Kolagen na stawy dla sportowców jest suplementem diety wręcz obowiązkowym, jeśli chcemy kompleksowo i od wewnątrz zadbać o kondycję struktur stawowych, zmniejszyć ryzyko kontuzji oraz przyspieszyć regenerację. To naturalne białko występujące w organizmie każdego człowieka, odpowiedzialne między innymi za wytrzymałość i integralność tkanek, które buduje. Znaleźć je można także w stawach i kościach, które są szczególnie narażone na obciążenia u osób aktywnych fizycznie. Choćby z tego względu warto zadbać o systematyczne uzupełnianie niedoborów kolagenu, co jest kluczowe już po 25. roku życia.
Kolagen na stawy dla sportowców – działanie
Kolagen na stawy w przypadku sportowców i osób aktywnych fizycznie działa wielokierunkowo. Jak wspomniano we wstępie, jest on materiałem o budulcowym wszystkich tkanek, w których się znajduje. Są to przede wszystkim ścięgna, więzadła, stawy, kości, skóra, narządy wewnętrzne i tkanka łączna. Odpowiada za ich integralność oraz wytrzymałość na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, w tym obciążenia związane z wysiłkiem fizycznym. Podczas skakania, biegania, wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń powierzchnie stawowe są kompresowane, co oznacza, że dociskają się do siebie nawzajem. Z jednej strony jest to pożądane zjawisko, ponieważ stymuluje chrząstkę do produkcji i rozprowadzania mazi stawowej, co jest elementem ochronnym stawów. Jednak jeśli tego typu przeciążenia są zbyt duże lub trwają przewlekle, może dochodzić do ścierania się powierzchni stawowych. Przyśpiesza to powstawanie zmian zwyrodnieniowych, które w zaawansowanym stadium wiążą się z bólem i dyskomfortem. Kolagen chroni powierzchnie stawowe przed degeneracją, dlatego w szczególności warto zadbać o jego odpowiednią podaż.
Dodatkowo jest to materiał budulcowy ścięgien i mięśni, a to właśnie na ich wzmocnieniu i rozbudowie zależy większości sportowcom. Kolagen w więzadłach sprzyja stabilności stawów, ponieważ są one odpowiednio elastyczne i mocne, tworząc aparat zabezpieczający stawy.
Warto również zaznaczyć, że kolagen w dużym stopniu przyspiesza regenerację tkanek po wszelkich urazach i kontuzjach, których ryzyko jest zwiększone u osób uprawiających sport. Najczęstszymi kontuzjami sportowymi są: naderwania i zerwania mięśni, ścięgien lub więzadeł, uszkodzenie chrząstek stawowych, pęknięcie łąkotek, złamania kości, skręcenia i zwichnięcia stawów. We wszystkich tych przypadkach może sprawdzić się systematyczne suplementacja kolagenu (ale i kwasu hialuronowego), co wpływa na lepsze gojenie się tych struktur.
Jaki kolagen na stawy dla sportowców wybrać?
Wybór odpowiedniego kolagenu nie jest wcale tak prosty, jak mogłoby się wydawać. W dzisiejszych czasach, gdy popularność suplementów diety jest tak duża, na rynku spotkać można wszelakiego rodzaju produkty o różnej jakości. Należy zwracać uwagę, aby wybrany kolagen miał w pełni naturalne pochodzenie i prosty skład. Nie mogą znajdować się w nim sztuczne i chemiczne dodatki typu substancje konserwujące i wypełniające czy barwniki. Może natomiast zawierać witaminy (m.in. witaminę C), minerały lub inne związki występujące fizjologicznie w organizmie człowieka oraz uzupełniające działanie kolagenu.
Zobacz również: Kolagen i witamina C.
Propozycją sprawdzonego, naturalnego i dobrego produktu jest kolagen bioalgi. To hydrolizowany kolagen, a więc taki, którego struktura jest identyczna jak kolagen ludzki. Dzięki temu może być lepiej wykorzystany przez organizm po wchłonięciu w układzie pokarmowym. Dodatkowo pozyskano i przygotowano go zgodnie z formułą PeptiPlus (zostało opatentowane), co również wpływa na jego biodostępność (wchłanianie w organizmie). W składzie kolagenu do picia bioalgi, poza czystym kolagenem (97%), znaleźć można inne wartościowe i naturalne związki, takie jak cynk, biotyna, witamina B6, witamina A, witamina E, witamina C, bądź ekstrakt z owoców goji.
Jak suplementować kolagen na stawy dla sportowców?
Nie ma znaczenia czy kolagen pijemy rano, czy wieczorem. Jednak większość producentów i specjalistów od treningu rekomenduje przejmowanie go około 30 minut przed planowaną aktywnością fizyczną. Dodatkowo jednocześnie warto przyjmować kwas hialuronowy, nie zapominając przy tym o wysokim poziomie nawodnienia (minimum półtora litra dziennie). Aby kondycja stawów została utrzymana jak najdłużej, kluczowe jest dbanie o inne aspekty związane z prewencją urazów czy wzmacnianiem chrząstki. Mowa przede wszystkim o dobrej rozgrzewce, dniach nietreningowych celem regeneracji tkanek, wzmacnianiu odporności, prawidłowej ergonomii wykonywanych ćwiczeń i doborze treningu do aktualnych możliwości organizmu.
Polecane produkty:
![]() |
Kolagen do picia
Kolagen do picia w proszku to naturalny suplement diety o smaku porzeczkowym. Opatentowana formuła Peptiplus sprawia, że biodostępność w organizmie jest na bardzo wysokim poziomie. Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Stworzyliśmy dla Państwa najwyższej jakości i z najprostszym, a co najważniejsze naturalnym składem kwas hialuronowy na stawy i skórę. Jest on pozyskiwany w pełni naturalnie i otrzymywany na drodze biofermentacji roślinnej. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2/2012.
- Czubak K., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 4/2014.
- Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.