Zawroty głowy dotyczą 5-10% populacji ogólnej, przy czym ich częstość wzrasta z wiekiem i po 65. roku życia osiąga aż 30%. Stanowią więc jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Nie zawsze mają jednak podłoże patologiczne, ponieważ mogą bowiem np. mieć charakter przemijający, gdy pojawiają się w momencie nagłej zmiany pozycji ciała. Przy nawracających zawrotach głowy lub jeśli towarzyszą im inne dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym.
Czym są zawroty głowy?
Mianem zawrotów głowy określa się subiektywne odczucie wirowania, kołysania, braku stabilności lub braku równowagi. Nie da się ich zauważyć z zewnątrz, chyba że taka osoba zaczyna już się zataczać i traci równowagę. Jeśli występują często i są silne, stanowią o tyle niebezpieczną dolegliwość, że zwiększają ryzyko upadków oraz uniemożliwiają prowadzenie pojazdów mechanicznych. Można stwierdzić, że jest to taka dolegliwość, która nie wywołuje bólu, lecz zaburza orientację i równowagę. Sprawia, że jakość codziennego funkcjonowania jest wyraźnie mniejsza.
Zawrotom głowy mogą towarzyszyć inne dolegliwości, takie jak oczopląs, nudności i wymioty, ubytek słuchu oraz kłopoty z utrzymaniem równowagi. Oczopląs jest jednym z najistotniejszych objawów obiektywizujących uszkodzenie układu przedsionkowego. Występuje w uszkodzeniu zarówno obwodowej, jak i ośrodkowej części tego układu.
Zawroty głowy – przyczyny
W wielu przypadkach zawroty głowy mają podłoże idiopatyczne, czyli występują bez konkretnej przyczyny. Warto wiedzieć, że mogą towarzyszyć ciąży, osłabieniu organizmu, odwodnieniu, wygłodzeniu oraz przegrzaniu się. Wówczas wystarczy odpocząć lub wdrożyć działania przyczynowe (np. nawodnić organizm, ochłodzić, wypocząć), aby przeminęły. Inne, najczęściej występujące przyczyny zawrotów głowy to:
- urazy mózgu i błędnika;
- zaburzenia naczyniowe;
- stany zapalne, np. ucha środkowego;
- migrena;
- padaczka;
- choroba lokomocyjna lub choroba morska;
- różnego rodzaju zaburzenia rozwojowe;
- czynniki autoimmunologiczne;
- zatrucie;
- zaburzenia snu;
- zespoły lękowe, depresja;
- szyjnopochodne zawroty głowy.
Udowodniono, że u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym zawroty głowy i zaburzenia równowagi występują przeważnie jako konsekwencja padaczki, migreny, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zaburzeń wegetatywnych czy przyjmowania leków.
Zawroty głowy – diagnostyka
Diagnostyka zawrotów głowy jest często skomplikowana, ponieważ wymaga wykonania licznych badań. Jeśli problem jest częsty, silny i/lub nawracający, złotym standardem postępowania są badania obrazowe mózgu – tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Uzupełnia się to badaniem słuchu i błędnika znajdującego się w uchu środkowym, badaniem wzroku oraz szczegółowymi badaniami krwi. Na tej podstawie często ustalić można choćby wstępne rozpoznanie.
Leczenie zawrotów głowy
Jeśli zawroty głowy mają podłoże fizjologiczne, nie wymagają specjalistycznego leczenia. Wdraża się wspomniane wcześniej działania objawowe i przyczynowe, których celem jest przywrócenie balansu organizmowi. Jeśli wiążą się one z ciążą lub menopauzą, okres ten należy przeczekać prowadząc zdrowy tryb życia. Dodatkowo należy się wysypiać, unikać stresu, pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie oraz dostarczać do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Bardzo dobrze w takim przypadku sprawdzi się suplementacja Spiruliny (uzupełni niedobory) oraz Chlorelli (spowoduje oczyszczenie organizmu z toksyn, przywracając mu wewnętrzną równowagę).
Przy patologicznych, chorobowych zawrotach głowy podstawą jest jednak odpowiednie leczenie przyczynowe, a w skrajnych przypadkach chirurgiczne. Odczuwając zawroty głowy, należy jak najszybciej usiąść i głęboko oddychać świeżym powietrzem. Warto skupić wzrok na obiektach zlokalizowanych daleko. Skuteczną metodą może też okazać się fizjoterapia. Za pomocą technik terapii manualnej (m.in. metoda Kaltenborn-Evjenth, metoda czaszkowo-krzyżowa, techniki powięziowe, suche igłowanie) fizjoterapeuta jest w stanie wyeliminować lub znacząco obniżyć intensywność dolegliwości u sporego odsetka pacjentów. Co ważne, wszystkie stosowane metody są bezpieczne, a ich skuteczność potwierdzona naukowo.
Polecane produkty:
![]() |
Chlorella – tabletki na oczyszczenie organizmu
Chlorella w tabletkach to naturalna alga z rozerwaną ścianą komórkową (chroniona patentem) w postaci suplementu diety. Została wytworzona wyłącznie z suszonych, jednokomórkowych mikroskopijnych alg. Chlorella pomaga wyeliminować metale ciężkie z organizmu Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina platensis, którą Państwu oferujemy to 100% naturalna, słodkowodna alga o wysokiej zawartości składników odżywczych. Codziennie spożywana dostarcza organizmowi niezbędne substancje wpływające na sprawne funkcjonowanie układów w ciele człowieka. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Prusiński A., Klasyfikacja, obraz kliniczny i leczenie zawrotów głowy, Polski Przegląd Neurologiczny, 1/2011.
- Juszczak M., Głąbiński A., Zawroty głowy – wybrane zagadnienia praktyczne, Aktualności Neurologiczne, 12/2012.
- Sienkiewicz-Jarosz H., Rejdak K., Zawroty głowy: przyczyny, epidemiologia, rodzaje i leczenie, Polski Przegląd Neurologiczny, 2/2018.
- Narożny W., Siebert J., Wojtczak R., Epidemiologia zawrotów głowy i zaburzeń równowagi, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2010.