Tymol

Tymol to cenny, aktywny biologicznie związek zaliczany do grona terpenów. Stanowi składnik olejków eterycznych występujących w różnego rodzaju aromatycznych roślinach, które na co dzień stosuje się jako przyprawy w kuchni. Ze względu na szerokie spektrum działania prozdrowotnego, tymol powszechnie wykorzystuje się w ziołolecznictwie i medycynie alternatywnej.

 

Tymol

Tymol – charakterystyka

Tymol, w kontekście chemicznym znany jako 2-izopropylo-5-metylofenol, to organiczny związek chemiczny z grupy terpenoidów i fenoli. To krystaliczna substancja stała, będąca składnikiem olejków eterycznych występujących w:

  • macierzance (tymianku);
  • lebiodce (oregano);
  • kminku koptyjskim;
  • cząbrze.

Wyróżnia się silnym, charakterystycznym aromatem, tak cenionym w gastronomii. Ze względu na strukturę zalicza się go do monoterpenów. Związek ten wykazuje niską biodostępność w układzie pokarmowym człowieka, przez co może spełniać swoją funkcję, np. zwalczając pasożyty i patogenne bakterie jelit. Ciekawostką jest, że wiele tysięcy lat temu tymol wykorzystywano do mumifikacji zwłok. Współcześnie tymol pozyskuje się w trakcie reakcji m-krezolu i propenu, dzięki czemu może zostać zastosowany w wielu naturalnych lekach.

Tymol – działanie lecznicze

Tymol to popularny i skuteczny środek dezynfekujący, wykazuje silne działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. W postaci roztworu można stosować go miejscowo do odkażania ran, uszkodzeń skóry oraz błon śluzowych jamy ustnej, np. w przebiegu aft lub opryszczki. Udowodniono, że łagodzi objawy przewlekłych schorzeń dermatologicznych, zwłaszcza tych przebiegających ze świądem skóry i tworzeniem się ropnych wyprysków. Ponadto tymol ma działanie odświeżające, przez co jest częstym składnikiem past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej oraz preparatów odstraszających owady (komary, kleszcze).

Tymol wpływa korzystnie na leczenie wielu patologii związanych z układem pokarmowym. Zakłóca proces namnażania się robaków i pasożytów, poprzez oddziaływanie na ich metabolizm. To w konsekwencji prowadzi do śmierci pasożytów. Olejki eteryczne z dużą zawartością tymolu są skuteczne zwłaszcza przeciwko giardiozie (choroba pasożytnicza jelita cienkiego wywołana przez pierwotniaki). Są bezpieczne, a do ich stosowania praktycznie nie ma przeciwwskazań. Tymol bywa składnikiem syropów na kaszel ze względu na swoje działanie wykrztuśne. Pozostałe działanie tymolu:

  • łagodzenie stanów zapalnych;
  • rozkurczanie mięśniówki gładkiej, np. jelit (przy zaparciach, niestrawności) oraz macicy (przy bolesnych miesiączkach);
  • zwiększanie ilości wydalanego moczu.

Ze względu na działanie rozkurczowe nie powinny po niego sięgać kobiety ciężarne. Zwiększa on ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Mowa głównie o olejkach eterycznych i suplementach diety zawierających tymol. Nie ma przeciwwskazań do doprawienia obiadu odrobiną oregano czy tymianku.

Tymol dla pszczół

Tymol jest lekiem stosowanym w leczeniu pszczół i ich potomstwa, który ma silne działanie roztoczobójcze, grzybobójcze i bakteriobójcze. Należy dodać pół łyżki (około 5g) do uniwersalnego uwalniacza i zamieścić nad środkową częścią ramek. Stosować przy temperaturze 10-25 °C, 1 raz w tygodniu, przez okres 3 tygodni. Rekomenduje się używanie tymolu przynajmniej 2 razy w ciągu roku w okresie wiosennym i jesiennym.

Jego zastosowanie w pszczelarstwie może w pewnym stopniu zmieniać smak miodu, jednakże nie wpływa na jego jakość i skład, jak również jest całkowicie bezpieczny dla pszczół. Oddziałuje wyłącznie na pasożyty, które mogłyby niszczyć rój. Wytwarza opary o większej ciężkości niż powietrze, dlatego przedostaje się w dół ula.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Królikowski B., Substancje pochodzenia roślinnego do wytwarzania kompozycji polimerowych o charakterze biobójczym, Przetwórstwo Tworzyw, 3/2014.
  2. Alagawany M., Farag M., Abdelnour S., Elnesr S., A review on the beneficial effect of thymol on health and production of fish, Reviews in Aquaculture, 2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *