Limonen to organiczny związek chemiczny zaliczany do monoterpenów. Występuje on w znacznych ilościach w surowcach pochodzenia roślinnego, np. w cytrusach. Ze względu na korzystne działanie znalazł on zastosowanie w kosmetologii, medycynie, aromaterapii i kilku innych dziedzinach przemysłu.
Limonen – charakterystyka
Limonen jest znanym monoterpenem o wzorze sumarycznym C10H16 oraz o masie molowej 136,24 g/mol. Po wyizolowaniu stanowi bezbarwną, rzadką ciecz przypominającą nieco wodę, choć może mieć delikatnie żółte zabarwienie i wyróżnia się przyjemnym, cytrusowym aromatem. Ze względu na obecność centrum chiralnego na IV atomie węgla w pierścieniu cyklicznym, limonen występuje w przyrodzie w postaci 2 izomerów – obydwa zostały bardzo dobrze poznane. Mimo tego szersze zastosowanie znalazł R-(+)-limonen.
W środowisku naturalnym limonen występuje w największych ilościach w skórkach owoców cytrusowych (pomarańcza słodka, mandarynka, cytryna oraz limonka). Na skalę masową często pozyskuje się go właśnie z odpadowych skórek owoców cytrusowych. Ze względu na szerokie zastosowanie, jego roczna produkcja jest szacowana na 50-75 mln kg.
Limonen – działanie
Limonen wykazuje działanie uspokajające, harmonizujące i stabilizujące układ nerwowy. Właśnie dlatego bywa wykorzystywany w aromaterapii i medycynie alternatywnej w naturalnym, zachowawczym leczeniu schorzeń takich jak depresja, wahania nastroju, przemęczenie, nerwica, agresja czy ADHD. Sprawdzi się także w stanach silnego stresu czy wzburzenia. To ceniony składnik perfum, zapachów do ciała, dezodorantów oraz wszelkich innych produktów, w których zapach ma spore znaczenie (mydła, środki czystości, odświeżacze). W gastronomii R-(+)-limonen znajduje się także w napojach gazowanych produkowanych przez duże koncerny (np. CocaCola Company), w sokach owocowych, lodach oraz w słodyczach. Pełni w nich rolę aromatu oraz stabilizatora.
Udowodniono, że limonen wykazuje ponadto właściwości bakteriobójcze i dezynfekcyjne. Może odtłuszczać różne powierzchnie, dlatego bywa stosowany jako środek czyszczący. Bardzo często spotkać go można w olejkach eterycznych, które wykorzystuje się nie tylko do inhalacji, ale i masażu całego ciała. Limonen może wspomóc walkę z cellulitem czy zbyt suchą, rogowaciejącą skórą.
W medycynie R-(+)-limonen może zmniejszać poziom szkodliwego cholesterolu LDL w organizmie oraz wspomagać usuwanie kamieni żółciowych. Neutralizuje kwas żołądkowy oraz wspiera prawidłową perystaltykę jelit. Może łagodzić zgagę i poprawiać samopoczucie. Ostatnimi czasy przeprowadzono badania sugerujące, że limonen może wykazywać pożądaną aktywność w stosunku do niektórych rodzajów chorób nowotworowych, zwłaszcza raka piersi oraz raka jelita grubego.
Limonen – czy jest bezpieczny?
Limonen wykazuje wiele prozdrowotnych korzyści, niestety posiada również właściwości alergizujące. Stosowany bezpośrednio na skórę bez odpowiedniego rozcieńczenia powoduje jej podrażnienie i może wywołać reakcję alergiczną, objawiającą się świądem skóry, pieczeniem i wysypką. Z kolei spożycie zbyt dużych dawek tego związku skutkuje biegunkami i uczuciem parcia na stolec. Osoby z uczuleniem na cytrusy lub z inną alergią ze względów bezpieczeństwa przed użyciem powinny wykonać próbę uczuleniową na zgięciu łokcia.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina platensis, którą Państwu oferujemy to 100% naturalna, słodkowodna alga o wysokiej zawartości składników odżywczych. Codziennie spożywana dostarcza organizmowi niezbędne substancje wpływające na sprawne funkcjonowanie układów w ciele człowieka. Zobacz więcej... | |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku od bioalgi to sproszkowana, 100% alga Spirulina platensis. Doświadczenie i wieloletnie badania sprawiły, że otrzymany produkt jest nie tylko w pełni naturalny, ale również wysokiej jakości i zawiera wysokie stężenie składników odżywczy Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Malko W., Wróblewska A., Znaczenie R-(+)-limonenu, jako surowca do syntez w chemii organicznej i dla przemysłu organicznego, Chemik, 2016, 70, 4, 193-202.
- Retajczyk M., Wróblewska A., Lecznicze zastosowania limonenu, Pomeranian Journal of Life Sciences, 64/2018.