Niskociśnieniowcy często zastanawiają się, jak podnieść puls domowym sposobem. Warto jednak wiedzieć, że ciśnienie tętnicze krwi i puls nie odnoszą się do tych samych parametrów, choć oba dotyczą mięśnia sercowego. Mogą wystąpić sytuacje, w których zmagamy się np. z wysokim ciśnieniem i niskim pulsem. Czym dokładnie jest puls, dlaczego bywa zbyt niski i jak go podnieść?
Co to jest puls?
Puls to inaczej liczba uderzeń serca w ciągu 1 minuty. Z kolei ciśnienie tętnicze to siła nacisku, jaką płynąca krew wywiera na ściany tętnic. Puls zwany jest również tętnem, obie nazwy mogą być stosowane zamiennie. W zależności od wieku prawidłowa wartość tętna w spoczynku może wyraźnie się różnić. Optymalna u zdrowego człowieka prezentuje się następująco:
- niemowlęta – około 130 uderzeń serca na minutę;
- dzieci starsze – około 100 uderzeń serca na minutę;
- młodzież – około 85 uderzeń serca na minutę;
- dorośli – około 70-80 uderzeń serca na minutę;
- seniorzy – około 60 uderzeń serca na minutę.
Wartości te naturalnie wzrastają podczas aktywności fizycznej, np. przy intensywnych pracach ogródkowych, podczas szybkiego marszu, treningu, pływania, jazdy na rowerze. W zależności od ogólnej kondycji organizmu i jego wydolności.
Niski puls – przyczyny i objawy
O zbyt niskim pulsie można powiedzieć wówczas, gdy liczba uderzeń serca na minutę spada poniżej 60 u osoby dorosłej. Zbyt niski puls nie powinien być powodem do niepokoju, dopóki nie wiążę się z omdleniami, zawrotami głowy, mroczkami przed oczami, nietolerancją aktywności fizycznej czy osłabieniem organizmu, bo to jedne z głównych objawów niskiego tętna w dłuższej perspektywie czasu. Jeśli pojawią się tego rodzaju dolegliwości związane z niskim tętnem, wymagają one konsultacji z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, najlepiej jak najszybciej. Możliwe przyczyny niskiego pulsu to:
- niektóre choroby serca;
- niedoczynność tarczycy;
- schorzenia układu nerwowego;
- hipotermia;
- zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej;
- miażdżyca tętnic;
- zatrucia lekami i toksynami.
Niski puls może mieć też podłoże fizjologiczne. Występuje przykładowo podczas snu u każdego zdrowego człowieka. Niekiedy także po wysiłku fizycznym serce może chwilowo bić wolniej, aby się zregenerować.
Jak podnieść puls domowym sposobem?
Aby podnieść niski puls najprostszym, sprawdzonym, domowym sposobem, warto poświęcić chwilę czasu na aktywność fizyczną. Może to być zarówno zwykły trening fizyczny, jak i rekreacja typu spacer, marsz, pływanie, jazda na rowerze, nordic walking. Podczas dowolnego wysiłku serce zaczyna szybciej pompować krew, aby pokryć bieżące zapotrzebowanie organizmu i pracujących tkanek na krew bogatą w tlen. Efektem jest podniesienie pulsu. Warto pamiętać, że zgodnie z nowymi rekomendacjami WHO dorośli (18-64 lata) powinni wykonywać aktywność fizyczną przez 150-300 minut tygodniowo o umiarkowanej intensywności lub 75-150 minut o dużej intensywności.
Aby podnieść puls domowym sposobem, warto też zadbać o podaż co najmniej 1,5 l wody dziennie, unikanie stresu, wysypianie się oraz zdrową i zbilansowaną dietę. Wszystkie te elementy mają na celu wzmocnienie czynności mięśnia sercowego i poprawę kondycji jego tkanek. Dzięki temu będzie pracować wydajniej, prawidłowo. Uważa się, że optymalną dietą dla serca jest dieta śródziemnomorska – bogata w kwasy Omega 3, witaminy, świeże owoce i warzywa. Spośród ewentualnych suplementów diety na szczególną uwagę zasługuje koenzym Q10, Spirulina oraz olej z czarnuszki egipskiej.
Na koniec warto wspomnieć o konieczności utrzymywania prawidłowej masy ciała. Nadmierne ciężary mogą wyraźnie obniżać puls, zaburzać ciśnienie tętnicze i wywoływać wiele innych konsekwencji zdrowotnych, często o nieodwracalnych skutkach. Utrzymanie masy ciała w ryzach będzie jednak możliwe przy dbaniu o zdrową dietę i aktywność fizyczną.
Warto jednak pamiętać, że niski puls może mieć podłoże chorobowe. Wówczas to lekarz ustala postępowanie. Niekiedy konieczna bywa farmakoterapia lub nawet zabieg chirurgiczny eliminujący przyczynę chorobową. W takich sytuacjach warto z lekarzem prowadzącym skonsultować domowe sposoby, które chcemy zastosować. Szczególnie w kontekście aktywności fizycznej i suplementacji.
Polecane produkty:
Koenzym Q10 naturalny
Koenzym Q10 bioalgi to wysokiej jakości, naturalny suplement diety. Innowacją jest wyjątkowo wysoka biodostępność (wchłanialność). Jest ona aż 500 procent wyższa niż w przypadku jakiegokolwiek, konwencjonalnego koenzymu Q10. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Ciborowska H., Ciborowski A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.