Wypełnianie blizn kwasem hialuronowym to często wykonywany zabieg, którego celem jest eliminacja nieestetycznych wklęsłości w skórze, które mogą powstać wskutek niektórych problemów zdrowotnych (ospa wietrzna, trądzik) bądź mechanicznych uszkodzeń skóry. Jest bezbolesny i efektywny, rezultaty widać natychmiast.
Leczenie blizn kwasem hialuronowym
Zgodnie z ogólnie przyjętymi założeniami idealna substancja wypełniająca powinna być: biokompatybilna, sterylna, nietoksyczna, nieteratogenna, niekarcynogenna, nie wywołująca reakcji alergicznych oraz nienaturalnych odczuć pacjenta, w tym bólu oraz ziarniniaków, zmian zwyrodnieniowych i wapnienia. Jednocześnie musi być stabilna, bez tendencji do przemieszczania się, łatwa do przygotowania i wprowadzenia, zapewniająca długotrwały efekt. Większość z tych wymogów spełniają pochodne kwasu hialuronowego.
W dermatologii kwas hialuronowy stosuje się m.in. w leczeniu oparzeń i blizn, jako matrycę do autologicznych przeszczepów skóry. Jego skuteczność w leczeniu powierzchownych obrażeń, owrzodzeń skóry oraz uszkodzeń błony śluzowej potwierdzają liczne badania kliniczne. Udowodniono również, że hialuronian obniża świąd towarzyszący bliźnie przerostowej, zaś aplikacja go po chirurgicznym usunięciu blizny lub koloidu hamuje ponowne powstawanie blizn przerostowych. Dodatkowo kwas hialuronowy można z powodzeniem stosować w celu uzupełniania ubytków tkanki podskórnej. Ostatnimi czasy wzrasta popularność wypełniania blizn kwasem hialuronowym. Co warto wiedzieć o tym zabiegu?
Wypełnianie blizn kwasem hialuronowym
Wypełnianie tkanek miękkich to skuteczny zabieg stosowany w powierzchownych bliznach atroficznych. Polega na iniekcjach substancjami takimi jak: kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia, kwas polimlekowy czy autologiczna tkanka tłuszczowa, aby zastąpić objętościowy ubytek tkankowy, jednocześnie indukując syntezę kolagenu przez pobudzenie fibroblastów. Zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się jednak kwas hialuronowy.
Procedura rozpoczyna się konsultacją lekarską, na podstawie której pacjent będzie mógł zostać zakwalifikowany do zabiegu. Jej podstawą jest wywiad zdrowotny oraz poznanie oczekiwań pacjenta. Następnie można przejść do wypełniania blizn. Lekarz nanosi na skórę krem znieczulający miejscowo, aby czynności były jak najbardziej komfortowe i bezbolesne dla pacjenta. Następnie za pomocą bardzo cienkiej igły wprowadza kwas hialuronowy bezpośrednio w docelowe miejsca, czyli w zagłębienia i blizny.
Wypełnianie blizn kwasem hialuronowym trwa od 20 do 90 minut, w zależności od ilości i rozległości wypełnianych blizn. Efekty widoczne są natychmiast, jednak dla ich pełnego utrwalenia się potrzeba około 14 dni. Utrzymują się zaś do około 2 lat. Po tym czasie można rozważyć powtórzenie zabiegu. Jest on bezpieczny i nie wywołuje reakcji niepożądanych. Niemalże nie wiąże się także z powikłaniami.
Wypełnianie blizn kwasem hialuronowym – przeciwwskazania
Zabieg jest bezpieczny, jednak wciąż pozostaje ingerencją w tkanki ciała. Dlatego nie zawsze może zostać wykonany. Podstawowe przeciwwskazania:
- padaczka;
- ciąża i okres karmienia piersią;
- nadwrażliwość na kwas hialuronowy;
- immunoterapia, przyjmowanie glikokortykoidów;
- znaczne zaburzenie czynności układu immunologicznego;
- stany zapalne skóry, infekcje w miejscu planowanych wkłuć;
- gorączka;
- zaostrzenie chorób przewlekłych, np. chorób reumatycznych;
- skłonność do tworzenia się blizn przerostowych i bliznowców.
Określenie przeciwwskazań pozwala na lepszą kwalifikację pacjenta do zabiegu, co wpływa na jego bezpieczeństwo.
Kwas hialuronowy w leczeniu ran
Kwas hialuronowy wykorzystywany jest nie tylko do leczenia blizn, ale również można wykorzystywać go na etapach gojenia się skóry, jeszcze zanim blizna się utworzy. Udział kwasu hialuronowego w każdym z 4 etapów tworzenia nowej tkanki (hemostaza, proces zapalny, proliferacja oraz przebudowa tkanki) sprawia, że jest on stosowany jako środek wspomagający proces gojenia się ran. Nowym kierunkiem wykorzystania kwasu hialuronowego jest leczenie ran oparzeniowych.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Stworzyliśmy dla Państwa najwyższej jakości i z najprostszym, a co najważniejsze naturalnym składem kwas hialuronowy na stawy i skórę. Jest on pozyskiwany w pełni naturalnie i otrzymywany na drodze biofermentacji roślinnej. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej, Białystok 2014.
- Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
- Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.