Kwas hialuronowy dla młodej skóry

Kwas hialuronowy dla młodej skóry jest jednym z bardziej wartościowych i jednocześnie bezpiecznych suplementów diety. To związek naturalnie występujący w organizmie każdego człowieka, którego spadek poziomu wiąże się m.in. z suchością skóry i utratą jej jędrności. W okolicach 25. roku życia warto rozważyć jego suplementację, ponieważ naturalna synteza wewnątrz komórek zaczyna maleć, a procesy degeneracyjne zaczynają ją przewyższać. Efektem tego są m.in. zmarszczki czy nawet bóle w stawach.

Kwas hialuronowy dla młodej skóry

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to liniowy polisacharyd zaliczany do glikozaminoglikanów. Znajduje się praktycznie we wszystkich tkankach organizmów żywych, w największych ilościach w skórze, łzach, ślinie, wydzielinach, chrząstkach stawowych. Związek ten wykazuje zdolność wiązania ogromnej ilości wody – nawet do 4000 razy więcej niż wynosi jego masa własna. W rezultacie obserwuje się znaczne nawilżenie skóry, gdy znajduje się w niej wysoki poziom kwasu hialuronowego. Dodatkowo:

  • wypełnia przestrzenie międzykomórkowe, pełniąc rolę swoistego spoiwa;
  • zapewnia prawidłową aktywność komórek układu immunologicznego skóry;
  • wspomaga regenerację uszkodzonych komórek skóry i naskórka, jednocześnie przyspieszając gojenie się ran;
  • wykazuje zdolność likwidacji zmarszczek poprzez poprawę nawodnienia i elastyczności skóry;
  • zapobiega wnikaniu w głębsze warstwy skóry bakterii i zanieczyszczeń;
  • likwiduje wolne rodniki tlenowe, opóźniając tym samym proces starzenia się skóry.

Kwas hialuronowy od lat powszechnie wykorzystywany jest w kosmetologii, zarówno w kosmetykach do stosowania zewnętrznego, jak i podczas iniekcji. Warto zaznaczyć, że komórki ludzkiego ciała mają zdolność samodzielnej syntezy kwasu hialuronowego w dużych ilościach do około 25.-30. roku życia. Później zdolność takiej produkcji zaczyna stopniowo maleć, co obserwuje się również w przypadku kolagenu (naturalnego białka ludzkich tkanek, także skóry). Z roku na rok synteza kwasu hialuronowego jest coraz niższa, co przekłada się na pogarszającą się kondycję skóry.

Kwas hialuronowy dla młodej skóry

Kwas hialuronowy jest niezbędny każdej skórze, bez względu na jej rodzaj czy wiek. To naturalny składnik występujący w organizmie, pomagający utrzymać odpowiednie nawilżenie i elastyczność tkanek. Dzięki swojej zdolności do wiązania wody, kwas hialuronowy sprawia, że skóra wygląda zdrowo, promiennie i jest odpowiednio nawodniona. U dzieci, nastolatków i młodych osób dorosłych suplementacja nie jest konieczna, ponieważ jak wspomniano wcześniej, organizm sam produkuje wystarczające ilości tego związku. Jednak w pewnym wieku, zwłaszcza gdy obserwujemy suchość skóry, przyjmowanie kwasu hialuronowego jest wręcz rekomendowana. Najlepiej wspólnie z naturalnym kolagenem, ponieważ oba te związki będą uzupełniały się w działaniu.

Zobacz również: Jak stosować kwas hialuronowy.

W pielęgnacji młodej skóry kwas hialuronowy może być jednak śmiało stosowany w formie serum, kremów czy maseczek. Warto wybierać produkty o niższym stężeniu (np. 3%), które są idealne do codziennej pielęgnacji i zapewniają lekkie nawilżenie. Związek ten wprawdzie nie wchłania się przez barierę naskórka, lecz tworzy na jej powierzchni biofilm zapobiegający odparowywaniu wody. Regularne stosowanie pomaga zapobiegać pierwszym oznakom starzenia i utrzymuje skórę w świetnej kondycji, a w połączeniu z przyjmowaniem kapsułek z kwasem hialuronowym działanie to jest kompleksowe.

Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?

Kwas hialuronowy uznaje się za suplement diety i kosmetyk wyjątkowo bezpieczny. Tym bardziej, że jest to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka, więc reakcje alergiczne są niezwykle rzadkie. Co więcej, jest dobrze tolerowany przez skórę i łatwo się z nią integruje. Praktycznie nie wywołuje działań niepożądanych. Oczywiście, jak w przypadku każdego produktu, integralną częścią jest jego właściwe stosowanie i wybór wysokiej jakości preparatów od sprawdzonych producentów. W zabiegach inwazyjnych bazujących na wykorzystaniu kwasu hialuronowego należy zawsze korzystać z usług wykwalifikowanych specjalistów. Zwłaszcza że do iniekcji może pojawić się kilka przeciwwskazań wymagających wcześniejszego wykluczenia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Przylipiaka A., Podstawy medycyny estetycznej, Wydawnictwo Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2014.
  2. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  3. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *