Olej z czarnuszki siewnej

Olej z czarnuszki siewnej jest uniwersalnym suplementem diety o potwierdzonych właściwościach prozdrowotnych, a co niezwykle istotne, jest również naturalny i bezpieczny. Właśnie dlatego można podawać go nawet dzieciom, oczywiście po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych. Słynie ze swoich wielokierunkowych właściwości, zwłaszcza przeciwalergicznych, przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych oraz przeciwgrzybiczych.

Olej z czarnuszki siewnej

Czarnuszka siewna – charakterystyka

Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest jednoroczą rośliną z rodziny jaskrowatych, charakteryzującą się niewielkimi, niebieskimi kwiatkami. W celach leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się jej nasiona, czyli małych rozmiarów, czarne ziarenka. Można spożywać je w całości, w formie sproszkowanej, jak również tłoczy się z nich jeden z najcenniejszych olejów roślinnych. Najistotniejszym składnikiem tych nasion jest tymochinon, o silnych właściwościach przeciwzapalnych, przeciwalergicznych i przeciwpatogennych. Pozostałymi składnikami ziaren są:

Tłoczony z nich olej znany był już tysiące lat temu w starożytnym Egipcie, dlatego potocznie nazywa się go złotem faraonów. Nasiona czarnuszki siewnej mają typowy, ostro-gorzki smak. Stąd bardzo dobrze sprawdzają się np. jako urozmaicenie wypieków. Przypomina on nieco pieprz połączony z gałką muszkatołową. Olej z kolei może być wykorzystywany zarówno w celach suplementacyjnych, jak i gastronomicznych, leczniczych czy kosmetycznych.

Olej z czarnuszki siewnej w medycynie

Pozyskiwany z nasion czarnuszki olej siewnej ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Łagodzi stany zapalne, także w przebiegu chorób przewlekłych. Jego przyjmowanie może łagodzić objawy alergii każdego rodzaju, również u dzieci. Silnie wzmacnia odporność organizmu, stymulując układ immunologiczny do działania, chroni żołądek, wątrobę i drogi żółciowe, poprawiając trawienie, a także może działać wykrztuśnie. Udowodniono, że olej z czarnuszki siewnej może obniżać poziom glukozy we krwi oraz ciśnienie tętnicze, które są głównymi czynnikami ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych. Wiele spośród składników czarnuszki wykazuje silne działanie antyoksydacyjne i oczyszczające. Suplementuje się ją również w celach profilaktycznych, aby dostarczać organizmowi cennych składników odżywczych i biologicznie aktywnych.

W celach medycznych najczęściej stosuje się olej z czarnuszki siewnej, a więc formę płynną tej rośliny. Wówczas należy stosować się do zaleceń lekarza / producenta odnośnie dawkowania. Można też zakupić olej z czarnuszki siewnej w kapsułkach, wówczas najczęściej zaleca się przyjmowanie 1-2 kapsułek dziennie, popijając je obficie wodą.

Olej z czarnuszki siewnej w kosmetologii

Olej z czarnuszki siewnej bardzo dobrze nadaje się do pielęgnacji włosów wysokoporowatych, ponieważ zawiera składniki domykające ich łuski i chroniące przed nadmiernym odparowywaniem wody. Dzięki temu włosy stają się gładkie, jedwabiste i nawilżone. Są też lepiej chronione przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby uszkadzać i wysuszać łodygi włosów. Produkt można nakładać wyłącznie na końcówki włosów, zapobiegając tym samym ich nadmiernemu rozdwajaniu się, jak i stosuje się go do olejowania włosów.

Zobacz również: Olej z czarnuszki do włosów.

Jeśli chodzi o pielęgnację skóry, najwięcej korzyści uzyska skóra tłusta, dojrzała oraz problematyczna, także w przebiegu rozmaitych, przewlekłych schorzeń dermatologicznych. Wystarczy odrobinę olejku rozgrzać w palcach i wykonać nim masaż skóry, a następnie dokładnie umyć. Olej nadaje się też do przyrządzania domowych kosmetyków, wzbogacania nim gotowych już, drogeryjnych kosmetyków, metody OCM (olejowe oczyszczanie twarzy) lub do punktowej aplikacji bezpośrednio na zmiany skórne. Nie jest olejem komedogennym, co oznacza, że nie zatyka porów i nie nasila tworzenia się zaskórników.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jędrzejko K., Kowalczyk B., Bacler B., Rośliny kosmetyczne, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice 2006.
  2. Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Fozum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
  3. Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *