Zmarszczki mimiczne to drobne, cienkie, podłużne wgłębienia w skórze twarzy, które tworzą się wraz z upływem czasu w związku z aktywnością tzw. mięśni mimicznych (odpowiedzialnych za wyrażanie ekspresji twarzy, emocji). Istnieje jednak szereg czynników, które przyspieszają tworzenie się tego typu zmarszczek. Dlatego przy odpowiednim postępowaniu w wielu przypadkach jesteśmy w stanie je opóźniać.
Jak powstają zmarszczki mimiczne?
Starzenie się skóry to wieloetapowy, bardzo złożony proces, który na pewnym etapie życia dotknie każdego człowieka. Systematyczny ruch mięśni mimicznych twarzy wywołuje nieustanne napinanie oraz rozluźnienie skóry twarzy. Ma to miejsce np. jak się szeroko uśmiechamy, marszczymy czoło w gniewie lub zadumie, a także gdy mrużymy oczy na słońcu lub płaczemy. Każda aktywność mięśni mimicznych oddziałuje na ruch skóry. Wraz z upływem czasu bruzdy stają się coraz bardziej widoczne i coraz głębsze, w konsekwencji czego powstają pierwsze zmarszczki.
Czynnikami nasilającymi tworzenie się zmarszczek mimicznych (i jednocześnie wpływającymi na pogorszenie kondycji skóry) są:
- częsta, długotrwała ekspozycja twarzy na słońce bez zastosowania ochronnych kremów z filtrem UV, a więc przede wszystkim częste opalanie się;
- palenie papierosów;
- picie alkoholu, niski poziom nawodnienia organizmu (sucha, zniszczona skóra jest zdecydowanie bardziej podatna na odkształcenia, a wszelkie zmarszczki i bruzdy widoczne są nawet wiele lat wcześniej, niż u osób z nawilżoną, zdrową, odżywioną skórą);
- stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków do makijażu, unikanie zmywania makijażu przed pójściem spać (gdy skóra wiele godzin nocą ma kontakt ze składnikami chemicznymi);
- niedobory pokarmowe;
- stres i permanentny brak snu.
Unikając tych czynników, dbając o zdrową, zbilansowaną dietę i odpowiednio dobraną suplementację suplementację (szczególnie zalecany jest kolagen i kwas hialuronowy) oraz skupiając się na właściwej pielęgnacji skóry, jesteśmy w stanie w dużej mierze zmniejszać ryzyko zmarszczek mimicznych. Jednak nie należy zapominać, że wciąż główną przyczyną ich powstawania jest ruch mięśni mimicznych. Dlatego osoby bardziej ekspresyjne, silnie i często wyrażające emocje mogą szybciej obserwować u siebie np. tzw. lwią zmarszczkę lub kurze łapki. To czynniki genetyczne, na które nie mamy już wpływu.
Zmarszczki mimiczne – jak wyglądają?
Podstawowym objawem starzejącej się skóry jest nadmierna suchość spowodowana zanikiem elastyczności oraz spadkiem ilości steroli i ceramidów występujących w naskórku. Zazwyczaj w pierwszej kolejności obserwujemy suchość skóry i utratę jej elastyczności, a dopiero później powstawanie zmarszczek. Spowodowane jest to zaburzeniem fizjologicznej syntezy glikozaminoglikanów i naturalnego czynnika nawilżającego NMF. Najsilniejsze zmiany starzejącej się skóry można zaobserwować w okolicach takich jak:
- oczy (tzw. kurze łapki);
- czoło;
- nos;
- usta;
- między brwiami (tzw. lwia zmarszczka).
Innymi słowy, zmarszczki mimiczne przypominają swoim wyglądem drobne linie lub zagłębienia w skórze, które tworzą się w miejscach, gdzie mięśnie twarzy najczęściej się kurczą podczas mimiki, np. przy śmianiu się, marszczeniu brwi, unoszeniu czoła czy mrużeniu oczu. Początkowo widać je jedynie podczas ruchu mięśni, jednak czasem utrwalają się i stają się widoczne również w spoczynku. Są cienkie, powierzchowne, ale mogą pogłębiać się z wiekiem. Pierwsze zmarszczki mimiczne obserwuje się z reguły już w okolicach 25.-30. roku życia, co dodatkowo zbiega się z fizjologicznym spadkiem produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego. Dlatego należy rozważyć ich uzupełnienie, poprzez odpowiednio dobraną suplementację. Zaleca się regularne przyjmowanie kolagenu, który buduje i wzmacnia tkanki organizmu m.in. skórę, a także kwasu hialuronowego, nawilżającego tego rodzaju struktury.
Zobacz również: Kolagen na zmarszczki.
Domowe sposoby na zmarszczki mimiczne
Przede wszystkim, aby opóźniać tworzenie się zmarszczek mimicznych, należy unikać wymienionych wyżej czynników ryzyka. Mówiąc w znacznym skrócie, należy unikać nałogów, stresu, zdrowo się odżywiać, suplementować niedobory pokarmowe (diagnozuje się je na podstawie badań krwi), wysypiać się, być aktywnym fizycznie i pić co najmniej 1,5 l wody dziennie. Dodatkowo wychodząc z domu należy stosować krem z filtrem SPF 50+ na twarz, a przy dłuższym pobycie na znacznym słońcu warto zakładać kapelusz z rondem lub czapkę z daszkiem. Ważna jest również właściwa pielęgnacja skóry – codzienne jej oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie.
Przeciwzmarszczkowo bardzo dobrze sprawdzają się zabiegi takie jak kinesiotaping twarzy, suche igłowanie mięśni twarzy, masaż Kobido, automasaż rollerem jadeitowym czy kamieniem gua sha, olejowanie twarzy. W profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym można uczęszczać na mikrodermabrazję lub mezoterapię igłową, które odżywiają skórę i pomagają usunąć powierzchowne zmarszczki mimiczne. Nie należy również zapominać o regularnej suplementacji celem uzupełnienia powstających z wiekiem coraz większych niedoborów kolagenu i kwasu hialuronowego, które budują m.in. skórę.
Polecane produkty:
![]() |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Stworzyliśmy dla Państwa najwyższej jakości i z najprostszym, a co najważniejsze naturalnym składem kwas hialuronowy na stawy i skórę. Jest on pozyskiwany w pełni naturalnie i otrzymywany na drodze biofermentacji roślinnej. Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen do picia
Kolagen do picia w proszku to naturalny suplement diety o smaku porzeczkowym. Opatentowana formuła Peptiplus sprawia, że biodostępność w organizmie jest na bardzo wysokim poziomie. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Grządziel P., Goździalska A., Etiologia oraz możliwości spowalniania procesów starzenia się skóry, Aesthetic Cosmetology and Medicine 1 / 2022 / vol. 11.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2024.