Naturalne olejki eteryczne to substancje pozyskiwane z różnych części surowców roślinnych – najczęściej z kwiatów i liści, ale również z nasion, korzeni czy nawet kory. Charakteryzują się bardzo bogatym składem, który wpływa korzystnie na samopoczucie, zdrowie i urodę. Takie olejki wykorzystuje się zarówno w celach medycznych (aromaterapia, medycyna alternatywna), jak i kosmetologicznych (na skórę, włosy).
Destylacja parą wodną olejków eterycznych
Naturalne olejki eteryczne pozyskiwane są z suszonych lub świeżych roślin, jak wskazuje nazwa, nie mogą być syntezowane sztucznie. Ich źródłem najczęściej są liście i kwiaty, rzadziej także korzeń czy kora. Najstarszą i wciąż najpowszechniejszą metodą pozyskiwania olejków eterycznych jest destylacja parą wodną. W jej przebiegu surowiec roślinny jest poddawany działaniu pary wodnej, która przenika przez roślinę i wyciąga z niej olejek. Kolejnym krokiem jest oddzielenie olejku od wody. Innym sposobem może być wytłaczanie (odwirowanie i wyciśnięcie surowca roślinnego) bądź ekstrakcja rozpuszczalnikami organicznymi.
Rośliny olejkowe
Na całym świecie występuje około 18 tysięcy gatunków roślin olejkowych. Na skalę przemysłową wytwarza się około 300 różnych olejków eterycznych, jednak zaledwie kilkadziesiąt spośród nich ma większe znaczenie użytkowe. Za gatunki roślin olejkowatych uznaje się najczęściej takie, które zawierają więcej niż 0,01% olejku eterycznego w suchej masie surowca. Większość olejków eterycznych ma złożony skład chemiczny, obejmujący od kilkudziesięciu nawet do kilkuset składników.
Naturalne olejki eteryczne – zastosowanie i właściwości
Naturalne olejki eteryczne mają wiele różnorodnych właściwości, a ich zastosowanie zależy głównie od tego, z jakiego surowca zostały one pozyskane. Ich właściwości terapeutyczne są obecnie potwierdzane licznymi badaniami naukowymi. Przykładowe właściwości najczęściej stosowanych olejków eterycznych mogą być następujące:
- drażnienie czuciowych zakończeń nerwowych, rozszerzanie naczyń krwionośnych i przekrwienie tkanek, co ma na celu przyspieszanie produkcji przeciwciał w organizmie – olejki zawierające w składzie pineny i limonen, kamforę, borneol, cyneol oraz izosiarkocyjaniny;
- działanie antyseptyczne, przeciwdrobnoustrojowe, zwłaszcza antybakteryjne – olejki zawierające w składzie związki fenolowe, tymol i eugenol;
- właściwości wykrztuśne, zmniejszanie objawów chorób układu oddechowego, rozrzedzanie śluzu – np. olejek tymiankowy, olejek anyżowy, olejek z kopru włoskiego;
- działanie moczopędne i dezynfekcja dróg moczowych – np. olejek jałowcowy, olejek rozmarynowy;
- działanie żółciopędne i żółciotwórcze – olejki zawierające w swoim składzie mentol lub lotne związki siarkowe;
- uspokajanie, tonizowanie organizmu, przywracanie równowagi wewnętrznej organizmu, likwidacja konsekwencji stresu – olejki cytrusowe, olejek lawendowy, olejek z cząbru górskiego.
Olejków jest na rynku wiele i można je stosować na wiele różnych sposobów. Najważniejsze jest, aby dobrać je indywidualnie do własnych, aktualnych potrzeb.
Naturalne olejki eteryczne – jak stosować?
Olejki eteryczne można stosować na wiele sposobów, najczęściej jednak ludzie skłaniają się ku aromaterapii. Ta zaś może odbywać się różnorodnie. Można dodawać wybrane olejki do kąpieli, wosku, z którego następnie przyrządzane są świece, kominków zapachowych i dyfuzorów zapachowych. Można też nanieść kilka kropli na pościel, zasłony czy tkaninę zawieszoną w szafie, aby odświeżać tym samym znajdującą się tam odzież. Olejki eteryczne bywają też stosowane jako dodatek do kosmetyków, w tym perfum. Śmiało można posiłkować się nimi podczas samodzielnego tworzenia takich produktów.
Należy jednak pamiętać, że niektóre olejki eteryczne mogą być przeciwwskazane u niektórych grup konsumentów. Przykładem jest choćby olejek z estragonu lub olejek z wrotyczu, które mogą nasilać czynność skurczową macicy, co bywa niebezpieczne u kobiet ciężarnych.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki
Czarnuszka to wszechstronny, naturalny produkt o potwierdzonym, niezwykle szerokim działaniu. Wykazuje właściwości m.in. antyseptyczne, antywirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwalergiczne ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Worwood V., Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2010.
- Adaszyńska M., Swarcewicz M., Olejki eteryczne jako substancje aktywne lub konserwanty w kosmetykach, Wiadomości Chemiczne, 66/2012.
- Jurowski K., Piekoszewski W., Olejki eteryczne jako produkty kosmetyczne okiem toksykologa i safety assessora, Medycyna Rodzinna, 2/2019.
- Marwicka J., Niemyska K., Podraza S., Terapeutyczne właściwości aromaterapii, Kosmetologia Estetyczna, 6/2015.