Co stosować na uczulenie, aby w naturalny sposób złagodzić stan zapalny, świąd, łzawienie oczu, problemy gastryczne i inne dolegliwości, będące wynikiem toczącej się w organizmie reakcji alergicznej? Takich produktów jest wiele, różnią się jednak intensywnością swojego działania. Podstawą leczenia alergii zawsze powinna być konsultacja z lekarzem specjalistą i ewentualne wdrożenie leków przeciwhistaminowych. Zaawansowana alergia może stanowić zagrożenie życia. Metody naturalne są skutecznym uzupełnieniem leczenia podstawowego, a w przypadku łagodnych form alergii mogą stanowić terapię wyłączną.
Olej z czarnuszki siewnej
Czarnuszka siewna jest rośliną zielną charakteryzującą się szerokim spektrum działania i wysokim potencjałem zdrowotnym. Jako środek leczniczy jest wykorzystywana od ponad 2000 lat. Głównym składnikiem odpowiadającym za jej większość właściwości prozdrowotnych jest tymochinon. Udowodniono, że olej z czarnuszki wykazuje działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, antyoksydacyjne i antyalergiczne. Łagodzi stany zapalne, zmniejsza reakcje alergiczne, wpływa korzystnie na krążenie, układ nerwowy i kondycję skóry. Wykazuje bardzo dużą skuteczność w leczeniu alergicznego nieżytu nosa. Hamuje produkcję cytokin prozapalnych, w tym m.in. interleukiny 1 i interleukiny 6. Wykazuje prawdopodobną skuteczność w zmniejszaniu reakcji nadwrażliwości pokarmowej na białka jaja kurzego, objawiającej się występowaniem przewlekłych biegunek.
Szacuje się, że olej z czarnuszki jest jednym z najsilniej działających produktów pochodzenia naturalnego, będących skutecznym wsparciem w leczeniu alergii, ale także innych schorzeń o podłożu zapalnym, takich jak:
- atopowe zapalenie skóry;
- łuszczyca;
- trądzik;
- i wiele innych.
Dzienna zalecana dawka płynnego oleju wynosi 500-1000 mg, 2-3 razy dziennie. W przypadku oleju z czarnuszki w kapsułkach należy stosować się do zaleceń producenta, które zawsze znajdują się na opakowaniu produktu.
Witamina C
Witamina C jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów i najbardziej znanych witamin w diecie człowieka. Udowodniono, że wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Działa jako naturalny antyhistamik, co oznacza, że obniża poziom histaminy wywołującej reakcje alergiczne i zapalenia wewnątrzustrojowe. Dodatkowo wzmacnia odporność, a tym samym reguluje czynność układu immunologicznego, bezpośrednio zaangażowanego w rozwój alergii. Najbogatszym znanym źródłem witaminy C jest acerola, dlatego rekomenduje się jej suplementację w przypadku alergików. Ponadto warto wzbogacić dietę o inne naturalne źródła tej witaminy, takie jak: owoce dzikiej róży, jagody goji, szczypiorek, natkę pietruszki, paprykę, owoce jagodowe czy pomidory.
Kwasy tłuszczowe omega 3
Zastanawiając się, co stosować na uczulenie, w gronie polecanych produktów nie może zabraknąć niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3. Wpływają na procesy zachodzące w komórkach już na poziomie molekularnym, m.in. poprzez samą obecność w nich. EPA i DHA dostarczone do komórki zastępują w błonach miejsce kwasów nasyconych, które nie są już tak korzystne. Kwasy omega 3, przez mechanizmy hamujące rozwój stanów zapalnych, ograniczają nadmierną krzepliwość krwi. Przeciwzakrzepowe właściwości mogą wiązać się z obniżeniem stężenia fibrynogenu wskutek spożywania tych kwasów. Stany zapalne są spowodowane nadmiernym wytwarzaniem eikozanoidów – prostaglandyny E2 i leukotrienów B4, które powstają z kwasów omega 6. Badania wykazały, że zwiększone spożycie kwasów omega 3 w stosunku do kwasów omega 6 w diecie, a tym samym wzrost stężenia EPA i DHA w organizmie, zmniejsza częstość występowania wielu przewlekłych chorób o podłożu zapalnym, a także łagodzi objawy chorób już występujących. W tym także alergii. Najbogatszymi źródłami kwasów omega 3 są: tłuste ryby morskie, algi, oleje roślinne, siemię lniane, orzechy. Można również suplementować je w formie kapsułek.
Rumianek lekarski
Każda osoba zmagająca się z uczuleniem powinna wiedzieć, że jednym z najcenniejszych ziół wspierających stan zdrowia przy alergiach jest rumianek lekarski. Działanie przeciwzapalne wyciągów z rumianku wynika z efektu synergistycznego zawartych w nich związków należących do grupy flawonoidów, seskwiterpenów i azulenów. Apigenina hamuje kilka enzymów o kluczowym znaczeniu w powstawaniu stanu zapalnego, także w przebiegu rozmaitych alergii. Bardzo dobre efekty lecznicze zaobserwowano w jednym z badań klinicznych w wyniku zastosowania miejscowo preparatów z rumianku w przypadku wywołanego chemicznie, toksycznego zapalenia skóry czy też rumienia zaistniałego pod wpływem światła UVA i UVB. Rezultaty działania wyciągów z rumianku były porównywalne z kremem zawierającym 0,75% hydrokortyzonu.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki
Czarnuszka to wszechstronny, naturalny produkt o potwierdzonym, niezwykle szerokim działaniu. Wykazuje właściwości m.in. antyseptyczne, antywirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwalergiczne ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Sicińska P., Pytel E., Kurowska J., Koter-Michalak M., Suplementacja kwasami omega w różnych chorobach, Postępy Higiena i Medycyny Doświadczalnej, 69/2015.
- Szeleszczuk Ł., Zielińska-Pisklak M., Rumianek lekarski – dlaczego warto mieć go w domowej apteczce, Lek w Polsce, 9/2023.