Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy to produkt, którego popularność ostatnimi czasy znacznie wzrasta. Charakteryzuje się wyjątkowym, intensywnym i świeżym zapachem oraz silnymi, potwierdzonymi badaniami właściwościami łagodzącymi. Produkt wykorzystywany jest zarówno w kosmetologii, jako dodatek do produktów pielęgnacyjnych, jak i w farmakologii, jako składnik leków.

Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy – charakterystyka

Wysokiej jakości olejek eukaliptusowy to produkt tłoczony na zimno, nierafinowany, pozyskiwany z liści lub świeżych, szczytowych, młodych gałązek eukaliptusa. Eukaliptus (łac. eucalypthus) to natomiast popularny rodzaj drzew i krzewów należących do rodziny mirtowatych (aż blisko 700 gatunków). W warunkach naturalnych spotkać je można w największej ilości na terenach Australii, Nowej Gwinei, Filipin. Ciekawostką jest, że w Australii eukaliptusy tworzą wiecznie zielone lasy lub zarośla, co zwie się skrub. Olejek eukaliptusowy wytwarza się w procesie destylacji liści rośliny z parą wodną. Znajduje on szerokie zastosowanie w kosmetologii, farmakologii i przemyśle chemicznym na całym świecie.

Olejek eukaliptusowy – skład

Najcenniejszymi składnikami olejku eukaliptusowego są:

  • eukaliptol – o silnych działaniach antyseptycznych, wykrztuśnych i przeciwzapalnych;
  • p-cymen – o właściwościach antyseptycznych i rozgrzewających;
  • kamfen – o właściwościach rozgrzewających i odświeżających;
  • cyneol – o właściwościach takich jak kamfen;
  • alfa-terpineol – działający antyseptycznie, kojąco i uspokajająco.

Według Farmakopei Europejskiej, olejek eukaliptosowy powinien zawierać nie mniej niż 70% 1,8-cyneolu.

Olejek eukaliptusowy – właściwości

Olejek eukaliptusowy wykazuje wielokierunkowe działanie na organizm człowieka. Przede wszystkim odświeża, pomaga zebrać myśli, wspiera koncentrację. W odniesieniu do skóry wykazuje działanie antybakteryjne, antyseptyczne i tonizujące. Może przyczyniać się do regulacji czynności gruczołów łojowych, zatem świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery tłustej i problematycznej. Tym bardziej że jednocześnie łagodzi podrażnienia i stany zapalne tak często pojawiające się na tego typu skórze. Olejek eukaliptusowy można dodawać do kremów, maseczek i peelingów, także tych wykonywanych własnoręcznie w domu.

Produkt stosowany we współczesnej farmakologii najczęściej jest składnikiem pastylek na ból gardła, syropów i maści do stosowania miejscowego. Działa wykrztuśnie, antybakteryjnie i odkażająco, rozrzedza gęstą wydzielinę zalegającą w zatokach i ułatwia oddychanie. Szybko przynosi komfort i poczucie ulgi. Co istotne, może wyraźnie łagodzić bóle gardła i obrzęki migdałów podniebiennych, np. w przebiegu anginy. W formie wziewnej (np. dodając go do inhalacji) zmniejsza przekrwienie tkanek wewnętrznych i łagodzi liczne objawy grypy czy przeziębienia. Aplikując miejscowo na skórę krem lub maść z dodatkiem tego olejku możemy spodziewać się efektu chłodzenia i działania przeciwbólowego.

Olejek eukaliptusowy – przeciwwskazania

Olejek eukaliptusowy uznawany jest za skuteczny, łagodny i bezpieczny, jednak mimo tego nie zawsze nada się do użycia. Podobnie jak ma to miejsce przy wszelkich innych produktach pochodzenia naturalnego, np. w przypadku ziół. Podstawowymi przeciwwskazaniami do stosowania olejku eukaliptusowego są:

  • młody wiek, zwykle poniżej 3. roku życia;
  • ciąża;
  • stany zapalne przewodu pokarmowego i dróg żółciowych;
  • zaawansowane i niewyrównane choroby wątroby.

Przeciwwskazania te odnoszą się jednak głównie do spożywania produktu, np. w tabletkach czy syropach. Do inhalacji i aromaterapii z jego dodatkiem praktycznie nie ma żadnych przeciwwskazań. Osoby ze skórą delikatną i wrażliwą mogą wcześniej wykonać próbę uczuleniową na zgięciu łokcia, zanim zaaplikują krem z olejkiem eukaliptusowym na większą powierzchnię ciała, jednak z reguły nie wywołuje on podrażnień i stanów zapalnych, wręcz przeciwnie – łagodzi je.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Grochowalska M., Smakosz A., Mieszanki olejków eterycznych do aromaterapii. Ponad 140 przepisów: tradycja, badania, praktyka, wyd. 1, Wrocław & Częstochowa: Pharmacopola, 2024.
  2. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *