Nalewka z czarnej porzeczki jest napojem przyrządzanym z tych owoców na bazie alkoholu. Dlatego nie nadaje się ona do podawania dzieciom i młodzieży. W umiarkowanych ilościach i spożywana przez dorosłych sporadycznie, może mieć pewne właściwości prozdrowotne, którymi kieruje się medycyna alternatywna.
Nalewka z czarnej porzeczki – przepis
Aby przygotować nalewkę z czarnej porzeczki należy zebrać następujące składniki:
- 1 kg owoców czarnej porzeczki (mogą to być również owoce mrożone, jednak nie powinny mieć ogonków);
- 500 ml spirytusu 95%;
- 500 ml wódki;
- 500 g cukru (ewentualnie mniej, w zależności od własnych preferencji).
Owoce czarnej porzeczki po dokładnym umyciu i oczyszczeniu umieszczamy w dużym, szklanym słoju (najlepiej o pojemności około 4 l). Jeśli robimy nalewkę z owoców mrożonych, wcześniej należy je rozmrozić. Następnie do słoika wlewamy wódkę, a później spirytus. Słoik zamykamy i lekko nim kołyszemy, aby składniki delikatnie się połączyły. Odstawiamy go w lekko nasłonecznione miejsce, np. na parapet okienny. To czas na proces maceracji (wydzielanie składników z materiału roślinnego), który potrzebuje około 1-4 miesięcy. W tym czasie nic nie trzeba robić ze słojem, nie należy nim kołysać ani mieszać jego zawartości.
Po 30 dniach (lub dłużej) maceracji zlewamy czystą nalewkę do mniejszego słoja. Słoik zakręcamy i odstawiamy obok słoja z samymi porzeczkami. Do dużego słoja z samymi porzeczkami dodajemy od razu 500 gramów zwykłego cukru. Nalewka z taką ilością cukru wychodzi dość słodka, dlatego w zależności od własnych preferencji można tutaj zmieniać nieco ilość tego składnika. Dokładnie mieszamy cukier z owocami i zamykamy słoik, kładąc go ponownie na parapecie. Przez 5 kolejnych dni codziennie mieszamy zawartość, aby cukier dobrze się rozpuścił.
Sok oraz owoce cedzimy przez sitko do słoika z wcześniej zlaną nalewką. Same owoce można jeszcze kilkukrotnie odcisnąć z całego soku przez kilka razy złożoną gazę. Po tej czynności nie nadają się one już do użycia. Nalewkę natomiast można zlać do przygotowanych, czystych i wyparzonych buteleczek. Po szczelnym zakręceniu odstawiamy je do suchej, ciemnej szafki lub zanosimy do piwnicy.
Nalewka z czarnej porzeczki – właściwości zdrowotne
Nalewka z czarnej porzeczki spożywana sporadycznie wzmacnia odporność organizmu, działa napotnie i wspiera czynność układu immunologicznego. Dlatego przy braku przeciwwskazań można podać kieliszek osobie dorosłej przechodzącej infekcję, np. grypę. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i poprawia krążenie krwi. Może pośrednio wpływać na regulację czynności serca oraz wspiera trawienie poprzez łagodzenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Nadaje się więc również przy niestrawności lub spożyciu bardzo ciężkiego, tłustego posiłku. Uważa się ponadto, że może mieć działanie antybakteryjne.
Należy jednak pamiętać, że alkohol nie jest zdrowy i jego nadmierne spożycie wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami dla organizmu. W niewielkich ilościach nalewka z czarnej porzeczki może mieć pewne korzystne właściwości. Głównie dzięki samym owocom, jednak we wszystkim należy zachować umiar.
Nalewka z czarnej porzeczki – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do picia nalewki z czarnej porzeczki są przede wszystkim:
- młody wiek – nigdy nie powinno się podawać alkoholu dzieciom;
- alergię na owoce czarnej porzeczki;
- ciąża i okres karmienia piersią – alkohol może przedostawać się do łożyska (nawet w najmniejszych dawkach) i wywoływać wady wrodzone płodu, ma też zdolność przenikania do pokarmu;
- przyjmowanie leków – nigdy nie łączymy alkoholu z jakimikolwiek lekami, bez względu na to, czy są one na receptę, czy może nie.
Pozostałe przeciwwskazania obejmują:
- choroby serca, w tym nadciśnienie tętnicze;
- padaczkę;
- choroby wątroby, w tym marskość wątroby, zapalenie wątroby;
- cukrzycę;
- zaburzenia psychiczne;
- uzależnienie od alkoholu.
W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem. Należy jednocześnie mieć na uwadze, że nalewka z czarnej porzeczki nie wyleczy problemu zdrowotnego. Może jedynie wesprzeć domową, alternatywną kurację. Nie powinna być zamiennikiem leków, jeśli lekarz stwierdzi, że u danego pacjenta farmakoterapia jest niezbędna do uzyskania poprawy stanu zdrowia.
Polecane produkty:
![]() |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku od bioalgi to sproszkowana, 100% alga Spirulina platensis. Doświadczenie i wieloletnie badania sprawiły, że otrzymany produkt jest nie tylko w pełni naturalny, ale również wysokiej jakości i zawiera wysokie stężenie składników odżywczy Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina platensis, którą Państwu oferujemy to 100% naturalna, słodkowodna alga o wysokiej zawartości składników odżywczych. Codziennie spożywana dostarcza organizmowi niezbędne substancje wpływające na sprawne funkcjonowanie układów w ciele człowieka. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- https://www.spirulina.pl/porzeczka-czarna-ribes-nigrum/nalewka-z-czarnej-porzeczki.html
- AlterMed Stowarzyszenie Medycyny Holistycznej, Nalewki, preparaty i kuracje ZDROWIA obronie służące, Wydawnictwo AlterMed.
- Jessa J., Hozyasz K., Czarna porzeczka i olej z jej nasion – fitoterapeutyczne panaceum?, Probl Hig Epidemiol 2016, 97(1): 14-23.