Aromaterapia (inaczej: leczenie za pomocą zapachów) to skuteczna i przyjemna metoda leczenia wielu dolegliwości. Właściwości lecznicze aromatów wyprodukowanych z ziół, kwiatów i owoców są znane od wielu lat i ich zastosowanie w ogólnie rozumianej terapii nie jest nowością. Współcześnie metoda wraca do łask, będąc alternatywą lub uzupełnieniem podstawowego leczenia.
Aromaterapia – działanie
Odpowiednio dobrane olejki eteryczne oddziałują zarówno na zdrowie psychiczne, jak i zdrowie fizyczne, a także na urodę. Działanie aromaterapii rozpatruje się dwojako – można wziąć pojedynczy olejek eteryczny i określić jego dokładne właściwości, jak również można wziąć jednostkę chorobową i do jej specyfiki dobrać odpowiednio działające olejki eteryczne. W pierwszym przypadku można uzyskać następujące działanie:
- olejek z drzewa herbacianego – działa bakteriobójczo, grzybobójczo, przeciwwirusowo i immunotropowo. Stosuje się go m.in. w przypadku infekcji o każdym podłożu, trądziku, kurzajek, poparzeń czy celem dezynfekcji powietrza. Uspokaja i łagodzi rozdrażnienie;
- olejek miętowy – wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, antyseptyczne i odświeżające. Wiele właściwości olejku wynika z obecności mentolu. Jest szeroko stosowany w leczeniu schorzeń dróg oddechowych i układu trawiennego, jak również może łagodzić bóle reumatyczne;
- olejek tymiankowy – ma działanie wykrztuśne, pobudza ruchy rzęsek, które wyścielają drogi oddechowe i nasila wydzielanie śluzu. Stosowany do inhalacji i jako produkt aromaterapeutyczny przy wielu infekcjach układu oddechowego;
- olejek cytrynowy – działa na umysł pobudzająco i relaksująco, zaś na skórę odświeżająco, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i rozjaśniająco. Dodatkowo wspiera odporność organizmu i pomaga w walce z infekcjami. Jest bardzo dobrym środkiem odświeżającym powietrze.
Z kolei w kontekście poszczególnych chorób i dolegliwości, dobór olejków może prezentować się następująco:
- infekcje układu oddechowego – olejek z drzewa herbacianego, olejek manuka, olejek lawendowy;
- ból gardła – olejek miętowy, olejek tymiankowy, olejek rozmarynowy;
- niskie libido – olejek z neroli, olejek Ylang Ylang, olejek różany;
- przewlekłe zmęczenie – olejek miętowy, olejek z owoców jałowca, olejek rozmarynowy;
- bezsenność, problemy ze snem – olejek lawendowy, olejek sosnowy, olejek grejpfrutowy.
Za pomocą aromaterapii uzyskać można dowolne działanie terapeutyczne. Aby tak się jednak stało, potrzebna jest duża wiedza z zakresu działania poszczególnych produktów zapachowych. Z powodzeniem można je również ze sobą łączyć.
Aromaterapia – wskazania
Wskazania do aromaterapii obejmują każdą dziedzinę medycyny i nie tylko. Mogą korzystać z niej osoby całkiem zdrowe, celem poprawy samopoczucia, dodania energii czy spotęgowania libido. Odbiorcami tego typu terapii mogą być również osoby niepełnosprawne intelektualnie, ze spektrum autyzmu, z zespołem Downa, chorzy psychicznie. Nie ma ograniczeń wiekowych.
Na czym polega aromaterapia?
Lotne cząstki związków zapachowych i składniki olejków eterycznych za pomocą receptorów węchowych zlokalizowanych w błonie śluzowej nosa docierają do mózgu, skutecznie łagodząc lub całkowicie usuwając m.in.:
- bóle mięśni;
- stres;
- nerwice;
- poprawiają samopoczucie.
Zapachy przenikają do krwi jako lecznicze substancje chemiczne, a wraz z nią docierają do wszystkich narządów ciała. Wykazują właściwości aseptyczne, bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwzapalne.
Aromaterapię można przeprowadzać kilkoma drogami. Najpopularniejszymi są:
- inhalacje z dodatkiem ziół lub olejków eterycznych;
- masaże relaksacyjne z użyciem olejów eterycznych;
- palenie świec zapachowych;
- stosowanie kominków zapachowych.
W praktyce każda metoda wykorzystująca zapachy należy do aromaterapii.
Ostatnimi czasy rośnie popularność dyfuzowania. Na rynku pojawiło się kilka modeli dyfuzorów, można więc z łatwością wybrać model, który spełni wszelkie oczekiwania. Dyfuzory dzielimy na wodne oraz takie, które działają bez użycia wody. Dyfuzory wodne używają pary wodnej do rozpraszania olejków w delikatnej mgiełce, z kolei bezwodne dyfuzory rozpraszają olejki bezpośrednio w powietrze.
Polecane produkty:
![]() |
Olej z czarnuszki
Czarnuszka to wszechstronny, naturalny produkt o potwierdzonym, niezwykle szerokim działaniu. Wykazuje właściwości m.in. antyseptyczne, antywirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwalergiczne ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Urtnowska-Joppek K., Aromatherapy – therapy development at the turn of centuries, Journal of Education, Health and Sport, 8/2018.
- Marwicka J., Niemyska K., Podraza S., Terapeutyczne właściwości aromaterapii, Kosmetologia Estetyczna, 6/2015.
- Kuryłowicz E., Olejki eteryczne i aromaterapia, Wydawnictwo Vital, Białystok 2019.
- Kiełtyka-Dadasiewicz A., Gorzel M., Terapie alternatywne. Aromaterapia – surowce i zabiegi, EJMT, 1/2014.
- Hłobił A., Piecuch I., Aromaterapia jako wspomaganie w psychopedagogice, Rocznik Ochrona Środowiska, 12/2010.
- Konopacka-Brud I., Brud W., Aromaterapia dla każdego, Wydawnictwo Vital, Białystok 2020.