Co jeść na śniadanie, żeby schudnąć?

Co jeść na śniadanie, żeby schudnąć? To pytanie zadaje sobie wiele osób dążących do redukcji masy ciała, zmniejszenia poziomu tkanki tłuszczowej i tym samym ogólnej poprawy stanu zdrowia oraz sylwetki. Warto podkreślać, że znaczenie ma nie tylko śniadanie, ale i wszystkie pozostałe posiłki w ciągu dnia, ogólny bilans kaloryczny oraz poziom codziennej aktywności fizycznej.

Co jeść na śniadanie, żeby schudnąć?

Co jeść na śniadanie, żeby schudnąć?

Jeśli celem jest redukcja masy ciała, śniadanie powinno być sycące, bogate w białko i błonnik oraz umiarkowane pod względem kalorii. Taki posiłek pomaga dłużej utrzymać uczucie sytości i może ograniczać podjadanie w ciągu dnia. Może bazować na:

  • jajkach – np. jajka po turecku, jajka po benedyktyńsku, wszelkie omlety, zwłaszcza z płatkami owsianymi lub na bazie białka w proszku czy serka twarogowego, zwykłe jaja gotowane lub na miękko, jajecznica;
  • jogurcie naturalnym lub skyrze – przykładem jest choćby skyr z ulubionymi, niskokalorycznymi owocami, płatkami musli, orzechami, białkiem w proszku. Choć takie śniadanie zawiera węglowodany, wysoka zawartość białka i zdrowych tłuszczów nienasyconych zapewni uczucie sytości na dłużej, co uchroni nas przed podjadaniem, zwłaszcza słodyczy, mimo że samo śniadanie ma słodki smak;
  • twarogu – wystarczy zmieszać chudy twaróg z jajkiem, rzodkiewką, szczypiorkiem, nasionami chia i podać na żytnim pieczywie, by nie tylko się nasycić, ale i smacznie oraz zdrowo zjeść. Można również dodać na kanapkę chudą wędlinę, np. z kurczaka;
  • świeżych owocach i warzywach – które zawierają mnóstwo błonnika pokarmowego, który po spożyciu pęcznieje w jelitach i daje uczucie sytości na długi czas. Dodatkowo zgodnie z rekomendacjami WHO ds. żywienia, warzywa i owoce powinny być elementem każdego posiłku w ciągu dnia.

Przykłady zdrowych, urozmaiconych i zbilansowanych śniadań wspierających redukcję masy ciała:

  • owsianka na chudym mleku lub napoju roślinnym z borówkami, malinami i łyżką orzechów;
  • omlet z 2 jaj ze szpinakiem i pomidorami;
  • skyr z płatkami owsianymi, truskawkami i nasionami chia;
  • kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z twarożkiem, rzodkiewką i szczypiorkiem;
  • jajecznica z dwóch jaj z warzywami i kromką chleba razowego;
  • koktajl z kefiru, banana, garści szpinaku i płatków owsianych;
  • twarożek z warzywami oraz kromką chleba pełnoziarnistego.

Zwłaszcza wszelkie smoothies i koktajle owocowo-warzywne bardzo dobrze sprawdzają się na drugie śniadanie, czyli jako apetyczna i sycąca przekąska przed obiadem, chroniąca nas przed podjadaniem.

Czego unikać?

Chcąc zredukować masę ciała i zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, na śniadanie oraz w pozostałych posiłkach w ciągu dnia należy unikać:

  • słodkich płatków śniadaniowych;
  • drożdżówek i słodkich bułek, białego pieczywa;
  • dużych ilości dżemów i kremów czekoladowych;
  • słodzonych jogurtów i napojów;
  • śniadań opartych głównie na cukrach prostych.

Do picia znacznie lepiej sięgnąć po kawę zbożową bez cukru niż po słodkie kakao, podobnie przeciwwskazane są soki i nektary ze sklepów. Jeśli chcemy wypić sok do śniadania, korzystniej będzie wycisnąć go samodzielnie z pomarańczy.

Co jeść na śniadanie, żeby schudnąć? Wskazówki

Należy postarać się, aby śniadanie zawierało 20-30 g białka (np. z jaj, nabiału lub produktów roślinnych). Do każdego śniadania należy dodać warzywa lub owoce jako źródło błonnika. Zarówno do śniadania, jak i w ciągu dnia, należy pić wodę lub niesłodzoną herbatę zamiast słodzonych napojów. Samo śniadanie nie decyduje o utracie masy ciała, najważniejszy jest umiarkowany deficyt kaloryczny i dobrze zbilansowana dieta w ciągu całego dnia poparta systematyczną aktywnością fizyczną. Jeśli nie mamy wiedzy z zakresu układania diet redukcyjnych, warto skonsultować się z dietetykiem klinicznym.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Noczyńska A., Dębogórska D., Jadłospisy dla dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością, Wrocław 2020.
  2. https://diety.nfz.gov.pl/images/plany_pdf/Dieta%20Nadwaga%20i%20%20Otylo%C5%9B%C4%87%20-%20pr%C3%B3bny%20plan%20na%203%20dni.pdf.
  3. Ciborowska H., Ciborowski A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *