Przewlekły kaszel

Przewlekły kaszel jest niezwykle uciążliwą dolegliwością, która może mieć rozmaite podłoże. Najczęściej jest jednak konsekwencją niedoleczonego lub powikłanego kaszlu ostrego, ewentualnie chorób układu oddechowego o charakterze przewlekłym. Wymaga konsultacji z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, bądź pulmonologiem.

Przewlekły kaszel

Przewlekły kaszel – przyczyny

Kaszel powstaje w mechanizmie łuku odruchowego, w którego skład wchodzą:

  • receptory;
  • drogi nerwowe wstępujące;
  • ośrodek kaszlu w pniu mózgu;
  • drogi nerwowe zstępujące;
  • mięśnie oddechowe.

Pierwszym etapem pobudzenia odruchu kaszlowego jest odbieranie bodźców wywołujących kaszel przez receptory, a więc zakończenia czuciowych włókien nerwowych, zlokalizowanych głównie w nabłonku dróg oddechowych oraz opłucnej. Kaszel uznaje się za odruch wagalny, jako że większość wstępujących i zstępujących włókien nerwowych łuku odruchowego kaszlu znajduje się w nerwie błędnym.

Początkowo kaszel ma charakter ostry, a więc trwa nie dłużej niż 3 tygodnie, choć niekiedy przekształca się w kaszel podostry, trwający od 3 do 8 tygodni. Jeśli jednak nie zostanie doleczony lub nastąpią jego powikłania (np. nadkażenia bakteryjne), przekształca się z kaszel przewlekły, trwający powyżej 8 tygodni. Taki problem dotyczy też wielu chorób pulmonologicznych i ogólnoustrojowych. Możliwe przyczyny kaszlu przewlekłego to:

Warto zaznaczyć, że problem przewlekłego kaszlu jest częsty u palaczy, ponieważ składniki chemiczne znajdujące się w dymie tytoniowym silnie podrażniają śluzówkę dróg oddechowych, jak również zwiększają ryzyko chorób układu oddechowego w sposób wielokrotny.

Zobacz również: Domowe sposoby na kaszel.

Przewlekły kaszel – objawy

Klasycznymi objawami przewlekłego kaszlu (poza samym kaszlem) są:

  • chrypka;
  • uczucie suchości i drapania w gardle;
  • uczucie zablokowanego gardła;
  • stałe łaskotanie w gardle.

Wszystko to wynika z podrażnionej śluzówki. Kaszel nasila ten problem, jednak podrażnienia wywołują kolejne napady kaszlu. Tworzy się więc błędne koło, z którego bardzo ciężko jest wyjść. Przy przewlekłym kaszlu odczuć można nieprzyjemny, nietypowy posmak w jamie ustnej. Sam kaszel zazwyczaj jest suchy i uporczywy. Mokry kaszel z flegmą zazwyczaj wskazuje na infekcje bakteryjne.

Zobacz również: Uporczywy kaszel.

Przewlekły kaszel – diagnostyka

Przy przewlekłym kaszlu należy udać się do lekarza rodzinnego. Wykona wstępne badania (morfologia krwi obwodowej, osłuchanie klatki piersiowej i pleców stetoskopem) oraz w razie konieczności wystawi skierowanie do lekarza specjalisty, czyli pulmonologa. Ten zaś może skierować pacjenta na bardziej szczegółowe badania, np.:

  • RTG klatki piersiowej;
  • spirometrię;
  • próbę wysiłkową.

I wiele innych, w zależności od podejrzeń.

Leczenie przewlekłego kaszlu

Leczenie przewlekłego kaszlu musi odbywać się przyczynowo, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli więc pojawia się on w przebiegu chorób oddechowych o charakterze przewlekłym, dąży się do ich stabilizacji i uzyskania remisji, a nie całkowitego wyleczenia co jest niemożliwe. Przy kaszlu niezmiernie istotne jest unikanie przebywania w zakurzonych, zanieczyszczonych pomieszczeniach. W domu należy dbać o systematyczne porządki (szczególnie przy zwierzętach mających sierść) oraz nawilżenie powietrza. Bardzo dobrze sprawdzą się też doraźne domowe metody, np.:

Systematyczna aktywność fizyczna zgodna z zaleceniami lekarza i fizjoterapeuty jest ważna przy wszelkich chorobach układu oddechowego. Z kolei osoby palące papierosy powinny zrezygnować z tego nałogu.

Aby złagodzić podrażnienie gardła i zmniejszyć napady kaszlu, rekomenduje się picie naparów ziołowych, najlepiej ciepłych. Bardzo dobrze sprawdzą się napary z tymianku, podbiału czy rumianku. Jeśli pojawia się katar i uczucie zatkanego nosa, można dodać też suszoną miętę, która udrażnia drogi oddechowe.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Undrunas A., Kuziemski K., Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej. Forum Medycyny Rodzinnej 2017, Tom 11, nr 4, 149-155.
  2. Arcimowicz M., Niemczyk K., Przewlekły kaszel: nowe koncepcje i możliwości terapeutyczne, Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny, 1/2016.
  3. Grabowski M., Barg W., Leczenie przewlekłego kaszlu, Medycyna po Dyplomie 2011(20); 5(182): 104-110.

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *