Nasiona czarnuszki na olej można kupić w dzisiejszych czasach w wielu miejscach, należy jedynie pamiętać, aby pochodziły ze sprawdzonych upraw oraz aby nie zawierały w sobie zanieczyszczeń. Następnie można tłoczyć z nich cenny, leczniczy olej. Urządzenie do tłoczenia olejów w warunkach domowych można kupić już do 1000 zł.
Olej z czarnuszki siewnej – charakterystyka
Mówiąc o prawdziwym oleju z czarnuszki, mamy na myśli:
- olej nierafinowany, pozyskiwany metodą tłoczenia na zimno – w efekcie czego w swoim składzie zawiera maksymalną ilość wartościowych związków odżywczych i antyoksydacyjnych, w tym kwasów tłuszczowych omega 3, witamin oraz minerałów;
- olej tłoczony z najwyższej jakości nasion czarnuszki siewnej uprawianej w ekologiczny sposób, bez wykorzystania szkodliwych preparatów ochrony roślin;
- olej sprzedawany w szklanej i ciemnej buteleczce lub w formie kapsułek (jako suplement diety).
Olej z czarnuszki siewnej pozyskiwany jest z nasion tej rośliny (nazywanym też czarnym kminkiem), niezwykle oleistych i wypełnionych związkami biologicznie aktywnymi. W składzie znaleźć można wiele witamin (zwłaszcza witaminę E, witaminę C, witaminę A, witaminę K oraz witaminy z grupy B), minerałów (zwłaszcza cynk, potas, wapń, magnez) oraz antyoksydantów. Większość terapeutycznych właściwości produkt zawdzięcza zawartości:
Olej z czarnuszki egipskiej, nazywany potocznie złotem faraonów, wpływa niezwykle korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. To produkt o potwierdzonych właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych. Łagodzi objawy alergii, może być więc stosowany uzupełniająco (a w lekkich przypadkach zamiennie) z lekami przeciwhistaminowymi, po konsultacji z lekarzem. Systematyczne spożywanie tego oleju wzmacnia pamięć i koncentrację, poprawia trawienie oraz wpływa korzystnie na samopoczucie.
Zobacz również: Prawdziwy olej z czarnuszki.
Nasiona czarnuszki na olej – jakie wybrać?
Olej można wytłoczyć z każdych nasion czarnuszki, bez względu na ich pochodzenie, jednak aby mieć pewność najwyższej jakości produktu, powinniśmy sięgać wyłącznie po nasiona ekologiczne i sprawdzone. Należy zwrócić więc uwagę, czy:
- producent podaje miejsce pochodzenia (zbioru) nasion czarnuszki;
- na opakowaniu znajduje się informacja o braku GMO i ekologiczności;
- produkt ma oznaczenie unijnego znaku żywności ekologicznej i jest dopuszczony do sprzedaży w Polsce, jeśli pozyskiwany był w innych krajach;
- nie ma żadnych zbędnych dodatków i konserwantów.
Nasiona czarnuszki są drobne, czarne lub niemal czarne. Mają mocny, intensywny, korzenny zapach oraz podobny smak.
Zobacz również: Gdzie kupić dobry olej z czarnuszki?
Olej z nasion czarnuszki – jak tłoczyć?
Tłocząc oleje samodzielnie w domu, zyskujemy gwarancję pewności składu oraz naturalnego pochodzenia produktu. W pierwszej kolejności należy kupić i oczyścić nasiona czarnuszki (lub dowolne inne nasiona / orzechy / rośliny oleiste) z ewentualnych zanieczyszczeń czy resztek roślinnych. Następnie należy posłużyć się specjalną, przenośną, domową prasą do olejów. Nie jest ona duża, dlatego z pewnością w każdym domu znajdzie się na nią odrobina miejsca, a korzyści z jej posiadania będą niezwykle duże.
Wystarczy wsypać odpowiednią ilość nasion do specjalnego pojemnika, szczelnie go zamknąć i podstawić pod otwór wylotowy szklany pojemnik, w którym docelowo będzie znajdował się nasz olej. Po uruchomieniu maszyny nasiona będą powoli mielone i prasowane, aby zawarty w nich olej mógł wyciekać do przygotowanego naczynia. Należy pamiętać, aby po każdym użyciu domowej prasy odpowiednio ją wyczyścić.
Przygotowany olej w domu może stać około 3 miesiące w lodówce, ponieważ po upływie tego czasu stanie się zjełczały, a więc niezdatny do spożycia. To kolejny dowód na to, że nie zawiera w sobie absolutnie żadnych konserwantów. Wyciskany na zimno olej z czarnuszki może być następnie wykorzystywany jako suplement diety, choć równie dobrze może być używany codziennie do gotowania, sałatek, marynaty, wypieków, czy aromaterapii. Należy jedynie pamiętać, aby nie poddawać go działaniom wysokiej temperatury (np. nie możemy smażyć na nim mięsa). Testy i próby użytkowników pras wykazały, że przeciętnie z około 300 g produktu otrzymać można 150-200 ml oleju – wszystko zależy od jakości produktu.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki
Czarnuszka to wszechstronny, naturalny produkt o potwierdzonym, niezwykle szerokim działaniu. Wykazuje właściwości m.in. antyseptyczne, antywirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwalergiczne ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Rutkowska J., Antoniewska A., Baranowski D., Rasińska E., Analiza profilu kwasów tłuszczowych wybranych olejów „nietypowych”, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2016.
- Jędrzejko K., Kowalczyk B., Bacler B., Rośliny kosmetyczne, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice 2006.
- Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Fozum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
- Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.