Kwas ferulowy należy do grupy kwasów fenolowych wykazujących działanie przeciwutleniające. To naturalny antyoksydant, który chroni przed promieniowaniem UV, a w połączeniu z witaminą C daje efekt synergiczny, potęgując nawet 8-krotnie jej stabilność i efektywność.
Kwas ferulowy – charakterystyka
Substancje naturalne pochodzące z roślin są w coraz szerszym kręgu zainteresowań naukowców. W świecie roślin szeroko rozpowszechnione są zwłaszcza kwasy fenolowe. Związki te stanowią istotną grupę przeciwutleniaczy występujących w żywności pochodzenia roślinnego, dlatego są nierozłącznym składnikiem diety każdego człowieka. Wśród nich warto zwrócić uwagę na zawartość kwasu ferulowego oraz o- i ƴ-kumarowego.
Kwas ferulowy jest związkiem fenolowym, posiadającym 3 charakterystyczne motywy strukturalne, które mogą przyczyniać się do zdolności redukcji wolnych rodników. W jego budowie wyróżnia się obecność podstawników dostarczających elektrony na pierścieniu benzenowym oraz grupę funkcyjną karboksylową, z sąsiadującym nienasyconym podwójnym wiązaniem CC. Grupa kwasu karboksylowa działa dodatkowo jako kotwica związku, przez którą wiąże się z dwuwarstwową lipidową, zapewniając pewną ochronę przed peroksydacją lipidów.
Kwas ferulowy należy do grupy kwasów hydroksycynamonowych spotykanych w tkankach roślin. Po raz pierwszy wyizolowano go w 1866 z rośliny Ferula foetida, stąd jego nazwa. Stężenie tego związku w ziarnach zbóż może sięgać nawet 2 g na kg suchej masy. Kwas ferulowy i jego dimery są komponentami pierwotnej ściany komórkowej.
Kwas ferulowy – źródła
Głównymi źródłami kwasu ferulowego są owoce, warzywa, zboża (pszenica, jęczmień, owies, żyto) oraz zioła lecznicze (szałwia, lubczyk). Znajduje się on także w nasionach i korze drzew iglastych. Za jedno z najbogatszych znanych źródeł uznaje się pulpę buraczaną oraz pędy bambusa. Kwas ferulowy powstaje w roślinach na drodze przemian metabolicznych kwasu szikimowego, będącego prekursorem aminokwasów aromatycznych (fenyloalaniny lub tyrozyny), które w procesie deaminacji ulegają przekształceniu do kwasu cynamonowego, a ten do kwasu ferulowego, kawowego lub p-kumarowego.
Kwas ferulowy – właściwości zdrowotne
Kwasy fenolowe, w tym kwas ferulowy, mogą być określane mianem tzw. nutraceutyków – substancji wzbogacających o działaniu prozdrowotnym. Wywierają korzystny wpływ na żywność, poprawiając jej jakość, nadając cechy sensoryczne takie jak: smak, barwa, zapach oraz chroniąc przez zbyt szybkim popsuciem. Bywają dodatkiem licznych leków i suplementów diety. Spożywanie produktów bogatych w kwas ferulowy jest korzystne w szczególności dla diabetyków, ponieważ związek ten obniża poziom glukozy, kwasu moczowego, kreatyniny, trójglicerydów i cholesterolu we krwi, jednocześnie zwiększając poziom insuliny. Kwas ferulowy często określa się mianem inhibitora chorób nowotworowych, ponieważ wykazuje wysoką aktywność przeciwutleniającą w stosunku do wolnych rodników. To jeden z najlepiej poznanych antyoksydantów. Udowodniono, że wykazuje skuteczność m.in. w odniesieniu do komórek białaczki, raka sutka i raka okrężnicy.
Kwas ferulowy działa przeciwzapalnie i odgrywa kluczową rolę w profilaktyce chorób takich jak cukrzyca, astma oskrzelowa, zakażenia wirusowe, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera. Jest on cenionym związkiem kosmetyków pielęgnacyjnych do skóry, ponieważ rozjaśnia ją, redukuje przebarwienia i opóźnia procesy starzenia się. Co prawda, jest on bezpieczny dla różnych rodzajów cer, jednak w przypadku tych wrażliwych należy zachować ostrożność oraz stosować dermokosmetyki.
Kwas ferulowy w kosmetologii
Kwas ferulowy wykorzystywany jest do produkcji peelingów, maseczek, a nawet kremów. Często sprzedawany jest w formie czystej i dopiero kosmetolodzy mogą decydować, w jakim stężeniu i w jakiej ilości nałożyć go na ciało klienta. Udowodniono, że zapobiega fotostarzeniu skóry, wspiera jej regenerację, pomaga w odbudowie bariery hydrolipidowej, jak również zwiększa skuteczność innych antyoksydantów, takich jak witamina C i witamina E. Może wspierać ochronę przed skutkami nadmiernego promieniowania UV. Należy pamiętać, aby unikać stosowania kwasu ferulowego jednocześnie z produktami zawierającymi retinol i jego pochodne. Oba składniki mogą wzajemnie zwiększać ryzyko podrażnienia skóry.
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku od bioalgi to sproszkowana, 100% alga Spirulina platensis. Doświadczenie i wieloletnie badania sprawiły, że otrzymany produkt jest nie tylko w pełni naturalny, ale również wysokiej jakości i zawiera wysokie stężenie składników odżywczy Zobacz więcej... | |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina platensis, którą Państwu oferujemy to 100% naturalna, słodkowodna alga o wysokiej zawartości składników odżywczych. Codziennie spożywana dostarcza organizmowi niezbędne substancje wpływające na sprawne funkcjonowanie układów w ciele człowieka. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Gałązka A., Łyszcz M., Perzyński A. Wykorzystanie kwasu kumarowego i ferulowego jako jedynego źródła węgla przez bakterie z rodzaju Azospirillum wiążące wolny azot. Polish Journal of Agronomy. 27/2016.
- Zduńska-Pęciak K., Ocena porównawcza wpływu kwasu ferulowego oraz kwasu ferulowego wraz z mikronakłuwaniem na wybrane parametry skóry, Łódź 2022.
- Szwajgier D., Targoński Z., Arabinoksylany ze słodu źródłem naturalnego przeciwutleniacza – kwasu ferulowego i błonnika pokarmowego w piwie, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4/2005.
- Kamm A., Nowe molekularne mechanizmy działania kwasu ferulowego w wybranych modelach komórek nowotworowych, Gdańsk 2021.