Jak stosować kwas hialuronowy?

Jak stosować kwas hialuronowy, aby suplementacja była bezpieczna i skuteczna? Najważniejszą kwestią dotyczącą świadomej suplementacji jest sięganie wyłącznie po sprawdzone, wysokiej jakości, naturalne suplementy diety. Równie niezbędna jest systematyczność, czyli stosowanie danego suplementu każdego dnia przez dłuższy czas. Dopiero później zwrócić uwagę należy na nawyki dotyczące suplementacji, takie jak łączenie wybranego produktu z innymi czy pora dnia, podczas której jest on przyjmowany.

Jak stosować kwas hialuronowy?

Najlepszy kwas hialuronowy

Najlepszy kwas hialuronowy to taki, który jest jednocześnie bezpieczny i skuteczny. Przykładem takiego suplementu jest kwas hialuronowy marki bioalgi, pozyskiwany z naturalnej fermentacji roślinnej. Dzięki temu mogą sięgać po niego również weganie i wegetarianie, co byłoby niemożliwe w przypadku tradycyjnego kwasu hialuronowego z grzebieni kogucich lub innych struktur zwierzęcych. Dwie kapsułki dziennie (ponieważ taka jest rekomendowana dawka) dostarczają 100 mg czystego kwasu hialuronowego, co jest w zupełności wystarczające do pokrycia zapotrzebowania organizmu na ten związek. Produkt nie jest testowany na zwierzętach, nie zawiera sztucznych uzupełniaczy czy konserwantów, nie jest modyfikowany genetycznie. Właśnie dlatego cieszy się tak dużą popularnością, efekty widoczne są dość szybko przy systematycznej suplementacji, a sama suplementacja pozbawiona jest ryzyka i ewentualnych działań niepożądanych.

Kwas hialuronowy – systematyczność przyjmowania

Kolejnym wymienionym we wstępie aspektem jest regularność stosowania suplementów diety. Wyłącznie to może zagwarantować wystąpienie pożądanych efektów. W przypadku hialuronowego kwasu taka suplementacja powinna trwać przynajmniej 4-6 tygodni i odbywać się codziennie. Jeśli planowana jest jakakolwiek dłuższa podróż w tym czasie, wystarczy zabrać kapsułki ze sobą. Jako że kwas hialuronowy jest związkiem naturalnie występującym w organizmie każdego człowieka, rekomenduje się jego długotrwałą suplementację. Jest to dla organizmu bezpieczne, a wręcz potrzebne do zachowania właściwej kondycji struktur takich jak skóra, stawy czy narząd wzroku.

Zobacz również: Kwas hialuronowy na zmarszczki.

Kwas hialuronowy – jak stosować?

Jeśli mamy już wysokiej jakości kwas hialuronowy i chcemy przyjmować go systematycznie, warto znać również podstawowe zasady tej czynności:

  • każdorazowo kapsułki popija się dużą ilością wody, ponieważ jest ona ważna dla szybkiego rozpuszczenia otoczki kapsułki oraz niezbędna do właściwego działania kwasu hialuronowego, który wiąże ogromne ilości wody;
  • jeśli producent rekomenduje suplementację 2 kapsułek dziennie, warto jedną przyjąć rano, a drugą w innym czasie, na przykład po południu lub wieczorem;
  • można łączyć kapsułki z kwasem hialuronowym ze spożywanym posiłkiem i przykładowo przyjąć je po śniadaniu lub po obiedzie;
  • suplementy zawierające kwas hialuronowy można śmiało łączyć najlepiej z kolagenem, niacynamidem, witaminą C czy witaminą E.

Nie ma natomiast większego znaczenia pora dnia czy planowana aktywność fizyczna. Kwas hialuronowy można przyjmować o dowolnej porze, bez względu na styl życia. Jako że kwas hialuronowy jest związkiem występującym w organizmie człowieka, a w suplemencie diety ma w pełni naturalne pochodzenie, praktycznie nie ma przeciwwskazań do jego suplementacji. Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem jest uczulenie na ten związek, co zdarza się jednak skrajnie rzadko. W razie wątpliwości zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem klinicznym.

Kiedy stosować kwas hialuronowy?

Podstawowe wskazania do rozpoczęcia suplementacji kwasu hialuronowego:

  • ból i sztywność stawów, ograniczenie zakresu ruchomości stawów;
  • zdiagnozowane choroby stawów, na przykład choroba zwyrodnieniowa, RZS;
  • przebyte kontuzje, zabiegi ortopedyczne;
  • bóle mięśni, częste skurcze mięśniowe;
  • pogorszenie widzenia;
  • niedostateczna produkcja łez czy śliny, także w przebiegu zespołu Sjogrena;
  • suchość pochwy;
  • sucha, wiotka, mało elastyczna i pozbawiona blasku skóra;
  • zmarszczki mimiczne, procesy starzenia się skóry;
  • cera dojrzała.

Zobacz również: Kwas hialuronowy do pochwy.

Warto zaznaczyć, że suplementacja kwasu hialuronowego (podobnie jak suplementacja kolagenu) zalecana jest każdej osobie bez przeciwwskazań zdrowotnych po ukończeniu 30. roku życia. Wszystko przez to, że właśnie w tym wieku spada naturalna, wewnątrzustrojowa synteza tego związku, w efekcie czego pojawiają się pierwsze objawy niedoboru. Świadomą suplementacją można im przeciwdziałać.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zegarska B., Woźniak B., Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry, Gerontologia Polska, 4/2006.
  2. Aleksa A., Rost-Roszkowska M., Ocena wiedzy klientek salonów kosmetycznych na temat zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i ich wpływu na rewitalizację skóry, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2/2002.
  3. Wilk–Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *