Mroczki przed oczami są dość częstym objawem problemów zdrowotnych (różnych układów organizmu), jak i mogą występować u osób całkowicie zdrowych. Dlatego poszukiwanie ich przyczyn nierzadko jest trudne i wymaga wykonania wielu badań. Diagnostyką i leczeniem mroczków przed oczami najczęściej zajmuje się lekarz okulista.
Czym są mroczki przed oczami?
Mroczki przed oczami określane są przez pacjentów jako błyski światła w polu widzenia (fotopsje). Stanowią subiektywne postrzeganie wrażeń wzrokowych w konsekwencji pobudzania siatkówki, nerwu wzrokowego lub struktur ośrodkowego układu nerwowego. Zalicza się je do zjawisk entoptycznych, czyli procesów powstających bez udziału zewnętrznych bodźców świetlnych. Także same błyski mogą być ukształtowane (np. błyskawice, łuki) lub widziane jako bezkształtne rozbłyskiwanie światła, pulsowanie, błyszczenie, świecenie. Zazwyczaj najwyraźniej są one widoczne w przyciemnionym oświetleniu.
Mroczkom mogą towarzyszyć inne objawy, w zależności od przyczyn problemu. Jeśli występują w przebiegu migreny, typowa będzie też nadwrażliwość na dźwięki oraz silny ból głowy. Z kolei mroczki występujące w przebiegu odwodnienia mogą towarzyszyć suchości skóry, zawrotom głowy i ogólnemu osłabieniu organizmu. Obserwacja objawów dodatkowych często wiele może powiedzieć o czynnikach sprawczych.
Mroczki przed oczami – przyczyny
Istnieje wiele możliwych przyczyn mroczków przed oczami, zarówno patologicznych, jak i fizjologicznych. Nieruchome czarne plamki w oczach możemy przykładowo widzieć rano, po przebudzeniu się, gdy zbyt gwałtownie podniesiemy się z łóżka. Podobne wrażenia wzrokowe występują po długim siedzeniu w pochylonej pozycji i nagłym wyprostowaniu się. Stanowią wówczas konsekwencję nagłego spadku ciśnienia krwi, wywołanego szybkim odpływem krwi do nóg i chwilowym niedotlenieniem mózgu. Takie mroczki nie są z reguły niepokojące. Do innych czynników wywołujących omawianą dolegliwość zaliczyć można odwodnienie, niewyspanie się, bardzo silny stres, nagły hałas, przejście z pomieszczenia o złym oświetleniu do pomieszczenia dobrze oświetlonego.
Mroczki przed oczami uznaje się też za klasyczny objaw migreny, zwłaszcza tej przebiegającej z aurą. Zanim nadejdzie migrenowy ból głowy, mogą pojawić się objawy zapowiadające go, czyli właśnie tzw. aura. Obserwuje się wówczas znaczną nadwrażliwość na światło, zapachy, dźwięki. Nierzadko aurę stanowią objawy wzrokowe. Wtedy przed oczami zauważyć można mroczki w postaci czarnych plam, którym towarzyszą błyski, świecące punkty lub migocące zygzakowate linie. Mroczki mogą się powiększać, osłabiać widzenie, aż do całkowitej jego utraty. Na szczęście jest to przejściowy stan.
Inne możliwe przyczyny mroczków przed oczami:
Do pozostałych przyczyn pojawiania się omawianej dolegliwości zaliczamy:
- schorzenia siatkówki;
- powikłania cukrzycowe;
- guzy wewnątrzgałkowe;
- obecność ciała obcego w oku;
- anemia;
- przebyte operacje okulistyczne;
- nadciśnienie tętnicze.
Bywa też, że mroczki przed oczami są skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków.
Mroczki przed oczami – leczenie
Metody leczenia mroczków przed oczami są w dużej mierze uzależnione od przyczyn dolegliwości. Jeśli pojawiają się w trakcie cukrzycy, niezbędne staje się ustabilizowanie choroby odpowiednimi lekami i dietą. Z kolei przy poważnych schorzeniach siatkówki konieczna może okazać się operacja. Przy anemii największą uwagę należy przyłożyć do odpowiedniego postępowania dietetycznego wzbogaconego suplementacją, zwłaszcza żelaza. Leczenie przyczynowe nie zawsze jest jednak możliwe, zwłaszcza gdy mroczki występują idiopatycznie (bez konkretnej przyczyny). Wówczas warto spróbować modyfikacji nawyków (zdrowa dieta, wysoki poziom nawodnienia organizmu, unikanie stresu, wysypianie się). Pomocna może być także wizyta u fizjoterapeuty bądź osteopaty.
Polecane produkty:
![]() |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku od bioalgi to sproszkowana, 100% alga Spirulina platensis. Doświadczenie i wieloletnie badania sprawiły, że otrzymany produkt jest nie tylko w pełni naturalny, ale również wysokiej jakości i zawiera wysokie stężenie składników odżywczy Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina platensis, którą Państwu oferujemy to 100% naturalna, słodkowodna alga o wysokiej zawartości składników odżywczych. Codziennie spożywana dostarcza organizmowi niezbędne substancje wpływające na sprawne funkcjonowanie układów w ciele człowieka. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Koziak M., Sandzewicz E., Tarnacka B., Mroczki przed oczami. Dlaczego się pojawiają?, Świat Kobiety.
- Sobolewski P., Błyski w polu widzenia, Okulistyka po Dyplomie, czerwiec 2016.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.