Oleje na zimno tłoczone

Oleje na zimno tłoczone powstają w wyniku obróbki ziaren lub nasion w niskiej temperaturze, dzięki czemu produkt zachowuje wszystkie swoje właściwości prozdrowotne oraz bogaty skład. Taki olej jest zawsze korzystniejszy dla zdrowia, zarówno jako dodatek spożywczy, suplement diety, jak i środek kosmetyczny, w porównaniu do oleju rafinowanego.

Oleje na zimno tłoczone

Tłoczenie oleju na zimno – na czym polega?

Metoda tłoczenia oleju na zimno przebiega przy wykorzystaniu pras hydraulicznych lub ślimakowych wyposażonych w układ chłodzący. Jej ogromną zaletą jest brak konieczności większych nakładów inwestycyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu pełni walorów odżywczych i prozdrowotnych pozyskiwanego w ten sposób oleju. Podsumowując, tłoczenie oleju na zimno jest tanie i korzystne dla zdrowia, a sam produkt można oznaczyć jako ekologiczny, jeśli tylko ziarna / nasiona pochodzą ze sprawdzonych, ekologicznych upraw.

Ciekawostką jest, że tłoczenie na zimno oleju stanowi najstarszą naturalną metodę pozyskiwania olejów roślinnych. Do jej przeprowadzenia nie wykorzystuje się żadnych rozpuszczalników. Wszystko odbywa się w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni C, przy czym dla jeszcze lepszej jakości produktu otrzymany olej przed zapakowaniem do butelek należy ostudzić do około 10 stopni C. Butelki powinny być zaś szklane i ciemne, ponieważ nadmierne promieniowanie słoneczne niekorzystnie wpływa na skład i walory oleju. Zachowanie odpowiednich przedziałów temperatur pozwala na:

Podstawą tłoczenia na zimno wysokiej jakości oleju jest wykorzystanie w tym celu wyłącznie dobrej jakości, dojrzałego, czystego, nieuszkodzonego i prawidłowo przechowywanego surowca. Dobrze, aby pochodził on z upraw kontrolowanych, ekologicznych.

Oleje na zimno tłoczone – skład

Oleje na zimno tłoczone mogą mieć różnorodny skład w zależności od tego, jakiego rodzaju surowce roślinne zostaną użyte. Przeważnie są one niezmiernie bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które powinny być stałym elementem codziennej diety każdego człowieka, bez względu na wiek. Dodaje się je do sałatek, surówek, dań jednogarnkowych, pierogów, kanapek i przekąsek, jak również można je suplementować. Warto przeważnie wybierać takie oleje, w składzie których przeważają kwasy Omega 3 (ich dzienne spożycie powinno być wielokrotnie wyższe w porównaniu do Omega 6). Przykładami takich olejów są m.in.:

  • olej lniany;
  • olej rzepakowy;
  • olej z orzechów włoskich;
  • olej konopny;
  • olej awokado.

Oleje na zimno tłoczone zawierają w swoim składzie również spore ilości witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, zwłaszcza witaminę E i witaminę A, jak również pewne ilości poszczególnych witamin z grupy B. Do innych możliwych składników zaliczamy karotenoidy, polifenole, kwercetynę, zaś niektóre oleje mogą zawierać związki charakterystyczne wyłącznie dla siebie. Przykładem jest choćby olej z czarnuszki siewnej, który większość właściwości terapeutycznych zawdzięcza tymochinonowi. Składnik ten znajduje się praktycznie wyłącznie w ziarnach czarnuszki siewnej.

Oleje na zimno tłoczone – właściwości prozdrowotne

Udowodniono, że roślinne oleje na zimno tłoczone:

  • regulują stężenie cytokin i wolnych rodników tlenowych, których wysoki poziom sprzyja tworzeniu się stanów zapalnych w organizmie oraz rozwojowi chorób cywilizacyjnych, do których zaliczyć można współcześnie m.in. depresję, nowotwory, otyłość, zespół jelita drażliwego czy chorobę niedokrwienną serca;
  • regulują ciśnienie tętnicze krwi i mogą przyczyniać się do spadku poziomu cholesterolu LDL, co wpływa korzystnie na elastyczność naczyń krwionośnych i kondycję całego układu sercowo-naczyniowego;
  • poprawiają samopoczucie, zwiększają pamięć i koncentrację, a także mogą przeciwdziałać depresji i przesileniom sezonowym;
  • wspierają utrzymanie prawidłowego przewodnictwa nerwowego;
  • zwiększają elastyczność i jędrność skóry, poprawiają kondycję włosów i paznokci;
  • podnoszą libido oraz wspierają zachowanie wysokiej płodności u osób obu płci;
  • poprawiają wzrok, w szczególności widzenie po zmierzchu, potocznie zwane kurzą ślepotą;
  • podnoszą odporność oraz łagodzą objawy występujących już infekcji.

Ważne, aby oleje na zimno tłoczone spożywać codziennie. Przyjmuje się ogólną zasadę, że na każdy kilogram masy ciała organizm dorosłego człowieka potrzebuje około 1,5 g zdrowych tłuszczów. Zapotrzebowanie to może wzrosnąć u niektórych osób, wówczas rekomenduje się dodatkową suplementację. Ma to miejsce np. w przypadku kobiet ciężarnych, które powinny dodatkowo przyjmować DHA.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Obiedzińska A., Waszkiewicz-Robak E., Oleje tłoczone na zimno jako żywność funkcjonalna, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 1/2012.
  2. Wroniak M., Kwiatkowska M., Krygier K., Charakterystyka wybranych olejów tłoczonych na zimno, Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, 2/2006.

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *