Jakie są sprawdzone i bezpieczne domowe sposoby na kaszel, które można stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci? Kaszel może mieć charakter ostry lub przewlekły, zawsze jest uciążliwy i pogarsza jakość codziennego funkcjonowania. Domowe metody nierzadko mogą jednak wyeliminować lub znacznie złagodzić problem bez konieczności sięgania po leki. O jakich metodach mowa?
Nawodnienie organizmu
Przede wszystkim przy kaszlu należy dużo pić, ponieważ dolegliwość ta intensywnie wysusza śluzówkę gardła i jamy ustnej, prowadząc do bólu gardła, a nawet stanów zapalnych tej okolicy i obrzęków utrudniających przełykanie śliny czy kęsów pokarmowych. Picie co najmniej 1,5 l wody dziennie to zalecenie zdrowotne dla każdego człowieka, jednak przy gorączce, biegunkach, wymiotach i w różnych stanach chorobowych dawka ta powinna być wyższa. Do puli tej nie wlicza się jednak alkoholu i kawy, ponieważ nie są to produkty nawadniające organizm, a wręcz przeciwnie.
Aby dodatkowo wzmocnić organizm oraz zadziałać przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i osłonowo, warto do wody dodawać odrobinę miodu, soku z cytryny, soli kłodawskiej. Podobne dodatki sprawdzą się w naparach ziołowych i herbatach. Wówczas dodatkowo można dodać do nich cynamon, wanilię, goździki czy anyż.
Zobacz również: Napary na przeziębienie.
Ziołolecznictwo
Do wyżej wspomnianej dziennej puli płynów zaleca się włączać napary ziołowe z zakresu ziołolecznictwa, najlepiej wypijane jeszcze w momencie, gdy są ciepłe. Działanie łagodzące kaszel mają przede wszystkim:
- tymianek;
- rumianek;
- podbiał.
Dodać można do nich miód, lukrecję, kardamon, które także wykazują podobne działanie. Napary ziołowe pije się w ilości 2-3 filiżanki dziennie po wcześniejszym wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań zdrowotnych.
Siemię lniane
Skutecznym i całkowicie bezpiecznym sposobem na kaszel jest siemię lniane. Aby zrobić napar z siemienia lnianego, niezbędne są następujące składniki:
- zagotowana, ciepła woda (jednak nie powinna być wrząca);
- 2 łyżki mielonych nasion siemienia lnianego (najlepiej zmielić je samodzielnie tuż przed przyrządzeniem naparu).
Nasiona wsypujemy do szklanki, a następnie zalewamy około 200-250 ml ciepłej wody. Odstawiamy na 2 godziny, a po upływie tego czasu płyn mieszamy łyżeczką i pijemy w całości (włącznie ze śluzem, mielonymi nasionami i osadem powstałym na dnie). Jest on na tyle gęsty, że tworzy na powierzchni gardła barierę ochronną, zabezpieczającą delikatne tkanki przed podrażnieniami i przesuszeniami związanymi z przewlekłym, uporczywym kaszlem.
Zobacz również: Przewlekłe przeziębienie.
Inhalacje na kaszel
Zgodnie z definicją inhalacja to zabieg leczniczy polegający na wdychaniu par wód mineralnych, roztworów leków lub ich aerozoli. Rozpuszczone w wilgotnym powietrzu cząsteczki substancji leczniczych trafiają bezpośrednio do dróg oddechowych, wywołując w nich korzystny efekt terapeutyczny. W warunkach domowych inhalacje przygotowuje się poprzez zmieszanie określonych substancji i produktów terapeutycznych z wrzątkiem. Następnie należy pochylić się nad naczyniem i wdychać lecznicze opary. W przypadku uporczywego kaszlu z wrzącą wodą najlepiej zmieszać sól kłodawską (lub sól himalajską), podbiał, tymianek, rumianek, szałwię oraz kilka kropel olejku z czarnuszki siewnej.
Zobacz również: Aromaterapia.
Syrop z cebuli
Jednym z najstarszych sposobów na kaszel jest domowy syrop z cebuli. Należy wziąć szklany słoik, a następnie układać w nim warstwami:
- plastry cebuli (ewentualnie cebulę pokrojoną w kostkę);
- naturalny miód;
- plastry cytryny.
Po wypełnieniu tymi warstwami całego słoika szczelnie się go zamyka i odstawia na 12 godzin w ciemne miejsce w dowolnym pokoju (powinna panować tam temperatura około 15-25 stopni). Po tym czasie w słoiku wytworzy się mieszanka soku puszczonego przez cebulę i cytrynę z miodem. Właśnie ta substancja nadaje się do spożycia.
Polecane produkty:
![]() |
Olej z czarnuszki
Czarnuszka to wszechstronny, naturalny produkt o potwierdzonym, niezwykle szerokim działaniu. Wykazuje właściwości m.in. antyseptyczne, antywirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwalergiczne ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Bartkowski L., Nasiona lnu – naturalne źródło zdrowia i urody, Chemik, 2013, 67, 3, 186-191.
- Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Śliwiński P., Chazan R., Dąbrowiecki P., Jahnz-Różyk K., Mróz R., Pirożyński M. Wpływ doboru inhalatora i cząstki na skuteczność terapii wziewnej w POChP, Pneumonologia i Alergologia Polska, 82/2014.