Młody jęczmień i Chlorella

Młody jęczmień i Chlorella to idealne połączenie dwóch suplementów diety uzupełniających się wzajemnie. Takich kombinacji jest wiele, a przykładami są choćby: Spirulina i Chlorella, witamina D3witamina K2, a także kolagen i witamina C. Odpowiednie połączenie składników daje bardziej zaznaczone rezultaty i jeszcze intensywniej wspiera organizm w sposób wielokierunkowy.

Młody jęczmień i Chlorella

Młody jęczmień – działanie

Młody jęczmień to sadzonki jęczmienia (jednego z podstawowych zbóż uprawianych w Polsce) zbierane do 200 godzin od momentu wykiełkowania. Dzięki temu mają mnóstwo wartościowych składników odżywczych, których nie ma w dorosłej postaci tej rośliny, a ich ilość jest ponadprzeciętnie wysoka. Z tego względu młody jęczmień zaliczono do grona superfoods, czyli żywności naturalnego pochodzenia o bogatym składzie i właściwościach prozdrowotnych potwierdzonych badaniami klinicznymi. W składzie młodego jęczmienia znaleźć można m.in.:

Zawiera ponadto niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kwas linolowy oraz kwas α-linolenowy.

Młody jęczmień sprzedawany jest jako suplement diety. Wykazuje silne działanie przeciwutleniające, a więc likwiduje nadmiar wolnych rodników tlenowych w organizmie. Dodatkowo ma właściwości antydepresyjne, co po części wiąże się ze wspomnianym działaniem przeciwutleniającym. Wykazano, że regularna suplementacja tego preparatu może niwelować niekorzystny wpływ przewlekłego stresu i tym samym zapobiegać depresji czy innym zaburzeniom psychicznym. Systematyczne spożywanie młodego jęczmienia reguluje trawienie, działa przeciwwrzodowo, wzmacnia, poprawia samopoczucie, dodaje energii, łagodzi stany zapalne i przyspiesza walkę z infekcjami o podłożu bakteryjnym. Ostatnio przeprowadzone badania sugerują także, że może on działań antynowotworowo, zwłaszcza w stosunku do raka jelita grubego.

Chlorella – działanie

Chlorella to jednokomórkowa, słodkowodna alga o charakterystycznym, zielonym zabarwieniu. Stanowi jedno z najbogatszych źródeł chlorofilu spośród wszystkich roślin żyjących na ziemi. Alga ta zawiera w swoim składzie m.in.:

Wyszczególnić w niej można niemal 20 witamin i minerałów oraz beta-karoten. Dość nietypowym i interesującym składnikiem jest czynnik wzrostu Chlorelli (CGF), odpowiadający za szybkie namnażanie się komórek algi, a co za tym idzie jej wysoki potencjał regeneracyjny i gojący.

Chlorella znana jest głównie ze swojego działania detoksykującego. Posiada zdolność wyłapywania toksyn i metali ciężkich krążących po organizmie, po czym bezpiecznie je wydala drogą defekacji, ale i przez skórę. Dzięki temu oczyszcza organizm, co wpływa korzystnie zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Pozostałe działanie Chlorelli jest zbliżone do działania młodego jęczmienia i właśnie dlatego oba preparaty rekomenduje się przyjmować jednocześnie.

Zobacz również: Oczyszczanie organizmu z toksyn.

Młody jęczmień i Chlorella – jak suplementować?

Dobrym pomysłem jest zakup suplementu łączonego, a więc takiego, który w swoim składzie ma Chlorellę i jęczmień w odpowiednich proporcjach. Wówczas wystarczy przyjmować go raz dziennie w dawce zaleconej przez producenta, aby czerpać korzyści ze swoich działań. Jeśli jednak mamy dwa odrębne suplementy diety, można przyjmować je zarówno jednocześnie (najpierw jeden, popijając wodą, a później drugi, ewentualnie dodając oba jednocześnie do koktajlu owocowo-warzywnego czy owsianki), jak i osobno (jeden z rana, drugi wieczorem).

Tak naprawdę sposób suplementacji nie jest tak ważny, jak systematyczność. Pierwsze efekty oczyszczania organizmu zaobserwujemy wówczas już po kilku dniach w postaci biegunek i wyprysków, co jest naturalną reakcją organizmu związaną z oczyszczaniem go. Po kilku dniach dolegliwości samoistnie przeminą – to znak, ze część toksyn uległa już wydaleniu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kawka K., Lemieszek M., Prozdrowotne właściwości młodego jęczmienia, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 1/2017.
  2. Pelc J., Zielony jęczmień, Specjalistyczny Portal dla Dietetyków, luty 2017.
  3. Lazur J., Szewczyk A., Jękot B., Muszyńska B., Suplementy diety zawierające Chlorella Vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny. XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Kraków 2017.
  4. Safi C., Zebib B., Merah O., Pontalier P., Vaca-Garcia C., Morphology, composition, production, processing and applications of Chlorella vulgaris. A review, Renewable and Sustainable Energy Reviews, 35/2014.

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *