Jak zbadać poziom kolagenu, aby upewnić się, że suplementacja jest na pewno potrzebna i to właśnie ten moment, w którym powinniśmy rozważyć jej rozpoczęcie? A może chcemy zobaczyć, czy aktualnie trwająca suplementacja przynosi oczekiwane rezultaty i wpływa na zwiększanie się poziomu tego białka w ustroju? Oto najważniejsze informacje w tym temacie.
Jak zbadać poziom kolagenu?
W organizmie człowieka znajduje się wiele typów kolagenu i większości niestety nie jesteśmy w stanie sprawdzić. Ostatnimi czasy popularnością cieszy się jednak jedno badanie, które umożliwia ocenę poziomu kolagenu typu I – jest to badanie ICTP. Kolagen typu I buduje skórę, kości, ścięgna oraz więzadła, jest więc typem kolagenu o bardzo dużym znaczeniu w organizmie każdego człowieka. Ocena jego poziomu może wiele powiedzieć o kondycji tych struktur. Na czym dokładnie polega badanie ICTP?
Badanie odbywa się w ramach analizy próbki krwi pobranej z żyły łokciowej. Poziom ICTP wykazuje zmienność dobową z maksymalnym stężeniem w godzinach 4-8 rano. Krew pobiera się na czczo między godz. 7.00-10.00, przy czym rekomenduje się pozostanie na czczo. Wyniki dostępne są stosunkowo szybko, podobnie jak ma to miejsce przy klasycznej morfologii.
Badanie poziomu kolagenu – wskazania
Podstawowymi wskazaniami do badania poziomu kolagenu są:
- podejrzenie lub leczenie niektórych typów nowotworów;
- osteoporoza, osteopenia i inne schorzenia kostne;
- wyraźne objawy przedawkowania kolagenu;
- schorzenia związane z nieprawidłowościami w czynności tarczycy;
- przyjmowanie bisfosfonianów oraz różnych leków hormonalnych w trybie długofalowym.
Co niezwykle istotne – badanie to nie jest kierowane do osób, które chcą jedynie ocenić poziom niedoboru kolagenu w swoim organizmie lub chcą monitorować postępy suplementacji. Jeśli taki mamy cel, w diagnostyce medycznej nie pojawiają się rozwiązania w tym kierunku. Należy wówczas kierować się głównie własną świadomością i zdrowym rozsądkiem, bazując np. na obserwacji reakcji własnego ciała oraz wynikach badań naukowych dotyczących suplementacji i fizjologii kolagenu.
Badanie krwi na poziom kolagenu – ile kosztuje?
Badanie poziomu kolagenu jest wydatkiem rzędu 100-200 zł. W określonych, ściśle wskazanych przypadkach wymienionych wcześniej lekarz może wystawić na nie skierowanie. Wówczas diagnostyka staje się nieodpłatna.
Suplementacja kolagenu
Jak zatem dowiedzieć się, czy mamy odpowiedni poziom kolagenu w organizmie i czy to właśnie ten moment, w którym powinniśmy rozpocząć suplementację? Wskazywać na to może przede wszystkim wiek – w okolicach 25. roku życia następuje stopniowy spadek wewnątrzustrojowej syntezy kolagenu, na co nie mamy wpływu. To fizjologia organizmu i naturalny proces jego starzenia się. Możemy więc podejrzewać, że jeśli przeszliśmy ten wiek, niemal na pewno w naszym organizmie następuje stopniowy spadek poziomu kolagenu i będzie on postępował co roku o około 1%.
Dodatkowo na niedobory kolagenu wskazywać mogą objawy takie jak bóle i sztywność stawów, konieczność rozruszania stawów po dłuższym siedzeniu, pojawianie się zmarszczek mimicznych, wiotkość skóry, bóle kręgosłupa. Suplementacja jest też dobrym pomysłem przy wysokim poziomie aktywności fizycznej, przed planowanymi operacjami ortopedycznymi, po doznanych kontuzjach narządu ruchu.
Jak zatem sprawdzić, czy podczas suplementacji nie wywołaliśmy przedawkowania kolagenu i jego poziom utrzymuje się na docelowym poziomie? Aby mieć pewność braku przedawkowania, należy przede wszystkim stosować się do zaleceń producenta odnoście dziennej dawki produktu. Jeśli jednak obserwujemy ewidentne objawy nadmiaru kolagenu, można skorzystać z badania ICTP.
Polecane produkty:
Kolagen do picia
Kolagen do picia w proszku to naturalny suplement diety o smaku porzeczkowym. Opatentowana formuła Peptiplus sprawia, że biodostępność w organizmie jest na bardzo wysokim poziomie. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen — struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Estetol Med Kosmetol 2012; 2(1): 14-20.
- Zejfer A., W centrum uwagi: kolagen, 11-12/2018.
- Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 12/2019.