Strzelające stawy to zjawisko, które (choć może dotyczyć każdego) zwykle pojawia się u osób starszych i ma związek z postępującymi, fizjologicznymi procesami starzenia się organizmu, przebiegającymi z narastającą sztywnością stawów. U osób młodszych przyczyną jest najczęściej dysbalans mięśniowy. Jeśli strzelającym stawom towarzyszą inne dolegliwości, np. bóle stawów, promieniowanie do kończyn, pieczenie, zaburzenia czucia, najlepiej udać się do lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty.
Strzelające stawy – przyczyny
W większości przypadków strzelające stawy to zjawisko nieprzyjemne, aczkolwiek niezagrażające życiu. Stanowi efekt przemieszczenia się powierzchni stawowych względem siebie wskutek rozciągnięcia torebki stawowej. Etiologia jest jednak wieloczynnikowa, a do możliwych przyczyn strzelania w stawach zaliczamy:
- uwarunkowania genetyczne;
- schorzenia ortopedyczne, np. palec trzaskający, konflikt panewkowo-udowy;
- choroby zwyrodnieniowe;
- blizny pooperacyjne, których zrosty mogą wklinować się między powierzchnie stawowe;
- choroby zapalne stawów i z autoagresji, np. reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów;
- znaczna nadwaga i otyłość;
- bardzo niski poziom nawodnienia organizmu;
- choroby przebiegające z upośledzeniem syntezy kolagenu i kwasu hialuronowego;
- brak aktywności fizycznej;
- przebyte urazy i kontuzje;
- dysbalans mięśniowy (przykładowo, zbyt słabe mięśnie kulszowo-goleniowe i mięśnie pośladkowe w połączeniu ze wzmożonym napięciem mięśnia czworogłowego uda może doprowadzić do strzelania w stawie biodrowym.
Wiele osób dąży do samoistnego strzelania w stawach, np. w stawach międzypaliczkowych czy w stawach kręgosłupa szyjnego. Strzelanie w stawach jest wymuszane samodzielnymi manipulacjami, co bardzo często wskazuje na nerwicę lub wzmożone wewnętrzne napięcie psychiczne. W przypadku dzieci strzelanie w stawach nie musi oznaczać niczego groźnego. Przyczynami są najczęściej wahania poziomu hormonów, mające miejsce podczas dojrzewania i naturalnego rozciągania się czy wydłużania poszczególnych tkanek.
Strzelające stawy – kiedy należy iść do lekarza?
Do lekarza warto udać się w sytuacjach, w których strzelaniu w stawach towarzyszą następujące objawy:
- zaczerwienienie i obrzęk stawu;
- ból w stawie;
- podniesienie ciepłoty ciała w okolicy strzelającego stawu bądź gorączka;
- trudności podczas poruszania się;
- częste blokowanie się stawu i tym samym niemożność wykonania jakiegokolwiek ruchu.
Wówczas lekarzem z wyboru powinien być ortopeda, który skieruje nas na badania krwi oraz RTG danego stawu. Jeśli natomiast pojawiają się objawy takie jak bolesne promieniowanie, parestezje czy mrowienie, najlepiej udać się do lekarza neurologa.
Domowe sposoby na strzelające stawy
Bardzo często strzelanie w stawach nie ma przyczyny chorobowej. Jeśli jednak tak jest, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie przyczynowe. W innym razie wystarczy postępowanie domowe, które obejmuje:
- redukcję masy ciała w przypadku nadwagi i otyłości;
- regularną aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności i w pełnym zakresie ruchomości stawów;
- zbilansowaną, zdrową dietę bogatą w białka, witaminy i minerały;
- suplementację, najlepiej witaminy D, witaminy K, cynku, kolagenu oraz kwasu hialuronowego;
- picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie (nie wliczając w to innych płynów, np. kawy czy herbaty);
- unikanie długotrwałego siedzenia lub przyjmowania jednej pozycji;
- zachowanie zasad ergonomii podczas pracy.
Kluczowa jest jednak suplementacja, nawodnienie oraz ćwiczenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest konsultacja z fizjoterapeutą lub doświadczonym trenerem personalnym. Oceni on, które mięśnie są przykurczone i wymagają ćwiczeń rozciągających, a które mięśnie są osłabione i będą wymagać ćwiczeń wzmacniających. Na tej podstawie dobierze optymalny plan treningowy i pokaże, jak w prawidłowy sposób wykonywać poszczególne ćwiczenia.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Stworzyliśmy dla Państwa najwyższej jakości i z najprostszym, a co najważniejsze naturalnym składem kwas hialuronowy na stawy i skórę. Jest on pozyskiwany w pełni naturalnie i otrzymywany na drodze biofermentacji roślinnej. Zobacz więcej... | |
Kolagen do picia
Kolagen do picia w proszku to naturalny suplement diety o smaku porzeczkowym. Opatentowana formuła Peptiplus sprawia, że biodostępność w organizmie jest na bardzo wysokim poziomie. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Gaździk T., Ortopedia i traumatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
- Canale S., Beaty J., Campbell. Ortopedia operacyjna, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2017.