Węgiel aktywowany

Węgiel aktywowany (potocznie: węgiel aktywny) jest popularną substancją o wysokiej porowatości, pozyskiwaną z materiałów organicznych. Znajduje zastosowanie we współczesnej farmakologii i medycynie alternatywnej, choć równie dobrze można wykorzystywać go do przyrządzania domowych kosmetyków oraz środków czystości.

Węgiel aktywowany

Co to jest węgiel aktywowany?

Węgiel aktywowany to substancja składająca się z węgla pierwiastkowego w formie bezpostaciowej (sadza), a częściowo z drobnokrystalicznego grafitu. Znacznych rozmiarów powierzchnia właściwa węgla aktywowanego stanowi rezultat istnienia wewnętrznej struktury porowatej pozostałej po wyjściowym materiale organicznym, a rozwiniętej w procesie wygrzewania w wysokiej temperaturze przy ograniczonym dostępie powietrza. Węgiel aktywowany to substancja nietoksyczna, całkowicie bezpieczna dla organizmu. Można podawać ją ludziom (także małym dzieciom czy kobietom ciężarnym) oraz zwierzętom. Jest on też tani w produkcji nawet na większą skalę.

Węgiel aktywowany pozyskuje się z surowców takich jak drewno, węgiel kamienny bitumiczny, węgiel brunatny bitumiczny, torf oraz niekiedy skorupy orzecha kokosowego (w krajach, gdzie palmy kokosowe mają swoje naturalne środowisko). W celach medycznych jest on sprzedawany w trzech postaciach jako:

  • węgiel aktywowany w proszku;
  • węgiel aktywowany w tabletkach (sprasowany);
  • węgiel aktywowany w kapsułkach.

Węgiel aktywowany – właściwości zdrowotne

Węgiel aktywowany wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego, zwłaszcza jelit. Wspiera metabolizm lipidów oraz utrzymanie prawidłowej równowagi tłuszczów we krwi. Oznacza to, że:

Przyjęcie węgla aktywowanego w przypadku zatruć pokarmowych ma zastosowanie zwłaszcza wtedy, gdy czynność zostanie wykonana jak najwcześniej, zanim toksyny i szkodliwe związki zdążą przeniknąć do krwiobiegu. W przypadku zaburzeń czynności układu pokarmowego najczęściej wskazaniem do jego wykorzystania są biegunki.

Węgiel aktywowany – przeciwwskazania

Najczęstszymi przeciwwskazaniami do stosowania węgla aktywowanego są:

W przypadku kobiet w ciąży i małych dzieci można stosować węgiel aktywowany, jednak zachowując szczególną ostrożność oraz w odpowiednio mniejszych dawkach. Wówczas najlepiej skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który potwierdzi bezpieczeństwo zastosowania produktu w konkretnym przypadku.

Węgiel aktywowany – jak stosować?

Dawkowanie różni się w zależności od wielu czynników. Zazwyczaj należy przyjąć 1000 mg substancji jednorazowo. Węgiel najlepiej pokruszyć i zawiesić w wodzie, aby działał najlepiej. Ewentualnie warto kupić postać sproszkowaną, którą można też wykorzystywać w innych celach. Inne źródła mówią, że u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia przy poważnych zatruciach stosuje się od 3 g do 6 g na dobę, a w zatruciach ciężkich należy bezzwłocznie przyjąć jednorazowo od 4 g do nawet 10 g węgla. Jeśli przyjmujemy węgiel w tabletkach, należy popić je dużą ilością czystej wody mineralnej. Zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza lub producenta produktu.

W celach kosmetycznych rozkruszone tabletki węgla bądź proszek miesza się z wodą, aby stworzyć substancję o gęstej konsystencji. Jest on naturalnym składnikiem kosmetyków oczyszczających skórę, pochłaniających nadmierną ilość sebum i zanieczyszczeń. Dlatego zwykle stosuje się go do pielęgnacji cery tłustej i cery problematycznej. Dodatkowo niweluje zrogowaciały naskórek oraz wyrównuje koloryt skóry. Dodając odrobinę do pasty do zębów, uzyskujemy intensywne działanie wybielające szkliwo.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Korbut R., Farmakologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  2. https://www.aptekaglowna.pl/wegiel-aktywny-30-kaps.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *