Picie kolagenu

Picie kolagenu to ważna czynność, którą powinny praktykować wszystkie osoby po 30. roku życia. Naturalny kolagen do picia to jeden z cenniejszych i najpopularniejszych w dzisiejszych czasach suplementów diety. Wspiera kondycję skóry, kości i stawów, opóźniając niektóre procesy starzenia się tkanek i poprawiając sprawność. Nie ma skutków ubocznych, jako że kolagen jest białkiem produkowanym fizjologicznie przez organizm.

Picie kolagenu

Kolagen w organizmie człowieka

Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej, który zapewnia odpowiednie napięcie, sprężystość oraz elastyczność skóry. Stanowi 30% wszystkich białek człowieka. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, kościach i stawach, jednak buduje również narządy wewnętrzne, naczynia krwionośne, gałki oczne i niemal wszystkie inne tkanki ludzkiego ciała. Kolagen jest zbudowany z aminokwasów, głównie glicyny oraz proliny, a także hydroksyproliny i hydroksylizyny. Wyróżnia się wyjątkową wytrzymałością oraz dużą elastycznością, dlatego jest świetnym materiałem budulcowym. To jednak nie wszystkie jego działania. W układzie immunologicznym zapobiega przedostawaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych oraz toksyn.

Naturalna produkcja kolagenu odbywa się w największych ilościach w wieku dziecięcym. To właśnie po części dlatego dzieci nie zmagają się z bólem stawów, są wyjątkowo aktywne fizycznie i odporne na kontuzje. Dodatkowo posiadają gładką, pełną blasku skórę, a rany goją się szybciej. Około 25. roku życia produkcja kolagenu zaczyna stopniowo maleć, od 30. roku życia malejąc jeszcze szybciej. Właśnie wtedy powinniśmy szczególnie zadbać o wyrównywanie poziomu utraconych białek.

Picie kolagenu – efekty

Picie kolagenu uzupełnia jego niedobory, zwłaszcza po 25. roku życia, gdy zużycie kolagenu przez organizm jest wyższe niż jego bieżąca produkcja. Najlepiej przyswaja się naturalny kolagen do picia pochodzenia wołowego lub rybiego. Wykazuje najwyższą biodostępność i dzięki temu jedynie niewielkie ilości zostają wydalone z organizmu wraz z moczem. Po spożyciu i wchłonięciu kolagen zostaje przetransportowany do tkanek docelowych, wykazujących aktualnie największe zapotrzebowanie na to białko. Zazwyczaj są to stawy i skóra. Aby zwiększyć biodostępność kolagenu warto przyjmować go w połączeniu z naturalną witaminą C (np. po zjedzeniu porcji owoców i warzyw lub przyjęciu aceroli). Można również zakupić kolagen, który już w swoim składzie zawiera odpowiednią dawkę witaminy C.

Regularne picie kolagenu:

  • wzmacnia kości, powodując, że są one bardziej odporne na pęknięcia i złamania;
  • wzmacnia stawy i likwiduje dolegliwości bólowe pochodzenia stawowego, zarówno po kontuzjach, jak i w przebiegu chorób przewlekłych (RZS, zwyrodnienia) czy w związku z procesami starzenia się organizmu;
  • poprawia elastyczność i wytrzymałość skóry;
  • chroni przed powstawaniem zmarszczek mimicznych i zmniejsza widoczność tych, które już powstały;
  • przyspiesza gojenie się ran i uszkodzeń tkankowych, przyspiesza rekonwalescencję po zabiegach chirurgicznych;
  • wspiera tworzenie się blizn o wysokiej jakości, np. po cięciu cesarskim;
  • odgrywa ważną rolę podczas wspierania odporności;
  • chroni przed kontuzjami narządu ruchu.

Zobacz więcej: Działanie kolagenu.

Picie kolagenu jest skuteczne i bezpieczne.

Picie kolagenu – przeciwwskazania

W większości przypadków nawet długotrwałe picie kolagenu w zalecanych dawkach nie powoduje żadnych dolegliwości zdrowotnych i skutków ubocznych. Wręcz przeciwnie, ponieważ nawyk ten kompleksowo wspiera zdrowie, urodę i samopoczucie. Kolagen jako suplement diety bezwzględnie przeciwwskazany jest wyłącznie przy przewlekłych, zaawansowanych lub nieustabilizowanych chorobach nerek, w tym przy kamicy nerkowej. Alergia na kolagen praktycznie się nie zdarza. Kobiety ciężarne powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji.

Jak często pić kolagen?

Aby picie kolagenu było bezpieczne i efektywne, zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. Zwykle wystarczy jeden drink kolagenowy dziennie (przyrządzony za pomocą miarki, która dołączona jest do opakowania). Suplementacja powinna trwać przynajmniej kilka miesięcy, najlepiej jednak jej nie przerywać. Rekomenduje się picie kolagenu około 30 minut przed planowaną aktywnością fizyczną, dzięki czemu ruch będzie dodatkowo stymulował produkcję mazi stawowej, wpływając pozytywnie na kondycję stawów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Lin P., Hua N., Hsu Y., Kan K., Chen J., Lin Y., Lin Y., Kuan C., Oral Collagen Drink for Antiaging: Antioxidation, Facilitation of the Increase of Collagen Synthesis, and Improvement of Protein Folding and DNA Repair in Human Skin Fibroblasts, Oxid Med Cell Longev, 2020.
  2. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
  3. Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 73/2009.
  4. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2012.
  5. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *