Moczenie nóg w ciepłej wodzie z solą

Moczenie nóg w ciepłej wodzie z solą to metoda, która może mieć zarówno działanie terapeutyczne, jak i relaksujące czy pielęgnacyjne. Znana jest od wielu lat i praktykowana przez poprzednie pokolenia z bardzo dobrym rezultatem. Należy jedynie zwrócić uwagę na właściwą metodykę zabiegu, wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych oraz wykorzystanie odpowiednio dobranej soli.

Moczenie nóg w ciepłej wodzie z solą

Na czym polega moczenie nóg w ciepłej wodzie z solą?

Istnieje co najmniej kilka sposobów na moczenie w ciepłej wodzie z solą. Jeden z nich obejmuje wlanie ciepłej wody o temperaturze około 40-45°C do dużej miski. Jej rozmiar powinien umożliwiać umieszczenie w niej obu stóp jednocześnie. Następnie do wody tej wsypuje się 3 łyżeczki soli. Najlepiej sprawdza się sól himalajska lub sól kłodawska, ponieważ mają one najbogatszą zawartość minerałów. Tym samym pierwiastki te będą mogły przenikać przez barierę naskórka i wzmacniać skórę, wywierając również efekt powierzchowny. Gdy sól się trochę rozpuści, całość można jeszcze zamieszać. Wówczas umieszczamy w misce z wodą i solą stopy, zanurzając je do poziomu kostek. Trzymamy tak przez około 10-15 minut, po czym wyjmujemy, opłukujemy czystą, ciepłą wodą i przeprowadzamy dalsze etapy pielęgnacji.

Najprościej po wykonaniu moczenia stóp w takiej solance bardzo dokładnie pokremować je kremem nawilżającym. Bardzo dobrze sprawdzą się kremy dedykowane stopom, ponieważ są nieco gęstsze i mają intensywniejszy skład, przez co mogą efektywniej przenikać przez grubą warstwę naskórka znajdującego się na podeszwach stóp oraz na piętach. Osoby mające nieco więcej czasu mogą wcześniej wykonać jeszcze peeling stóp oraz ich maseczkę regenerującą.

Moczenie nóg w ciepłej wodzie z solą wykonuje się doraźnie, w zależności od indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj jest to jeden zabieg tygodniowo. Nie należy zbyt długo trzymać stóp w wodzie z solą, ponieważ mimo wszystko sól pozostaje substancją drażniącą. W innym razie możemy nabawić się podrażnień oraz suchości skóry. Efekt będzie więc odwrotny od zamierzonego. Jeśli jednak zastosujemy się do zasad metodyki, uzyskamy oczekiwane rezultaty.

Moczenie nóg w ciepłej wodzie z solą – działanie

Omawiany zabieg pielęgnacyjno-terapeutyczny przede wszystkim wpływa korzystnie na samopoczucie. Redukuje stres, pozwala odprężyć się po ciężkim dniu obowiązków, uspokaja. Zwłaszcza jeśli połączymy czynność z zabiegiem z zakresu aromaterapii. Wystarczy zapalić świecę zapachową, dodać do dyfuzora zapachowego ulubiony olejek eteryczny lub dodać go do wody z solą. Również z tego względu rekomenduje się wykonywanie moczenia stóp wieczorem, najlepiej przed pójściem spać. Warto dbać o kondycję stóp, ponieważ uważa się, że w ich obrębie lokują się liczne punkty odpowiedzialne za prawidłową czynność wszystkich narządów wewnętrznych. Właśnie na tym bazuje refleksoterapia.

Kąpiel stóp w soli pozwala wyeliminować problem twardej i suchej skóry, czy też bolesnych pęknięć, zrogowaceń i modzeli. Jeśli chcemy praktykować domowe sposoby usuwania tego typu patologicznych zmian, moczenie stóp zaleca się wykonać przed nimi. Wszystko przez to, że sól ma działanie zmiękczające, rozpulchniające i nawilżające. Naskórek będzie więc znacznie miększy i bardziej podatny na zabiegi pielęgnacyjne. Jednocześnie sól ma działanie dezynfekujące, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz antyseptyczne. Pozwala wyeliminować z powierzchni stóp patogeny oraz zanieczyszczenia. Podsumowując, po zabiegu skóra będzie czysta, odkażona, nawilżona i zregenerowana.

Moczenie nóg w ciepłej wodzie ma pozytywny wpływ na krążenie krwi i niweluje stany zapalne. Może zmniejszać obrzęki stóp i wokół kostek, jak również rozgrzewać organizm w chłodny dzień. To sposób na poprawę jakości snu oraz wspomaganie leczenia niewielkich urazów przebiegających bez naruszenia ciągłości skóry (na przykład w przypadku przeciążeń mięśni stopy lub skręcenia lekkiego stopnia).

Zobacz również: Moczenie nóg w gorącej wodzie.

Moczenie nóg w ciepłej wodzie z solą – przeciwwskazania

Podstawowym i najważniejszym przeciwwskazaniem do moczenia nóg w ciepłej wodzie z solą jest jakiekolwiek uszkodzenie skóry lub naskórka w obrębie stóp. W innym razie wywołamy silne pieczenie, ból, podrażnienie, zaczerwienienie, obrzęk. Jeśli na stopach były wykonywane jakiekolwiek zabiegi, zraniliśmy się lub mamy świeże oparzenia, należy zrezygnować z zabiegu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Maciąg M., Maciąg K., Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, Lublin 2018.
  2. Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
  3. Górska A., Graboś A., Kozar D., Prejsnar-Wiśniewska R., Sadlik E., Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp, Wydawnictwo EDICON, Poznań.
  4. Chwałek J., Kopalnia soli „Kłodawa” historyczny zarys warunków powstania kopalni oraz jej budowy i rozbudowy, Dzieje górnictwa, Wrocław 2010.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *