Nawilżanie ust kwasem hialuronowym to często wykonywana czynność, jako że są one niezwykle istotnym elementem estetyki twarzy. Pełne, jędrne i kształtne usta są marzeniem wielu ludzi. Wraz z upływem lat, wygląd ust każdego z nas ulega zmianie. Tracą one objętość, pojawiają się wokół nich pionowe zmarszczki, kąciki ust opadają i tworzą się tzw. fałdy marionetkowe. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Nawilżanie ust kwasem hialuronowym – efekty
Nawilżenie ust kwasem hialuronowym to efektywny i bezpieczny sposób na ich regenerację i przywrócenie naturalnego piękna oraz zdrowego wyglądu. Tym samym uzyskuje się efekt delikatnego wygładzenia i odświeżenia ust, zaś głębokie nawilżenie sprawia, że stają się wyraźnie odmłodzone, zyskując pełniejszy i atrakcyjny wygląd. To zabieg idealny dla każdego, kto zmaga się z suchymi, podrażnionymi czy pękającymi ustami. Nawilżanie ust kwasem hialuronowym może również pomóc przy częstych zajadach czy suchości skóry wokół nich. Warto wiedzieć, że kwas hialuronowy to związek o najsilniejszych znanych właściwościach higroskopijnych – jedna jego cząsteczka jest w stanie związać do 250 cząsteczek wody.
Nawilżanie ust kwasem hialuronowym – na czym polega?
Zabieg nawilżania ust kwasem hialuronowym trwa około 30 minut i przebiega w znieczuleniu miejscowym. Jest więc całkowicie bezbolesny. W czerwień wargową wprowadza się preparat kwasu hialuronowego przy użyciu bardzo cienkiej igły lub kaniuli. Po ostrzyknięciu ust specjalista wykonuje delikatny masaż ust, celem równomiernego rozprowadzenia kwasu hialuronowego.
Nawilżanie ust kwasem hialuronowym – przeciwwskazania
Zabieg jest mało inwazyjny, mimo tego wymienia się kilka przeciwwskazań do jego wykonania:
- ciąża i okres karmienia piersią;
- aktywne infekcje i stany zapalne w okolicy ust, w tym opryszczka, trądzik, inne infekcje;
- choroby autoimmunologiczne;
- tendencje do powstawania bliznowców;
- leczenie onkologiczne;
- poważne zaburzenia krzepnięcia krwi;
- niedawno przeprowadzone modelowanie ust przy pomocy preparatów z kwasem hialuronowym.
Decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje specjalista. Zajmuje się tym przeważnie lekarz medycyny estetycznej lub kosmetolog. Należy pamiętać, że kosmetyczka nie ma uprawnień do iniekcji kwasem hialuronowym, ponieważ jest to przerwanie ciągłości skóry.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym
Poza nawilżaniem ust spore znaczenie ma też ich modelowanie. Istnieje wiele metod korekcji ust. Największą popularność uzyskało wypełnianie i konturowanie warg za pomocą kwasu hialuronowego. Kwasem hialuronowym można poprawić kontur ust, implantując materiał tylko na brzegu czerwieni wargowej. Można także wypełnić wargi w obrębie czerwieni wargowej, nadając im większą objętość. Często stosuje się kombinacje obydwóch działań. Bardzo ważnym jest zwrócenie uwagi na istniejące asymetrie i podjęcie próby ich wyrównania.
Trwałość efektu jest bardzo różna i zależy od wielu czynników, m.in. od cech indywidualnych pacjenta. Uważa się, że wizyty trzeba powtarzać co 6-24 miesięcy. Zdarza się jednak, że już po 3 miesiącach trzeba ponownie wykonać zabieg, jest to jednak bardzo rzadki przypadek. Zabieg wykonywany jest po zastosowaniu znieczulenia miejscowego i trwa maksymalnie 40 minut (średnio 25-30 minut).
Rodzaje kwasu hialuronowego w kosmetologii
Kwas hialuronowy występuje jako:
- kwas hialuronowy usieciowany – najbardziej odporny na enzym hialuronidazy, czyli rozbicie kwasu hialuronowego. Znajduje zastosowanie głównie w przywracaniu objętości twarzy, wypełnianiu bruzd oraz tzw. wolumetrii;
- kwas hialuronowy częściowo usieciowany – stosuje się go, aby uzyskać efekt delikatnego wypełnienia;
- kwas hialuronowy nieusieciowany – ze względu na bardzo dobre właściwości nawilżające stosuje się go w przypadku skóry suchej, skóry wiotkiej i skóry zmęczonej.
W zależności od stopnia usieciowania kwas hialuronowy posiada różną gęstość oraz umiejętność
wiązania cząsteczek wody, dzięki czemu wykazuje różną trwałość w zabiegach medycznych, w których został wykorzystany.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Stworzyliśmy dla Państwa najwyższej jakości i z najprostszym, a co najważniejsze naturalnym składem kwas hialuronowy na stawy i skórę. Jest on pozyskiwany w pełni naturalnie i otrzymywany na drodze biofermentacji roślinnej. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej, Białystok 2014.
- Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
- Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
- Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.