Kolagen to podstawowe białko tworzące tkankę łączną. Białko kolagenowe buduje w organizmie ścięgna i odpowiedzialne jest za elastyczność skóry. Może pełnić swoje funkcje dzięki bardzo wysokiej odporności na rozciąganie. Wraz z wiekiem dochodzi do naturalnej utraty elastyczności skóry i ścięgien w wyniku fizjologicznej degradacji białek kolagenowych. Objawia się to sztywnością stawów i powstawaniem zmarszczek.

Kolagen zbudowany jest z nietypowej konfiguracji aminokwasów. Dwa główne aminokwasy to glicyna oraz prolina. Dodatkowo, w łańcuchach kolagenu pojawiają się aminokwasy zmodyfikowane w procesie translacji na rybosomach – hydroksyprolina oraz hydroksylizyna. Do powstania zmodyfikowanych aminokwasów budujących łańcuch kolagenowy niezbędna jest odpowiednia podaż witaminy C. Kolagen pełni wiele ważnych funkcji w organizmie a jego niedobory mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego coraz popularniejsze staje się stosowanie suplementów kolagenowych, takich jak kolagen rybi.

Jakie właściwości wykazuje kolagen rybi?

Kolagen rybi jest wyjątkowo korzystnym produktem ze względu na podobieństwo jego budowy do kolagenu ludzkiego. Wykazano, iż do poziomu połączeń trzeciorzędowych, budowa kolagenu rybiego nie odbiega od budowy kolagenu ludzkiego. Ponadto warto zaznaczyć, że podobieństwo strukturalne ułatwia jego przyswajanie z suplementów diety i efektywne wchłanianie do komórek. Kolagen rybi cechuje lepsza biodostępność niż stosowanego dawniej kolagenu wieprzowego. Stosowanie go wydaje się również być zasadne ze względu na możliwość zakażenia chorobą Creutzfeld-Jacoba przez kolagen bydlęcy. Kolagen rybi uzyskiwany jest ze skór ryb metodą kwaśnej hydratacji.

Zobacz również: Źródła kolagenu

Zastosowanie kolagenu rybiego w medycynie

Degradacja białek kolagenowych wraz z wiekiem wiąże się m.in. z utratą podstawowej funkcji pełnionej przez skórę, czyli tworzenia bariery przed środowiskiem zewnętrznym. Skóra pozbawiona znacznej ilości włókien kolagenowych staje się bardziej podatna na uszkodzenia, zakażenia, a nawet rozwinięcia się alergii skórnej. Zanik kolagenu może także wiązać się ze sztywnością ścięgien oraz stawów. Stosowanie kolagenu rybiego może wspomóc zwalczać objawy towarzyszące reumatoidalnym zapaleniom stawów i poprawiać ich ruchomość.

Kolagen rybi jest również powszechnie wykorzystywany w chirurgii oraz medycynie estetycznej. Dzięki silnym właściwościom regenerującym, może wspierać proces odbudowy skóry po oparzeniach, urazach oraz przyspieszać gojenie się ran.

Warto także wspomnieć, że izolaty uzyskane ze skóry dorsza i innych ryb morskich w badaniach wykazywały się skutecznością we wspomaganiu leczenia atopowego zapalenia skóry.

Kolagen rybi w kosmetologii

Kolagen rybi ma również zastosowanie w kosmetologii. Odpowiednio wcześnie wdrożona suplementacja może zapobiec i znacząco spowolnić proces tworzenia się zmarszczek.

Utrata kolagenu jest także jedną z przyczyn tworzenia się cellulitu. Obecnie sugeruje się, że przyjmowanie kolagenu oraz witaminy C, w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją skóry, może zwalczać cellulit.

Właściwości kolagenu stanowią ponadto o kondycji włosów oraz paznokci. Stosowanie kolagenu rybiego może wspomagać proces odbudowy jednostek strukturalnych włosów oraz paznokci i naturalnie je wzmacniać.

Podsumowanie

Ze względu na właściwości kolagenu można stwierdzić, iż jest on jednym z najważniejszych białek budujących nasz organizm. Fakt fizjologicznego rozpadu białek kolagenowych wraz z wiekiem pozwala przypuszczać, że jego suplementacja przyniesie wiele korzyści zdrowotnych. Kolagen rybi cechuje dobra wchłanialność oraz bezpieczeństwo stosowania. Doustne suplementy kolagenu wydają się być odpowiednie dla osób dorosłych, kobiet w okresie menopauzy oraz osób cierpiących na bóle reumatyczne.

Bibliografia:

  1. Gauza M., Kubisz L., Przybylski J., Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji. Nowiny Lekarskie 2010, 79, 3, 157–162
  2. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Estetol Med Kosmetol 2012; 2(1): 14-20
  3. Pielesz A., Paluch J., Opatrunki aktywne – biomateriały w badaniach glikacji kolagenu. Polim. Med. 2012, 42, 2, 115–120
Kolagen do picia można kupić w Sklepie Spirulina.pl