Skóra wrażliwa na zimno potrzebuje w okresie jesienno-zimowym szczególnej pielęgnacji i ochrony, ponieważ w innym razie nie tylko pogorszy się jej kondycja i wygląd, ale i pojawią się objawy dyskomfortu u danej osoby. Najczęściej taką wrażliwość wykazuje skóra sucha i skóra naczyniowa, choć nie jest to regułą. W razie problemów z doborem metod pielęgnacji warto skonsultować się z kosmetologiem.
Skóra wrażliwa na zimno – przyczyny
Nadmierna wrażliwość skóry na zimno może mieć wiele różnych przyczyn. Główny, obserwowany mechanizm w takiej sytuacji obejmuje rozszerzanie i zwężanie naczynek krwionośnych w skórze, które są zbyt słabe i kruche. Jeśli więc naprzemiennie kurczą się i rozkurczają w odpowiedzi na niskie temperatury, co jest zjawiskiem naturalnym, może dojść do ich uszkadzania lub po prostu pojawienia się dyskomfortu i silnego zaczerwienienia na twarzy.
Inny mechanizm obejmuje upośledzenie czynności gruczołów łojowych. Odpowiadają one za produkcję sebum, które tworzy naturalną barierę ochronną na powierzchni skóry, zabezpieczającą m.in. przed:
- nadmierną utratą wody;
- uszkodzeniami mechanicznymi.
Jeśli z różnych przyczyn produkcja sebum nie będzie wystarczająca, skóra nie jest odpowiednio chroniona, co skutkuje podrażnieniami i innymi dolegliwościami w odpowiedzi na zimno.
Inną przyczyną nadwrażliwości skórnej na zimno są też zaburzenia w obrębie mikrobiomu. Bakterie pokrywają całą powierzchnię ciała i są pożądane z wielu względów (o ile nie mówi się o bakteriach patogennych wymagających leczenia). Do zaburzenia mikrobiomu dochodzi np. w związku ze stosowaniem źle dobranych kosmetyków, chodzeniem spać w makijażu lub antybiotykoterapią. Innymi czynnikami ryzyka nadwrażliwości skóry na zimno są m.in.:
- palenie papierosów;
- picie alkoholu;
- uboga dieta;
- błędna metodyka korzystania z sauny;
- choroby dermatologiczne.
Cera naczyniowa, wrażliwa i problematyczna częściej wykazują nadmierną wrażliwość na niskie temperatury.
Skóra wrażliwa na zimno – objawy
W obrazie klinicznym nadwrażliwości skórnej na zimno zaobserwować można następujące dolegliwości i objawy:
- pokrzywkę, czyli swędzącą, drobną wysypkę o charakterze bąblowo-rumieniowym;
- świąd skóry i pieczenie skóry;
- uczucie ściągania skóry.
Zmiany skórne pojawiają się na krótko, zazwyczaj od razu po ekspozycji skóry na zimno. Obrzęk naczynioruchowy jest rzadki, jednak może się pojawić u osób szczególnie predysponowanych. Dotyczy nagłego powiększenia objętości dolnych warstw skóry i tkanki podskórnej, jest zagrażający zdrowiu pacjenta, więc wymaga natychmiastowej reakcji. Tak naprawdę każda część ciała może wykazywać nadwrażliwość na zimno – najczęściej są to jednak dłonie, stopy, dekolt i twarz.
Skóra wrażliwa na zimno – diagnostyka
Diagnostyka wrażliwości skóry na zimno może odbyć się w gabinecie dermatologa, kosmetologa lub alergologa. Pod uwagę bierze się aktualnie występujący obraz kliniczny oraz wywiad zdrowotny z pacjentem. Aby móc rozpoznać ten problem bez względu na aktualną porę roku, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu próby prowokacyjnej. Polega ona na poddaniu skóry niskiej temperaturze, np. zimnemu nawiewowi lub okładowi z lodu. Następnie obserwuje się reakcję skóry na zimno natychmiast po zaprzestaniu takiej ekspozycji oraz 5 i 15 minut później (aby ocenić reakcję opóźnioną).
Pielęgnacja skóry wrażliwej na zimno
Skóra wrażliwa na zimno zwykle nie może być leczona przyczynowo, dlatego rekomenduje się noszenie ciepłej odzieży podczas wychodzenia na zewnątrz, gdy za oknem panują niskie temperatury. Jeśli natomiast pacjent ma styczność z niskimi temperaturami w miejscu pracy, zachęca się do przestrzegania wszelkich przepisów BHP dotyczących odzieży ochronnej lub do zmiany stanowiska. Taka skóra wymaga starannej pielęgnacji, przede wszystkim natłuszczania, aby w sposób sztuczny utworzyć na jej powierzchni barierę ochronną. Takie kremy stosuje się codziennie. Bardzo dobrze sprawdzają się wszelkie emolienty. Dodatkowo 1-2 razy w tygodniu należy wykonać peelingi kwasowe oraz maskę silnie regenerującą. Osoby z problemami naczynkowymi powinny zwrócić uwagę na suplementację kolagenu i witaminy C, np. pod postacią aceroli.
Polecane produkty:
Acerola organiczna
Suplement diety Acerola to przede wszystkim źródło naturalnej witaminy C. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia i znużenia, pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Zawadzka-Krajewska A., Chądzyńska J., Pokrzywka z zimna, Alergia, 1/2009.
- Palczyński C., Łacwik P., Pokrzywka z zimna, Alergia, 2020, 4; 41-42.