Kaszel alergiczny to jeden z objawów alergii, zaliczanej do grona chorób cywilizacyjnych ze względu na częstotliwość występowania. Bezpośrednie przyczyny alergii nie są znane. Kaszel najczęściej wskazuje na alergię wziewną. Diagnostyką i leczeniem problemu zajmuje się lekarz alergolog, jednak wcześniej warto wykonać spirometrię i RTG klatki piersiowej, aby wykluczyć inne przyczyny.
Kaszel alergiczny – przyczyny
Kaszel jest fizjologicznym mechanizmem protekcyjnym służącym oczyszczeniu drzewa oskrzelowego. Stanowi pożądany odruch umożliwiający usuwanie nadmiaru wydzieliny oraz zapobiegający przedostawaniu się ciał obcych do dolnych odcinków dróg oddechowych. W przebiegu niektórych chorób kaszel może jednak mieć charakter przewlekły i nawracający, co nie jest już zjawiskiem tak korzystnym. Alergia wziewna (a często i alergia pokarmowa) jest jedną z najczęstszych przyczyn uporczywego kaszlu, co wiąże się z przewlekłym drażnieniem receptorów rozproszonych w nosie, zatokach obocznych nosa oraz gardle, a także z działaniem alergenów na układ odpornościowy. Alergenami wziewnymi, które mogą wywołać alergiczny kaszel są:
- pyłki roślin, szczególnie brzozy, olchy, topoli, leszczyny, dębu i traw;
- roztocza kurzu domowego;
- sierść, ślina i naskórek zwierząt, zwłaszcza psów i kotów;
- pleśnie i grzyby;
- dym papierosowy.
Wciąż jednak nie wiadomo, dlaczego u niektórych osób powyższe alergeny wywołują objawy, zaś u innych nie. Kaszel alergiczny może być także reakcją na alergeny pokarmowe, np. orzechy, jaja, laktozę, gluten, propolis, owoce morza, cytrusy czy seler. W celu ustalenia przyczyny kaszlu alergicznego, koniecznie należy wykonać skórne badania alergiczne, ewentualnie badania krwi.
Kaszel alergiczny – objawy
Kaszel alergiczny ma dość charakterystyczny przebieg. Zwykle pojawia się w momencie ekspozycji na dany alergen lub niedługo po takiej ekspozycji. Jest suchy, drażniący, powoduje drapanie w gardle. Opisywany jest jako męczący i uporczywy. Ma tendencję do powodowania nagłych ataków, trudnych do zahamowania.
W przebiegu alergicznego kaszlu pojawiają się również inne objawy, takie jak wodnisty katar, kichanie, uczucie zalegania ciała obcego w przełyku czy podrażnienie i zaczerwienienie śluzówki nosa. Objawy dodatkowe zależą od rodzaju alergii, która wywołała kaszel. Przy alergiach pokarmowych typowe będą bóle brzucha, nudności, biegunki czy gazy o nieprzyjemnym zapachu. Kluczowa jest ocena, czy oprócz przewlekłego kaszlu nie występują tzw. objawy alarmowe, takie jak krwioplucie, duszność, ból w klatce piersiowej, stan podgorączkowy, utrata masy ciała. Ich stwierdzenie wymaga pilnego podjęcia diagnostyki, często w warunkach szpitalnych.
Kaszel alergiczny – leczenie
Można zdecydować się na wyleczenie alergii, co jest możliwe na drodze terapii odczulającej. W międzyczasie stosuje się jednak leczenie objawowe. Glikokortykoidy, spraye do nosa, leki przeciwhistaminowe sprawiają, że komórki człowieka nie reagują na działanie histaminy uwalnianej wskutek reakcji alergicznej lub blokują przekazywane przez nią informacje. W momencie kontaktu z alergenem nie dochodzi do poszerzenia lub zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych.
Domowe sposoby łagodzące kaszel alergiczny obejmują suplementację kwasów tłuszczowych Omega 3, które wykazują działanie przeciwzapalne i łagodzą objawy alergii, a także częste picie płynów, aby nie doszło do nadmiernego wysuszenia gardła wskutek kaszlu. Zaleca się nawilżające i łagodzące inhalacje, np. z dodatkiem soli fizjologicznej, ziół oraz olejków eterycznych. W pomieszczeniach domowych warto postawić nawilżacze powietrza. Celem nawilżenia gardła można również ssać cukierki, pilnując, aby wybierać te o niskiej zawartości cukrów.
Polecane produkty:
Omega 3 – olej roślinny 100% naturalny
Omega 3 od bioalgi to naturalny suplement diety, który uzupełnia codzienną dietę m.in. w mikroelementy zawarte oleju z nasion pachnotki zwyczajnej (Perilla frutescens). Stanowi przede wszystkim źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Undrunas A., Kuziemski K., Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, Forum Medycyny Rodzinnej, 4/2017.
- Obtułowicz K., Alergologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.