Gorączka w ciąży zawsze powinna być uznawana za sytuację potencjalnie niebezpieczną, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży, gdy jej negatywny wpływ na rozwijający się płód jest bardzo wysoki. Gorączkujące kobiety ciężarne wymagają leczenia. Tym bardziej jeśli podwyższona temperatura ciała utrzymuje się dłuższy czas, jest bardzo wysoka lub towarzyszą jej inne, niepokojące objawy.
Gorączka w ciąży – przyczyny
Przyczyny gorączki u kobiet ciężarnych są takie same, jak w przypadku każdej innej osoby. Najczęściej gorączkę stanowi złożona odpowiedź organizmu w przebiegu niektórych chorób, charakteryzująca się wzrostem temperatury ciała wskutek działania cytokin, wzbudzenia reakcji ostrej fazy oraz aktywizacji licznych mechanizmów fizjologicznych, metabolicznych i immunologicznych. Gorączka jest objawem samoregulującym się, kontrolowanym przez niektóre hormony i reakcje neuroimmunologiczne. Możliwe przyczyny gorączki:
- choroby nowotworowe;
- stany ostre chorób przewlekłych, np. chorób autoimmunologicznych takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy;
- infekcje bakteryjne, infekcje wirusowe lub infekcje pasożytnicze.
W przypadku ciężarnych najczęściej gorączkę obserwuje się w przebiegu grypy lub innych infekcji wirusowych. Warto również mieć na uwadze, że kobiety ciężarne mają fizjologicznie wyższą temperaturę ciała. Wartości poniżej 38 stopni Celsjusza (np. 37,4) znajdują się jeszcze w normie. Delikatny stan podgorączkowy w ciąży nie jest niczym szczególnym, ani nie stanowi powodu do niepokoju. Jej przyczyną są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. O gorączce mówimy wówczas, gdy temperatura ciała przekracza 38,1 stopni C.
Gorączka w ciąży – objawy i konsekwencje
Gorączka w ciąży przebiega podobnie jak u każdej innej osoby. Jest to podwyższenie temperatury ciała, któremu mogą towarzyszyć objawy takie jak:
- złe samopoczucie, uczucie rozbicia i zmęczenia;
- dreszcze;
- bóle kostno-stawowe i bóle mięśniowe;
- bóle głowy;
- uczucie zimna lub napady gorąca.
Mogą również pojawić się inne objawy związane bezpośrednio z przyczyną gorączki. Jeśli pojawiła się ona w przebiegu bakteryjnego zapalenia dróg oddechowych, prawdopodobnie pojawią się duszności, mokry kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny oraz ból gardła. Najwyższy stopnień niebezpieczeństwa dla płodu obserwuje się w I trymestrze ciąży – mogą pojawić się wady rozwojowe, a skrajną konsekwencją jest obumarcie płodu. Najniższe zagrożenie jest w III trymestrze ciąży, choć w przebiegu gorączkowania ciężarnej może dojść do zmian objętości płynu owodniowego (małowodzia, wielowodzia), obrzęku łożyska czy hepatomegalii.
Gorączka w ciąży – leczenie
Schemat postępowania w przebiegu gorączkującej kobiety ciężarnej jest podobny do schematu stosowanego u osób niebędących w ciąży. W pierwszej kolejności stosuje się leczenie objawowe i wspomagające odporność. Jeśli w tym czasie objawy nie ustępują lub wręcz nasilają się, zalecana jest wizyta u lekarza. Istotna różnica polega na bardziej intensywnej walce z gorączką ze względu na jej możliwy wpływ na płód. Najbezpieczniejszy w każdym okresie ciąży jest paracetamol, który podaje się przeważnie co 6 godzin, nie przekraczając dawki 3 g na dobę. Ibuprofen jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży.
Do metod domowych, objawowych zalicza się natomiast: chłodne kompresy na czoło i kark, napary z dodatkiem naturalnego miodu, cytryny i imbiru, naturalne antybiotyki (czosnek, cebula, kiszonki), suplementacja witaminy D i kwasów tłuszczowych Omega 3, a także picie dużej ilości płynów, jako że podczas gorączki potliwość ciała wzrasta, co mogłoby zaburzyć równowagę wodno-elektrolitową organizmu i wpłynąć negatywnie na stan płodu oraz samopoczucie kobiety ciężarnej. Bardzo ważny jest odpoczynek, zwłaszcza zdrowy sen, ponieważ właśnie wtedy organizm regeneruje się najintensywniej.
W razie wątpliwości lub wystąpienia objawów niepokojących (silne bóle brzucha, omdlenia, gorączka nieustępująca podczas domowego leczenia, zawroty głowy, krwawienia z dróg rodnych) należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki
Czarnuszka to wszechstronny, naturalny produkt o potwierdzonym, niezwykle szerokim działaniu. Wykazuje właściwości m.in. antyseptyczne, antywirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwalergiczne ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Świątkowska-Freund M., Przeziębiona kobieta ciężarna, Medical Tribune, 3/2015.
- Kucharz E., Diagnostyka różnicowa stanów gorączkowych, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 56/2010.
- Piotrowski J., Jędrzejewski T., Pawlikowska M., (i inni), Znaczenie gorączki i endogennej antypirezy, perspektywa wykorzystania inhibitorów rozpuszczalnej hydrolazy epoksydowej w farmakologii przeciwgorączkowej, Problemy Nauk Biologicznych, 2/2017.
- Marciniak U., Jak uniknąć błędów w zwalczaniu gorączki?, Velamed, Lublin.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.