Kolagen na skórę i włosy

Kolagen na skórę i włosy to suplement diety o wysokiej skuteczności, a także odpowiednim profilu bezpieczeństwa. Szczególną popularnością cieszą się różne formy kolagenu naturalnego do picia, które charakteryzują się dobrą biodostępnością i wygodą użycia. Jak działa ten związek i w jaki sposób można go przyjmować?

Kolagen na skórę i włosy

Kolagen na skórę – działanie

Ostatnimi czasy coraz więcej preparatów doustnego kolagenu reklamuje się jako panaceum na starzenie się skóry. Jeszcze do niedawna uważano, że takie suplementy są jedynie chwytem marketingowym i z poprawą jakości skóry mają niewiele wspólnego. Aktualnie przeprowadzone badania dowodzą jednak, że systematyczna suplementacja kolagenu drogą doustną (a więc mając na celu uzupełnienie jego endogennych niedoborów) jest skutecznym sposobem na poprawę jakości skóry i opóźnienie procesów jej starzenia się.

Przeprowadzono wiele badań, podczas których przy suplementacji wysokiej jakości kolagenu zaobserwowano wzrost echogeniczności skóry właściwej w porównaniu do placebo. Analiza obrazu skóry za pomocą reflektancyjnej mikroskopii konfokalnej wykazała ponadto poprawę morfologii kolagenu. Oprócz wyraźnego działania przeciwstarzeniowego kolagen stosowany doustnie może być pomocny w procesach regeneracji skóry. Właściwość tę wykorzystuje się nawet w nowoczesnej medycynie u pacjentów po operacjach i z trudno gojącymi się ranami.

Podsumowując, systematyczne przyjmowanie kolagenu wpływa korzystnie na kondycję skóry. Poprawia jej gęstość, a więc i wytrzymałość oraz elastyczność. Opóźnia tworzenie się zmarszczek mimicznych, a jeśli już wystąpią, może zmniejszać ich widoczność. Skóra jest mniej podatna na uszkodzenia, a ewentualnie podrażnienia goją się znacznie szybciej. Wszystko przez to, że kolagen jest naturalnym składnikiem budulcowym skóry właściwej. Uzupełnianie jego niedoborów zawsze będzie dobrym rozwiązaniem.

Zobacz również: Najmocniejszy kolagen do picia.

Kolagen na włosy – działanie

Coraz częściej pojawiają się doniesienia o pozytywnym wpływie różnych suplementów, w tym kolagenu, na kondycję przydatków skóry, czyli włosów i paznokci. Suplementacja ma sprawić, że włosy będą szybciej rosły, staną się widocznie gęstsze i zdrowsze, a paznokcie twarde i długie. Choć opisane rezultaty nie są aż tak spektakularne, jak obiecują reklamy, z całą pewnością przyjmowanie kolagenu wpływa korzystnie na włosy, co udowodniono na podstawie badań klinicznych oraz co potwierdzają konsumenci tego białka.

Wykazano, że kolagen przyspiesza nieco wzrost włosów oraz wzmacnia je, przez co kosmyki stają się mniej podatne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie UV czy wysokie temperatury w związku z suszeniem, prostowaniem czy kręceniem włosów. Dodatkowo należy podkreślić, że kondycja włosów zależy w dużej mierze od stanu zdrowia skóry głowy. A jak wiadomo, skóra (także ta na głowie) składa się głównie z włókien kolagenowych.

Kolagen na skórę i włosy – jak suplementować?

Kolagen na skórę i włosy należy przyjmować codziennie w dawkach zaleconych przez producenta i po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych. Najważniejsza jest systematyczność oraz wysoka jakość produktu. Przykładem suplementu o dobrych opiniach jest naturalny kolagen do picia bioalgi, posiadający liczne certyfikaty bezpieczeństwa i skuteczności oraz niezawierający chemicznych, sztucznych konserwantów. Jest on wzbogacony o witaminę C, składnik niezbędny do wewnątrzustrojowej produkcji kolagenu. Nie ma znaczenia, czy kolagen stosujemy rano, czy może wieczorem, a także czy odbywa się to w trakcie jedzenia, przed nim, czy może po nim.

Zobacz również: Kolagen i witamina C.

Suplementacja kolagenu – dodatkowe korzyści

Kolagen poleca się nie tylko ze względu na wsparcie urody. Komórki chrząstki pokrywającej wszystkie powierzchnie stawowe produkują podstawową jednostkę strukturalną kolagenu II, tropokolagen typu II. Wraz z wiekiem dochodzi do postępującego niszczenia chrząstki stawowej i rozwija się choroba zwyrodnieniowa stawów. Suplementacja kolagenu wzmacnia więc chrząstkę i przedłuża jej żywotność, zmniejszając ryzyko chorób stawów oraz licznych kontuzji. Dodatkowo udowodniono, że kolagen może wzmacniać pamięć i inne zdolności poznawcze, a także bierze udział w zachowaniu wysokiej odporności organizmu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 73/2009.
  2. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2012.
  3. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *