Inhalacja jest często wykonywaną, bezpieczną metodą leczniczą polegającą na wprowadzeniu leków bezpośrednio do układu oddechowego poprzez wdychanie ich cząsteczek rozpylonych w powietrzu. Znajduje zastosowanie w szczególności w leczeniu chorób układu oddechowego, choć nie tylko. Inhalacje są popularne także w celach poprawy urody czy samopoczucia.
Na czym polega inhalacja?
Inhalacja to zabieg leczniczy, w którego przebiegu wdycha się wodny roztwór leków bądź substancji naturalnych, np. olejków eterycznych. Aby ją przygotować w warunkach domowych, wystarczy zalać gorącą / wrzącą wodą wybrane substancje roślinne i lecznicze, które rozpuszczą się i ulotnią wraz z parą wodną, dzięki czemu z łatwością będzie można nimi oddychać podczas pochylania głowy nad danym naczyniem. Dobór składników inhalacji jest indywidualny i zależy od oczekiwanych efektów terapeutycznych. Przykładowo celem poprawy samopoczucia i zmniejszania nasilenia epizodu depresyjnego warto umieścić w wodzie lawendę, dziurawiec oraz olejek różany. Z kolei chcąc udrożnić zatkane zatoki i rozrzedzić gęstą wydzielinę spływającą po tylnej ścianie gardła wystarczy użyć sól kłodawską, miętę, imbir oraz goździki.
Inhalacja polega na wdychaniu leczniczych oparów przez 10-15 minut, a więc do momentu, w którym woda przestaje być gorąca, wskutek czego przestaje parować. Aby zabieg był jeszcze efektywniejszy, należy nakryć głowę ręcznikiem bawełnianym lub ściereczką, aby para nie ulatniała się bokiem, lecz w całości szła do naszych dróg oddechowych.
Inhalacja a nebulizacja
Inhalacja jest pojęciem szerszym od nebulizacji. Jak wyjaśniono wcześniej, polega na wdychaniu lekarstwa w postaci proszku, aerozolu lub pary z ziół czy olejków eterycznych. Nebulizacja natomiast określa wyłącznie wdychanie aerozolu, w który nebulizator zamienia lek oraz sól fizjologiczną. Można stwierdzić, że nebulizacja jest rodzajem inhalacji, do której wykonania należy posiadać niewielkie, przenośne urządzenie.
Inhalacja – wskazania
Inhalacje mogą być wykonywane z różnorodnych wskazań medycznych, a najczęstszymi są:
- astma oskrzelowa;
- angina;
- bóle głowy, migreny;
- przewlekłe zmęczenie, ospałość, brak energii do działania;
- nudności i wymioty;
- niestrawność;
- bóle menstruacyjne;
- grypa i przeziębienie;
- zapalenie górnych dróg oddechowych lub dolnych dróg oddechowych;
- zapalenie gardła;
- zapalenie zatok;
- choroby oskrzeli (głównie celem rozszerzenia ich światła);
- chęć wywołania znieczulenia ogólnego;
- obturacyjne i przewlekłe schorzenia płuc;
- niedodma;
- dychawica oskrzelowa;
- depresja, wahania nastroju.
To dobra metoda przygotowująca pacjentów pulmonologicznych do drenażu ułożeniowego i pozostałych technik gimnastyki oddechowej. Sprawdza się ponadto celem poprawy samopoczucia czy nawet profilaktyki infekcji. Wszystko zależy od tego, jakie składniki naturalne lub leki zostaną wykorzystane do przyrządzenia inhalacji.
Inhalacja – przeciwwskazania
Nie zawsze inhalacje będą wskazane. Podstawowymi przeciwwskazaniami do niej są:
- ciężkiego stopnia lub niewyrównana niewydolność mięśnia sercowego;
- ostre stany zapalne krtani, gardła i nosa;
- ropne zapalenie zatok i migdałków;
- stan świeżo po operacji w obrębie gardła, krtani, nosa i zatok;
- nowotwory układu oddechowego;
- krwotoki z dróg oddechowych;
- zaawansowana astma oskrzelowa w okresie zaostrzenia.
W razie wątpliwości, czy inhalacja może zostać wykonana, warto skonsultować się z lekarzem. W dzisiejszych czasach jest to o tyle wygodne, że z łatwością można skorzystać z teleporady, nawet bez konieczności wychodzenia z domu.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki
Czarnuszka to wszechstronny, naturalny produkt o potwierdzonym, niezwykle szerokim działaniu. Wykazuje właściwości m.in. antyseptyczne, antywirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwalergiczne ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Marwicka J., Niemyska K., Podraza S., Terapeutyczne właściwości aromaterapii, Kosmetologia Estetyczna, 6/2015.
- Śliwiński P., Chazan R., Dąbrowiecki P., Jahnz-Różyk K., Mróz R., Pirożyński M., Wpływ doboru inhalatora i cząstki na skuteczność terapii wziewnej w POChP, Pneumonologia i Alergologia Polska, 82/2014.
- Aromaterapia i inne terapie naturalne, Wydawnictwo REA, Warszawa 2006.