modyfikować. To dobra informacja, ponieważ na występowanie cieni pod oczami mamy spory wpływ. Warto zaznaczyć, że niekiedy problem ten pojawia się u osób zdrowych i prowadzących harmonijny tryb życia. Jeśli nie występują żadne inne objawy, a badania laboratoryjne wychodzą prawidłowo, mówi się o uwarunkowaniach genetycznych do takiego wyglądu.
Cienie pod oczami – objawy
Cienie pod oczami można określić jako obustronne, okrągławe, jednorodnie plamiste, ciemne zabarwienie skóry w regionie podoczodołowym. Skóra może przybierać odcień lekko brązowy, ale również fioletowawy, szary czy niebieskawy. Pacjenci opisują je jako „podkrążone oczy”, co nadaje twarzy wyraz zmęczenia, a nawet smutku. Kolor brązowy i niebiesko-szary cieni pod oczami najczęściej wskazuje na depozycję skórnej melaniny, zaś niebieskawy charakter cieni wynika z uwidocznienia sieci kapilarów skórnych. Zazwyczaj cieniom pod oczami nie towarzyszą żadne inne dolegliwości.
Zobacz również: Kwas hialuronowy na zmarszczki.
Cienie pod oczami – diagnostyka
Przy cieniach pod oczami w pierwszej kolejności sprawdza się ogólny stan zdrowia i poziom odżywienia. Dlatego lekarz zleca badania takie jak:
- morfologia krwi obwodowej;
- hormony tarczycy;
- hormony płciowe;
- witamina D;
- żelazo;
- ferrytyna;
- panel nerkowy;
- panel wątrobowy;
- witamina B12;
- glukoza;
- OB.
Na podstawie uzyskanych wyników może zadecydować o dalszej diagnostyce.
Leczenie cieni pod oczami
Jeśli cienie pod oczami wynikają z chorób, należy rozpocząć ich leczenie lub dążyć do ich stabilizacji w przypadku, gdy mają charakter przewlekły. W większości przypadków wystarczają domowe sposoby niwelowania cieni pod oczami oraz metody wykonywane w gabinecie kosmetologicznym. Profesjonalne sposoby na cienie pod oczami mogą obejmować:
- iniekcje kwasu hialuronowego usieciowanego w okolicę oczu – dodatkowo pozwala to na uniesienie powieki górnej czy korektę doliny łez;
- mezoterapię – pozwala dodatkowo na likwidację przebarwień, poprawę gęstości i nawilżenia skóry, wygładzenie zmarszczek mimicznych;
- peelingi chemiczne – wygładzają również zmarszczki powierzchowne. Ze względu na delikatną okolicę należy dobierać je szczególnie starannie;
- laseroterapię – poprawia koloryt skóry, stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych;
- ultradźwięki – stosowane częściej na okolicę górnej powieki w celu jej uniesienia, choć równie dobrze mogą zmniejszać widoczność cieni pod oczami poprzez intensywne odżywienie skóry.
W warunkach domowych warto zdrowo się odżywiać, suplementować witaminę E, witaminy z grupy B, cynk, witaminę D oraz kolagen i kwas hialuronowy, a także zadbać o właściwą pielęgnację skóry ze szczególnym nastawieniem na codzienne, wieczorne masaże twarzy i właściwy dobór kosmetyków do potrzeb skóry. Przy cieniach pod oczami niezbędne jest wysypianie się i unikanie stresu, a także wysokie nawodnienie organizmu.
Polecane produkty:
Kolagen do picia
Kolagen do picia w proszku to naturalny suplement diety o smaku porzeczkowym. Opatentowana formuła Peptiplus sprawia, że biodostępność w organizmie jest na bardzo wysokim poziomie. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Stworzyliśmy dla Państwa najwyższej jakości i z najprostszym, a co najważniejsze naturalnym składem kwas hialuronowy na stawy i skórę. Jest on pozyskiwany w pełni naturalnie i otrzymywany na drodze biofermentacji roślinnej. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kępa A., Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej na okolice oczu – przegląd wybranych technik. Cz. 1, Kosmetologia Estetyczna, 1/2015.
- Zejfer A., Starzenie skóry wokół oczu, marzec-kwiecień 2020.
- Emeryk A., Lewandowska M., Bartkowiak-Emeryk M., Cienie pod oczami – zapomniany i niedoceniany objaw u dzieci, Allergy 1963; 21: 26-32.