Wysypka alergiczna to jeden z podstawowych objawów alergii każdego rodzaju (najczęściej jednak alergii pokarmowej i alergii kontaktowej). Zazwyczaj przybiera postać wyprysków i zaczerwienionych grudek, choć w praktyce może rozwijać się na wiele sposobów. Wszystko zależy od zaawansowania alergii, wieku pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia i wielu innych czynników. Podejrzane zmiany skórne warto skonsultować z lekarzem dermatologiem i alergologiem.
Wysypka alergiczna – przyczyny
Do najczęściej diagnozowanych chorób alergicznych skóry zalicza się m.in. alergiczne kontaktowe zapalenie skóry oraz pokrzywkę, niekiedy z towarzyszącym obrzękiem naczynioruchowym. Rzadziej natomiast spotyka się białkowe zapalenie skóry oraz uogólnione reakcje zwane anafilaktycznymi.
Przyczyną wysypki alergicznej jest alergia, zwana potocznie uczuleniem. To schorzenie polegające na nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na kontakt z alergenami, czyli związkami, które mają zdolność pobudzania układu odpornościowego. Alergeny to związki, które u osób zdrowych nie powodują żadnych objawów, pozostając neutralnymi dla ustroju.
Do wysypki alergicznej zwykle dochodzi wskutek kontaktu skóry z lateksem, składnikami chemicznymi kosmetyków czy farb do włosów bądź niektórymi metalami, np. niklem. Wysypka alergiczna może być odpowiedzią na alergię wziewną (pyłki, roztocza, sierść zwierząt) lub pokarmową. Jako że zmiany skórne są niespecyficznym objawem, mogącym wskazywać na rozmaite choroby, zawsze należy je szczegółowo zróżnicować.
Jak wygląda wysypka alergiczna?
Dla alergicznego kontaktowego zapalenia skóry (nazywanego również egzemą) typowe jest występowanie zaczerwienia, pęcherzyków z płynem i drobnych sączących grudek w fazie ostrej. Z kolei w fazie przewlekłej obserwuje się złuszczanie, pękanie, suchość i pogrubienie skóry. W pokrzywce głównymi wykwitami są bąble przypominające zmiany spowodowane dotknięciem pokrzywy, co z pewnością zdarzyło się w życiu niejednej osobie. Są one konsekwencją obrzęku skóry, mają barwę różową lub porcelanowobiałą, a kształt i wielkość są zmienne. Towarzyszy im różnego nasilenia świąd lub pieczenie.
Bardzo często wysypka alergiczna pojawiająca się w przebiegu alergii kontaktowej, wziewnej lub pokarmowej ma charakter drobnych, mnogo rozsianych grudek. Są one zaczerwienione i w niektórych przypadkach może sączyć się wydzielina. Skóra staje się podrażniona, zwłaszcza, że osoby z alergiczną wysypką mają tendencję do rozdrapywania zmian.
Ważna jest również lokalizacja wysypki alergicznej. Dzięki temu możemy wstępnie podejrzewać przyczynę takiej reakcji organizmu. Przykładowo:
- twarz – kosmetyki, perfumy, środki czyszczące i myjące, leki stosowane miejscowo;
- uszy – kolczyki, oprawki okularów;
- usta i okolica ust – szminki, pasta do zębów, protezy zębowe;
- szyja – materiał, z którego wykonano szaliki, apaszki, odzież, jak również substancje zapachowe perfum, naszyjniki, farby do włosów;
- pachy – środki do depilacji, dezodoranty, barwniki zawarte w odzieży;
- tułów – ubrania, kosmetyki, środki piorące.
Jednak nie zawsze powyższy schemat jest przydatny, ponieważ często wysypka alergiczna ma charakter uogólniony.
Wysypka alergiczna – leczenie
Leczenie wysypki alergicznej powinno odbywać się w 3 krokach:
- eliminacja ekspozycji na alergen lub substancję uczulającą, czyli np. zdjęcie biżuterii, zmiana proszku do prania, unikanie noszenia lateksowych rękawiczek;
- leczenie zmian skórnych za pomocą odpowiednio dobranych maści lub kremów;
- prawidłowa higiena i pielęgnacja skóry.
Bez względu na przyczynę wysypki alergicznej, w przypadku większości chorób alergicznych skóry stosuje się doustne leki przeciwalergiczne, hamujące uwalnianie histaminy w tkankach (leki przeciwhistaminowe). Leki nowej generacji, takie jak loratadyna, lewocetyryzyna czy feksofenadyna są dobrze tolerowane i zazwyczaj nie wywołują senności ani zaburzeń koncentracji. Po konsultacji z lekarzem można zdecydować się na odczulanie, choć nie zawsze wykazuje ono skuteczność.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki
Czarnuszka to wszechstronny, naturalny produkt o potwierdzonym, niezwykle szerokim działaniu. Wykazuje właściwości m.in. antyseptyczne, antywirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwalergiczne ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Rymarczyk B., Rogala B., Alergia pokarmowa, Lekarz POZ, 5/2018.
- Marek K., Alergia pokarmowa u dzieci, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2013.
- Protasiewicz M., Iwaniak A., Alergie pokarmowe i alergeny żywności, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2014.
- Krogulska A., Znaczenie alergenów pokarmowych u dzieci i dorosłych z alergią wziewną, Alergia Astma Immunologia, 21/2016.