Spirulina słodkowodna

Spirulina słodkowodna to alga zaliczana do grona cyjanobakterii o niezwykłym składzie i potwierdzonych właściwościach prozdrowotnych. Hodowana w wodach słodkich różni się nieco składem w porównaniu do Spiruliny słonowodnej, szczególnie w kontekście zawartości składników mineralnych. To chętnie wybierany, naturalny suplement diety o wielokierunkowym działaniu.

Spirulina słodkowodna

Spirulina słodkowodna – charakterystyka

Spirulina słodkowodna to alga hodowana w wodach słodkich, a więc głównie w zbiornikach zamkniętych takich jak jeziora i stawy. Ma charakterystyczny niebiesko-zielony kolor oraz morski, rybi smak i zapach (bez względu na to, w jakich wodach wzrasta). W rzeczywistości gatunek Arthrospira to Gram-ujemne, nietoksyczne, fotosyntetyzujące cyjanobakterie o strukturze wielokomórkowej, nitkowatej. Pojedynczy organizm zbudowany jest z kilkumilimetrowych trychomów o kształcie helisy, które z kolei składają się z cylindrycznych komórek o średnicy około 1-12 µm.

Wiedza o zawartości składników odżywczych takich jak białko, witaminy, antyoksydanty i składniki mineralne w Spirulinie przed długi czas powodowała, że badania koncentrowały się jedynie na jej wpływie na stan odżywienia organizmu konsumenta. Dziś wiadomo jednak, że alga ta może wykazywać działanie terapeutyczne.

Zobacz również: Która Spirulina jest najlepsza?

Spirulina słodkowodna – skład

Spirulina słodkowodna ma skład niemal taki sam, jak Spirulina słonowodna. Znaleźć w niej można m.in.:

Jeśli chodzi o skład mineralny, w Spirulinie słodkowodnej znaleźć można zarówno mikro-, jak i makroelementy, zwłaszcza:

Dokładna zawartość poszczególnych składników zależy od jakości wody, w której hoduje się Spirulinę. Im więcej w niej minerałów, tym bardziej przenikają one do komórek alg, dzięki czemu mogą być w pełni dostarczane do organizmu konsumenta. Co istotne, w składzie minerałów Spiruliny słodkowodnej nie znajdziemy jodu. To niezwykle ważny pierwiastek, jednak niektóre grupy konsumentów nie mogą go przyjmować. Mowa głównie o pacjentach z nadczynnością tarczycy, zaawansowanymi zaburzeniami nerek, rozsianymi wolami guzkowymi, gruźlicą płuc.

Spirulina słodkowodna – jaką wybrać?

Cenionym suplementem diety na rynku naturalnych produktów wysokiej jakości jest Spirulina od marki bioalgi. To alga słodkowodna, hodowana w jednym z najbardziej sprzyjających do tego miejsc na Ziemi, a dokładniej w Tajwanie. Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się wysoko w górach, a wszystko z wykorzystaniem źródlanej wody z Mt. Da-Wu na Tajwanie. Uprawa położona jest w miejscu stałego nasłonecznienia, gdzie średnia temperatura wynosi 25 stopni C. Nie naraża to Spiruliny na powstawanie stresu oksydacyjnego wewnątrz jej komórek. W efekcie zachowuje ona wszystkie składniki odżywcze i witaminy w najwyższym stężeniu i jakości.

Dodatkowo jakość Spiruliny słodkowodnej bioalgi została potwierdzona licznymi certyfikatami, w tym certyfikatem jakości ISO 22000 oraz HACCP ISO 22000, certyfikatem GMP (Good Manufacturing Practice) oraz certyfikatem potwierdzającym brak zawartości jodu, co ma kluczowe znaczenie dla osób z chorobami tarczycy. Produkt przeszedł analizę mikrobiologiczną. Został doceniony przez wielu konsumentów i może poszczycić się dobrymi opiniami, co zawsze ma duże znaczenie w podejmowaniu ostatecznego wyboru zakupowego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ramirez-Rodrigues M., Estrada-Beristain C., Metri-Ojeda J., Perez-Alva A., Baigts-Allende D. Spirulina platensis Protein as Sustainable Ingredient for Nutritional Food Products Development, Sustainability, 13/2021.
  2. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  3. Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2018.

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *