Algi niebiesko-zielone

Algi niebiesko-zielone (nazywane sinicami) należą do grona mikroorganizmów fotosyntezujących, czyli przeprowadzających proces fotosyntezy, w przebiegu którego powstają cząsteczki tlenu. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie tego typu organizmy w rzeczywistości są algami. Niektóre to cyjanobakterie, które jednak do złudzenia przypominają klasyczne algi takie jak np. Spirulinę, która została dobrze przebadana i wykazuje udowodnione, bardzo korzystne właściwości dla człowieka.

Algi niebiesko-zielone

Spirulina

Głównym, najlepiej poznanym i najpopularniejszym przedstawicielem niebiesko-zielonych alg jest Spirulina. To sinica, mikroorganizm niezwykle bogaty w składniki odżywcze i biologicznie aktywne, bardzo wartościowe dla ludzkiego organizmu. Słynie zwłaszcza z ponadprzeciętnej zawartości aminokwasów i pełnowartościowego białka, o przyswajalności porównywalnej do białka zwierzęcego, dzięki czemu jest bardzo dobrym uzupełnieniem dla osób będących na diecie wegetariańskiej, diecie wegańskiej czy aktywnych fizycznie. Ma też bardzo wysoki poziom żelaza i fikocyjaniny, będącej silnym antyoksydantem.

Spirulinę często stosuje się jako wartościowy (dobrze przebadany pod kątem właściwości) suplement diety na całym świecie. Wzbogaca podstawową dietę, uzupełnia niedobory pokarmowe, wzmacnia mięsień sercowy i wpływa korzystnie na czynność naczyń krwionośnych, wspomaga terapię nadwagi i otyłości, a także układu nerwowego. Sproszkowaną Spirulinę wykorzystuje się także w kosmetologii, np. do przyrządzania domowych kosmetyków takich jak maseczki i peelingi do skóry czy włosów.

Spirulina bioalgi
Spirulina z certyfikatem – badanie zlecone przez BIOALGI Sp. z o.o. niezależnemu, akredytowanemu laboratorium badawczemu i przeprowadzone przez J.S. Hamilton Poland Sp. z o.o. Certyfikat Spiruliny bioalgi do wglądu tutaj: Spirulina certyfikat (badanie).

Trzęsidło

Kolejna sinica wykorzystywana w produkcji naturalnych suplementów diety, jednak znacznie rzadziej, niż ma to miejsce w przypadku Spiruliny. Nazywana jest również buzdygankiem naziemnym. Udowodniono, że może ona wspierać funkcje seksualne i podwyższać libido, poprawiać nastrój, a także regulować ciśnienie tętnicze krwi. Buzdyganek naziemny może wspierać funkcjonowanie układu hormonalnego. Dla bezpieczeństwa osoby z chorobami endokrynologicznymi przed użyciem powinny jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Anabaena

Ta niebiesko-zielona alga występuje jako endofit (drobny mikroorganizm pasożytniczy, symbiontyczny lub komensaliczny, żyjący wewnątrz organizmów roślin). Pojawia się głównie na wilgotnej powierzchni gleby i mchów, w komorach powietrznych paproci, w planktonie oraz pod korą w bulwach korzeniowych sagowców. Sugeruje się, że może mieć właściwości prozdrowotne, jednak wymaga to jeszcze intensywnych badań. Póki co nie jest wykorzystywana w medycynie alternatywnej oraz suplementacji.

Microcystis

Komórki Microcystis aeruginosa mają charakterystyczny kształt kulisty lub elipsoidalny o seledynowym zabarwieniu. Zawierają w swoich komórkach wakuola gazowe wypełnione bardzo dużą ilością (do 10 000) pęcherzyków powietrznych. Właśnie dlatego te nietypowe sinice z łatwością utrzymują się na określonej głębokości wody oraz są chronione przed nadmiernym promieniowaniem UV. W medycynie te niebiesko-zielone algi nie znajdują większego zastosowania.

Czy algi niebiesko-zielone są zdrowe?

Algi niebiesko-zielone uznawane są za wartościowy produkt wzbogacający podstawową dietę, o ile sięga się po te rodzaje, które są przeznaczone do spożycia. Przykładem najkorzystniej działającej niebiesko-zielonej algi jest Spirulina. Ma niezwykle szerokie zastosowanie, zarówno jako lek w medycynie alternatywnej, suplement diety oraz środek kosmetyczny. Jej dodatek znaleźć można w produktach drogeryjnych, jak również można dodawać ją do samodzielnie przyrządzanych kosmetyków. Najprostszy przepis obejmuje zmieszanie Spiruliny w proszku z czystą wodą w takich samych proporcjach. Równie dobrze można mieszać ją z miodem, kefirem, maślanką, olejami roślinnymi tłoczonymi na zimno, żółtkiem jaj i wieloma innymi produktami obecnymi w każdym gospodarstwie domowym.

Oczywiście bardzo ważne jest, aby przed użyciem (wewnętrznym lub zewnętrznym) wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do zastosowania wybranej niebiesko-zielonej algi. Przeciwwskazaniem bezwzględnym jest alergia. W razie wątpliwości przy chorobach przewlekłych najlepiej skonsultować się z lekarzem, kosmetologiem (jeśli alga ma mieć zastosowanie pielęgnacyjne) lub doświadczonym dietetykiem klinicznym.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Fernández-Lázaro D., Fernandez-Lazaro C., Seco-Calvo J. Effects of Tribulus terrestris L. on Sport and Health Biomarkers in Physically Active Adult Males: A Systematic Review. Int. J. Environ. Res. Public Health 2022, 19.
  2. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *