Źródła kolagenu mogą być zarówno naturalne (w pokarmie) jak i na bazie suplementów. Kolagen należy do białek fibrylarnych, które są głównym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej organizmów zwierzęcych. Białka te występują w większości tkanek i narządów, między innymi w kościach, ścięgnach, więzadłach, chrząstkach, skórze czy rogówce. Stanowią niemal 1/3 całkowitej masy białek w ludzkim organizmie. Badania wykazały, że najlepsze efekty uzyskuje się spożywając około 2,5 g kolagenu dziennie.

Budowa i funkcje kolagenu

Kolagen charakteryzuje się unikatową strukturą bogatą w aminokwasy takie jak glicyna czy prolina. Głównym elementem struktury są 3 lewoskrętne łańcuchy polipeptydowe, nawijające się wokół siebie i tworzące prawoskrętną konformację liny, która utrzymywana jest dzięki wiązaniom wodorowym.

Podstawowym zadaniem kolagenu jest utrzymywanie integralności strukturalnej i sprężystości tkanki łącznej.

Funkcje kolagenu:

 • może być stosowany w regeneracji naskórka
 • wspomaga proces gojenia się oparzeń, odleżyn, owrzodzeń
 • przyspiesza regenerację więzadeł innych tkanek miękkich, np. po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego
 • wzmacnia włosy, skórę i paznokcie
 • wpływa na prawidłowe widzenie, ponieważ stanowi aż 90% struktur budujących oko
 • wzmacnia zęby
 • zwiększa wytrzymałość i elastyczność naczyń krwionośnych

Źródła kolagenu

Kolagen można dostarczyć do organizmu za pomocą pożywienia oraz suplementacji. Warto wiedzieć, które produkty mają najwięcej tego białka, aby móc w nie wzbogacić codzienną dietę. Ważne jest, aby wybrane produkty spożywać regularnie, a nie raz na jakiś czas. Dodatkowe ważne informacje:

 • wraz z kolagenem należy spożywać bądź suplementować witaminę C, ponieważ jest ona niezbędna na wielu etapach powstawania cząsteczek tego białka
 • palenie papierosów, wysoki poziom kortyzolu lub nadmiar cukrów prostych w codziennej diecie osłabia i uszkadza cząsteczki kolagenu
 • ilość i jakość kolagenu znacznie spada w okresie menopauzalnym

Człowiek poprzez aktywny tryb życia połączony z odpowiednią dietą bogatą w źródła kolagenu jest w stanie wpłynąć na sieci kolagenu w swoim organizmie.

Zobacz również: Acerola – naturalna witamina C

Naturalne źródła kolagenu

Do produktów bogatych w kolagen zalicza się:

 • żelatynę spożywczą, galaretki owocowe i warzywne
 • salceson, golonkę, podroby
 • chrząstkę rekina
 • kurze łapki
 • galaretki z nóżek wieprzowych i cielęcych
 • mięso

Kolagen do picia


Należy wspomnieć o spożywaniu produktów bogatych w witaminę C. Wykazano, że regularne picie soku z dzikiej róży lub aceroli znacząco zwiększa syntezę kolagenu w organizmie. Już 300 mg witaminy C dziennie pomaga w jego produkcji, a 500-1000 mg wpływa korzystnie na zmniejszenie uszkodzeń struktury tego białka pod wpływem działania czynników zewnętrznych.

Uważa się również, że swoje miejsce w diecie powinny mieć produkty bogate w związki siarki, ponieważ stymulują one produkcję kolagenu. Zalicza się do nich np. oliwki, czosnek, tofu lub cebulę.

Podsumowując, za najlepsze źródła kolagenu uchodzi żelatyna, która składa się aż w 90% z kolagenu oraz skóra, kości, podroby lub rosół gotowany na kościach.

Suplementacja

Człowiek nie jest w stanie całkowicie zahamować proces degeneracji kolagenu następującej wraz z wiekiem, nawet spożywając produkty bogate w białko. Może jednak opóźniać proces starzenia się skóry i innych struktur organizmu za pomocą suplementacji.

Bardzo skuteczne okazują się być suplementy bogate w hydrolizaty kolagenowe pochodzące z rybich skór.

Zobacz również: Kolagen rybi

Suplementacja posiada kilka zalet. Pierwszą z nich jest mała objętość preparatu. Gdyby zamiast suplementacji spożywać potrawy bogate w kolagen, posiłki musiałyby być dość duże objętościowo, w dodatku regularnie spożywane. Po pewnym czasie stałoby się to monotonne, a potrawy przestałyby smakować. Ciągłe spożywanie mięsa i produktów bogatych w kolagen nie jest zdrowe.

Można więc podsumować, że suplementacja powinna stanowić bazę dla diety, natomiast dodatkowo warto spożywać produkty, stanowiące bogate źródła kolagenu.

Bibliografia:

 1. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia medyczna i kosmetologia, 1/2012.
 2. Czubak K., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Łódź, 2014.
Kolagen do picia można kupić w Sklepie Spirulina.pl