Olej z czarnuszki do włosów może być stosowany regularnie w długiej perspektywie czasu. Systematyczność jest wręcz zalecana, aby odnieść oczekiwane rezultaty. Co istotne, należy jednak szczególnie zadbać o metodykę stosowania produktu oraz dobrać go do właściwej porowatości włosów. Nie zawsze będzie korzystnie wpływał na ich strukturę.
Olej z czarnuszki do włosów – co zawiera?
Olej z czarnuszki w postaci płynnej (jest jeszcze dostępny olej z czarnuszki w kapsułkach, którego systematyczna suplementacja wesprze ogólne zdrowie i kondycję włosów od środka) można śmiało nakładać bezpośrednio na włosy. Jego korzystne działanie wynika głównie z niezwykle bogatego składu. Zawiera między innymi:
- tymochinon;
- saponiny;
- tymohydrochinon;
- p-cymen;
- alfa-pinen;
- białka;
- karwakrol;
- olejki eteryczne;
- flawonoidy;
- tymol;
- alkaloidy;
- tokoferole (witaminę E);
- witaminę A;
- witaminę C;
- sole mineralne – żelazo, wapń, potas, cynk, miedź, fosfor.
Dla kondycji włosów największe znaczenie mają jednak: cynk (wzmacnia, chroni przed nadmiernym wypadaniem, łagodzi łupież), witaminy (pobudzają wzrost włosów, dodają im blasku, chronią przed rozdwajaniem), saponiny (chronią skórę głowy i włosy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników) oraz żelazo (wzmacnia).
Zobacz również: Suplementy na włosy.
Olej z czarnuszki do włosów wysokoporowatych
Porowatość włosów określa się na podstawie ich kondycji – dotyczy stopnia rozchylenia łusek włosów. Wyróżniamy włosy niskoporowate (łuski ściśle przylegają do łodyg, przez co włosy są zdrowe i lśniące), wysokoporowate (łuski odchylają się od włosa na zasadzie szyszki, przez co są one suche, zniszczone, rozdwajające się) oraz średnioporowate (łączące cechy obu wcześniejszych przypadków). Olej z czarnuszki siewnej idealnie nadaje się do pielęgnacji włosów wysokoporowatych, które potrzebują olejów bogatych w składniki wygładzające i nawilżające, przy czym ich cząsteczki nie muszą być małe, ponieważ nawet większe z łatwością przenikną przed mocno odchylone łuski aż do łodygi włosa. Działanie oleju z czarnuszki w przypadku włosów wysokoporowatych jest następujące:
- wydłużenie fazy anagenu, a więc opóźnienie wypadania włosów i przyspieszenie ich wzrostu;
- intensywne odżywienie włosów, przez co stają się pełne blasku i zrewitalizowane;
- uzupełnienie niedoborów witaminowych w strukturze włosa;
- złagodzenie objawów łuszczycy, łupieżu i świądu skóry głowy;
- regulacja wydzielania sebum przez skórę głowy, a więc działanie chroniące przed nadmiernym przetłuszczaniem się włosów;
- ochrona końcówek przed rozdwajaniem się oraz ochrona całych włosów przed działaniem czynników zewnętrznych, np. promieniowania UV czy skrajnych temperatur;
- wygładzanie włosów i domykanie ich łusek.
Regularne olejowanie włosów ma ogromny wpływ na ich kondycję. Choć czarnuszka na włosy dedykowana jest głównie włosom wysokoporowatym, mogą wypróbować ją posiadacze włosów średnioporowatych. Głównie z tego względu, że ten typ włosów zawiera wiele cech związanych z nadmiernym odchyleniem łusek włosów. Spora część takich osób odniesie więc podobne korzyści, co posiadacze włosów wysokoporowatych. Warto wypróbować go osobiście.
Olej z czarnuszki do włosów – jak używać?
Olejowanie włosów jest czynnością prostą, którą warto wykonywać raz w tygodniu. Wystarczy niewielką ilość oleju z czarnuszki siewnej rozgrzać w dłoniach i nanieść na umyte włosy na całej ich długości. Następnie wystarczy zabezpieczyć włosy czepkiem foliowym i pozostawić na 30-40 minut. Po tym czasie włosy należy umyć odżywką emolientową oraz delikatnym szamponem, a następnie dokładnie opłukać. Tak umyte włosy suszy się suszarką o chłodnym strumieniu powietrza. Nie należy zapominać, że świadoma pielęgnacja włosów to nie tylko olejowanie raz w tygodniu, ale również korzystanie z odpowiedniej szczotki do włosów, unikanie rozczesywania mokrych włosów, ograniczenie korzystania z prostownicy, a także sięganie po właściwie dobrane kosmetyki (szampony, maski, odżywki) do potrzeb własnych włosów. Uzupełniająco warto suplementować czarnuszkę siewną oraz dbać o to, aby codzienna dieta była urozmaicona i zdrowa.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki
Czarnuszka to wszechstronny, naturalny produkt o potwierdzonym, niezwykle szerokim działaniu. Wykazuje właściwości m.in. antyseptyczne, antywirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwalergiczne ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
- Kołomycew A., Jak dbać o włosy?, Poradnik początkującej włosomaniaczki, Wydawnictwo Sensus.
- Wroniak M., Kwiatkowska M., Krygier K., Charakterystyka wybranych olejów tłoczonych na zimno, Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, 2/2006.
- Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
- Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.