Utrata jędrności skóry

Utrata jędrności skóry to naturalne zjawisko pojawiające się wraz z wiekiem, które po raz pierwszy większość ludzi zauważa w okolicach 25. roku życia. To etap, w którym dochodzi do fizjologicznego obniżenia produkcji kolagenu i elastyny w skórze. Spada też w niej zawartość kwasu hialuronowego. Konsekwencją jest pojawienie się pierwszych zmarszczek mimicznych oraz zaznaczenie działania sił grawitacyjnych.

Utrata jędrności skóry

Utrata jędrności skóry – fizjologia

Proces starzenia się w organizmach ludzkich przybiera charakter wielopłaszczyznowy. Dotyczy aspektów biologicznych, psychicznych oraz społecznych. Etapy starzenia się człowieka to indywidualny proces. U jednych jako pierwsze pojawiają się biologiczne oznaki starzenia, u innych najpierw widoczny będzie wyraźny spadek sprawności intelektualnej. Jeśli chodzi jednak o starzenie biologiczne, to w znacznej większości przypadków w pierwszej kolejności wyraża się ono w obrębie skóry. Skóra tworzy bowiem pierwszą barierę oddzielającą ustrój od świata zewnętrznego. Jest więc najmocniej narażona na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.

Najbardziej typowym i jednocześnie najszybciej widocznym objawem starzenia się skóry są zmarszczki. Obszary, na których pojawiają się tego typu zagłębienia to przede wszystkim twarz, szyja, dekolt oraz dłonie. Zmarszczki mogą być powierzchowne (do 0,005 mm) i głębokie (powyżej 0,05 mm). Towarzyszy im postępująca suchość skóry, której przyczyną jest stopniowy i powolny spadek poziomu glikozaminoglikanów, w tym kwasu hialuronowego w obrębie skóry właściwej, a także degradacja włókien kolagenowych, które są deponentami wody. Utrata jędrności tkanek wiąże się z degradacją białek strukturalnych.

Warto zaznaczyć, że jędrność skóry zależy zwłaszcza od rodzaju i ilości włókien kolagenu i elastyny oraz od właściwego nawilżenia tkanki (głównie dzięki działaniu kwasu hialuronowego). Składniki te w dużej mierze produkowane są przez fibroblasty (komórki tkanki łącznej). Jeśli więc ich działanie zostanie zaburzone, można spodziewać się utraty jędrności skóry.

Zobacz również: Kolagen na zmarszczki.

Przyczyny utraty jędrności skóry

Proces starzenia się tkanki skórnej (oraz całego organizmu) zapoczątkowany jest osiągnięciem dojrzałości. Jednakże wyszczególnić można czynniki, które przyspieszają to zjawisko i mogą wywoływać zmiany w organizmie znacznie wcześniej. Właśnie z tego względu, u niektórych osób oznaki starzenia się widać nawet kilka czy kilkanaście lat wcześniej w porównaniu do osób, które nie są narażone na działanie tych czynników. Są nimi przede wszystkim:

  • częste opalanie się (zwłaszcza bez zastosowania kremów z filtrami UV), praca fizyczna na słońcu, wielogodzinne przebywanie na słońcu, korzystanie z solarium;
  • nieodpowiednia dieta, uboga w witaminy, minerały oraz antyoksydanty, zaś obfitująca w produkty wysokoprzetworzone i cukry proste;
  • palenie papierosów;
  • częste lub nadmierne picie alkoholu;
  • zbyt niski poziom nawodnienia organizmu – w tym także unikanie picia wody na rzecz kawy i herbaty;
  • brak lub niewłaściwy sposób pielęgnacji skóry.

Zobacz również: Pielęgnacja skóry latem.

Do czynników wewnątrzustrojowych utraty jędrności skóry zaliczyć można czynniki genetyczne, działanie gospodarki hormonalnej, ekspresję mimiczną, czyli tzw. miostarzenie, jak również toksyczne działanie reaktywnych form tlenu (wolne rodniki). Spore znaczenie ma także wiek, na który nie jesteśmy w stanie wpłynąć.

Jak zapobiegać utracie jędrności skóry?

Jeśli chcemy maksymalnie możliwie opóźniać utratę jędrności skóry, przede wszystkim należy unikać czynników ryzyka, które do tego mogą doprowadzić. A mamy na to bardzo duży wpływ. Podstawą jest rezygnacja z palenia papierosów i picia alkoholu, częstego opalania się i korzystania z solarium. Wychodząc na słońce, warto aplikować na skórę kremy z filtrami SPF, w obrębie twarzy nawet z SPF 50+. Zdrowa dieta, odpowiednia suplementacja i picie co najmniej 1,5 l wody dziennie to kolejny kluczowy aspekt. W kontekście suplementacji i dostarczania organizmowi niezbędnych składników odżywczych, aby jędrność skóry została zachowana jak najdłużej, wyróżnić należy zwłaszcza:

Kolejna rzecz to właściwa, codzienna pielęgnacja skóry przy wykorzystaniu kosmetyków indywidualnie dopasowanych do jej potrzeb. Muszą mieć naturalny skład i być wysokiej jakości. Celem zwiększania jędrności skóry bardzo dobrze sprawdzają się systematyczne masaże skóry twarzy oraz profesjonalne zabiegi, takie jak masaż Kobido, mezoterapia mikroigłowa, mikrodermabrazja, peelingi chemiczne czy nawet iniekcje kwasem hialuronowym. Zabiegi zawsze powinny być dobierane indywidualnie do klienta. Jedynie połączenie działań na wielu płaszczyznach może dać satysfakcjonujące rezultaty.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ruprich M., Cieśla-Panek I., Cegiełko E. Wybrane przyczyny starzenia skóry oraz analiza procesów zachodzących w poszczególnych strukturach anatomicznych. Zeszyty Naukowe Akademii Górnośląskiej Nr 11/2023, s. 98–105.
  2. Zeifer A., Hormony a zdrowie skóry. Rola kosmetologa w terapii dermatoz związanych z zaburzeniami układu dokrewnego, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 6/2020.
  3. Osika G., Wesołowska A., Niechirurgiczne metody opóźniające procesy starzenia się skóry, Farm Pol, 2020, 76 (2): 110–117.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *