Jak zadbać o siebie na wiosnę, aby czuć pełnię energii, dobrze czuć się w swoim ciele oraz kompleksowo wspierać zdrowie? Działania powinny być ukierunkowane zarówno na profilaktykę wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Wiele metod dbania o siebie na wiosnę przeprowadza się samodzielnie w warunkach domowych, choć można również skorzystać z profesjonalnej pomocy, np. kosmetologa czy fizjoterapeuty. O czym należy zatem pamiętać, dbając o siebie na wiosnę?
Wspieranie organizmu od wewnątrz
Uzupełnienie niedoborów witamin, minerałów, aminokwasów i białka, a także kwasów tłuszczowych omega 3 korzystnie wpłynie zarówno na zdrowie fizyczne, jak i samopoczucie oraz urodę. To najlepszy sposób dbania o siebie bez względu na porę roku. Należy zwrócić uwagę na to, aby dieta była zbilansowana, urozmaicona – ogólnie mówiąc zdrowa. Zdrowa dieta powinna bazować na warzywach i owocach, dlatego wiosną tak dobrze sprawdzają się wszelkie sałatki, surówki, zupy, koktajle czy smoothie. Owoce i warzywa można spożywać również w formie przekąski. Jednocześnie należy unikać nadmiernego spożycia żywności zmodyfikowanej, tłuszczów nasyconych oraz cukrów prostych. Taka dieta doda energii, siły witalne, wzmocni mięśnie, poprawi odporność. Dzięki temu na wiosnę będziemy czuć się lepiej w swoim ciele. Przyspieszy również metabolizm, co jest pierwszym krokiem do spalenia nadmiernej tkanki tłuszczowej, która mogła nagromadzić się jesienią i zimą.
Bardzo ważna jest także suplementacja, ponieważ podstawowa dieta nie zawsze jest w stanie uzupełnić wszystkie niedobory. Przede wszystkim należy utrzymywać suplementację witaminy D3, która tak naprawdę powinna odbywać się całorocznie. Na wiosnę warto także przyjmować kwas hialuronowy oraz kolagen – związki tworzące skórę, kości i maź stawową. Dzięki nim zmniejsza się ból i sztywność stawów, dzięki czemu możemy być bardziej aktywni fizycznie na wiosnę. Dodatkowo poprawia się kondycja, nawilżenie i jędrność skóry. Staje się ona pełna blasku, czyli właśnie taka, jaką chcemy widzieć na wiosnę. Warto rozważyć przyjmowanie oleju z czarnuszki lub kapsułek z kwasem omega 3, a także kompleksu witamin z grupy B. Pozostałe suplementy diety powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb organizmu. Chcąc dodać sobie energii, np. zmagając się z przesileniem wiosennym, warto sięgać po zioła.
Nawodnienie organizmu
Woda jest składnikiem tkanek i płynów ustrojowych, które transportują w organizmie tlen, składniki odżywcze i inne ważne substancje. Jest kluczowa do regulacji ciepłoty ciała, wydalania produktów przemiany materii czy procesów trawienia. Tak naprawdę organizm człowieka składa się w 60-70% wody. Właśnie dlatego szczególnie wiosną i latem należy dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości wody (przynajmniej 1,5 litra dziennie). Udowodniono, że nawodnienie organizmu na wysokim poziomie wpływa korzystnie na kondycję skóry, włosów i paznokci, dodaje energii, zmniejsza bóle głowy, wspiera stawy. Jeśli smak czystej wody jest dla kogoś nieakceptowalny, warto dodać do niej listki orzeźwiającej mięty lub odrobinę soku z cytryny.
Aktywność fizyczna
Jesienią i zimą człowiek jest przeważnie mniej aktywny fizycznie, głównie ze względu na fizjologiczny wzrost produkcji melatoniny – hormonu snu. Wynika to z mniejszej ekspozycji na naturalne światło słoneczne. Dni są krótsze, często zachmurzone i ponure. Dlatego wiosna to idealny czas na to, aby wdrożyć do swojego życia systematyczną aktywność fizyczną. Można zacząć od codziennych, dłuższych spacerów, jazdy na rowerze, joggingów, nordic walking lub korzystania z siłowni polowych. Ważne, aby taka aktywność miała charakter aerobowy i odbywała się na świeżym powietrzu. Jednocześnie wpłynie to na wewnątrzustrojową produkcję witaminy D, która powstaje w skórze w odpowiedzi na działanie promieni słonecznych. Dodatkowo 2-3 razy w tygodniu warto poświęcić czas na nieco inną formę aktywności, która wzmocni mięśnie i będzie sprawiała dużą radość danej osobie. Tutaj wybór uzależniony jest już od indywidualnych preferencji. Może to być jazda konna, pływanie, jazda na rowerze, taniec, kalistenika, wspinaczka na ściankach i wiele innych.
Poprawa kondycji skóry i włosów
Wiosną każdy chce czuć się piękny i pewny siebie. Dlatego warto zadbać o wygląd i kondycję skóry, włosów i paznokci. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wizyta u doświadczonego kosmetologa, który wykona zabiegi regeneracyjne na skórę twarzy i całego ciała. Może to być mikrodermabrazja diamentowa, mezoterapia igłowa lub mezoterapia bezigłowa, sonoforeza. Celem jest intensywne dostarczenie do skóry składników odżywczych, usunięcie martwego naskórka, nawilżenie. Warto też udać się do drogerii, aby skompletować kosmetyki wiosenne. Mowa głównie o kremach z filtrem SPF, lekkich kremach nawilżających na dzień, szybko wchłaniających się olejkach roślinnych. Jednocześnie warto zaopatrzyć się w kosmetyki do pielęgnacji włosów, zwłaszcza w systemie PEH. Wizyta u fryzjera pozwoli obciąć zniszczone, rozdwajające się końcówki włosów, przy czym warto zdecydować się na zabieg odżywczy, np. saunę na włosy.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Stworzyliśmy dla Państwa najwyższej jakości i z najprostszym, a co najważniejsze naturalnym składem kwas hialuronowy na stawy i skórę. Jest on pozyskiwany w pełni naturalnie i otrzymywany na drodze biofermentacji roślinnej. Zobacz więcej... | |
Kolagen do picia
Kolagen do picia w proszku to naturalny suplement diety o smaku porzeczkowym. Opatentowana formuła Peptiplus sprawia, że biodostępność w organizmie jest na bardzo wysokim poziomie. Zobacz więcej... |