Zielarnia

Zielarnia to miejsce, w którym kupić można różnego rodzaju zioła, produkty zielne, a coraz częściej również produkty ekologiczne i naturalne suplementy diety. Od tysięcy lat zioła wykorzystuje się w medycynie alternatywnej, kosmetologii i wspieraniu zdrowia. Jako że w dzisiejszych czasach coraz więcej osób wraca do takich tradycji, zielarnie zyskują na popularności – zarówno te stacjonarne, jak i internetowe.

Zielarnia

Zielarnia

Dawniej zielarniami nazywano takie lokale, w których przetwarzano zioła i przyrządzano z nich różnorodne przetwory czy produkty, aby następnie wykorzystać je w lecznictwie. Dzisiaj jednak są to głównie miejsca, w których sprzedaje się zioła i gotowe już wyroby wykonane na ich bazie. Wyróżniamy zielarnie stacjonarne, czyli takie, do których można osobiście wejść, obejrzeć asortyment i dokonać zakupu, jak również zielarnie internetowe, w których zakupy odbywają się online. Na półkach sklepowych w zielarnii znaleźć można przede wszystkim:

  • zioła świeże i suszone (np. listki mięty, rumianku, dziurawca i wielu innych), z których następnie przyrządzić można napary, wywary, odwary, wszelkie inne produkty do spożycia lub wykorzystania zewnętrznego;
  • pasty zielne idealnie nadające się do wykonywania okładów czy kosmetyków;
  • mieszanki ziołowe;
  • wyciągi roślinne;
  • surowce pochodzenia naturalnego, takie jak na przykład kora dębu, lecznicze korzenie, przyprawy całe i mielone.

Choć podstawą wyposażenia zielarni są oczywiście zioła i wyroby zielne, współcześnie w tego typu miejscach znaleźć można również inne produkty wspierające zdrowie, samopoczucie oraz urodę. Są to głównie:

  • naturalne oleje roślinne tłoczone na zimno;
  • gotowe herbatki będące połączeniem herbaty, ziół, owoców, przypraw;
  • suplementy diety, np. witamina D3+K2, acerola, czarnuszka, algi (m.in. Spirulina i Chlorella), młody jęczmień, MSM;
  • produkty pszczelarskie, takie jak na przykład miód naturalny, propolis, pyłek pszczeli, wosk pszczeli, pierzga;
  • kosmetyki naturalnego pochodzenia, na przykład mydła, kremy, maseczki, olejki do kąpieli niezawierające żadnych zbędnych, chemicznych uzupełniaczy;
  • naturalne świece zapachowe wykonane na przykład na bazie wosku pszczelego lub wosku sojowego, które nie zawierają parafiny wydzielającej szkodliwe toksyny podczas palenia;
  • owoce liofilizowane;
  • domowe przetwory z ekologicznych owoców, na przykład dżemy jagodowe, konfitury z wiśni, soki do rozcieńczania z wodą.

W zielarniach zaopatrzyć można się więc nie tylko w zioła, ale i suplementy diety, kosmetyki czy inne produkty, które powinny mieć naturalne pochodzenie, aby wspierać ludzkie zdrowie.

Kto może założyć zielarnię?

Zielarnię z prawdziwego zdarzenia może prowadzić farmaceuta, technik farmaceutyczny oraz absolwent kursu II stopnia z zakresu towaroznawstwa zielarskiego. Lokal może założyć jednak przedsiębiorca zatrudniający wymienione osoby jako kierowników tych placówek, sam nie musi mieć podobnego wykształcenia. Przydatność lokalu na sklep zielarsko-medyczny musi być zaopiniowana przez Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny. Właściciel musi posiadać opinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Samo prowadzenie sklepu nie wymaga jednak zezwolenia, dlatego nie podlega nadzorowi tej instytucji.

Zielarnie internetowe

Zielarnie internetowe cieszą się rosnącą popularnością głównie dlatego, że nie wymagają osobistej wizyty w placówce. Zakupów można dokonać z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, a zamówione produkty przyjdą w ciągu zwykle 1-3 dni pod wskazany adres. Jest to wygodne, oszczędne i nie wymaga nakładu prywatnego czasu. Dodatkowo zielarnie internetowe mają tę zaletę, że nie sposób pominąć żadnego przeglądanego produktu. Są one dokładnie opisane i wzbogacone zdjęciem, a rabaty cenowe często są większe, niż w sklepach stacjonarnych. Produkty można z łatwością porównać cenowo wykorzystując wyszukiwarki internetowe, jak również można poczytać opinie innych konsumentów na ich temat.

Zaletą zielarni stacjonarnych jest natomiast to, że produkty można powąchać, dotknąć, wybrać osobiście dokładnie to co chcemy, sugerując się własnymi zmysłami. Można także porozmawiać z doświadczonym sprzedawcą, wymienić się poglądami, uzyskać rady w zakresie wspierania zdrowia i samopoczucia właśnie ziołami. To często cenne doświadczenie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z zielarniami.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. https://sjp.pwn.pl/.
  2. https://www.gov.pl/web/zdrowie/obrot-pozaapteczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *