Jakie badania warto wykonać raz w roku, żeby rzeczywiście mieć kontrolę nad własnym stanem zdrowia? Regularne badania profilaktyczne pozwalają wykryć wiele chorób na wczesnym etapie, kiedy leczenie jest najskuteczniejsze i najmniej obciążające dla organizmu. Co więcej, umożliwiają ocenę ogólnej kondycji organizmu oraz monitorowanie czynników ryzyka rozwoju wielu schorzeń. Istnieje wiele rekomendacji, których powinien przestrzegać każdy dbający o siebie pacjent. Różnią się one w zależności od ogólnego stanu zdrowia, wieku, płci oraz czynników ryzyka zachorowania na konkretne przypadłości, dlatego ostateczny harmonogram badań kontrolnych powinien być ustalany indywidualnie, najlepiej we współpracy z lekarzem.
Badania krwi raz w roku
Każdy pacjent powinien raz w roku wykonać kontrolne badania krwi, w skład których klasycznie wchodzą:
- morfologia krwi obwodowej;
- markery stanu zapalnego;
- lipidogram (poziom cholesterolu i trójglicerydów);
- poziom witaminy D;
- żelazo i ferrytyna;
- glukoza na czczo;
- elektrolity.
Kobiety powinny dodatkowo rozszerzyć te badania o analizę poziomu hormonów tarczycy (FT3, FT4 oraz TSH), natomiast mężczyźni od 40. roku życia powinni dodatkowo raz w roku badać poziom PSA, który ocenia zdrowie i kondycję gruczołu krokowego (prostaty).
Osoby z chorobami przewlekłymi lub znajdujące się w grupie ryzyka konkretnych chorób powinny raz w roku wykonywać takie badania krwi, które sprawdzają pracę narażonych na patologię narządów wewnętrznych. Przykładowo, jeśli w bliskiej rodzinie pojawiły się przypadku złośliwego nowotworu wątroby, warto raz w roku uzupełnić powyższe badanie krwi o panel wątrobowy. Tutaj warto skonsultować się z lekarzem, by dobrał odpowiednie badania profilaktyczne.
Badania moczu raz w roku
Raz w roku warto też wykonać ogólne badanie moczu, które ocenia oznaki infekcji układu moczowego, stan nerek, poziom nawodnienia organizmu, ewentualną cukrzycę. Warto jednak mieć na uwadze, że prawidłowy wynik nie wyklucza wszystkich chorób nerek czy pęcherza. Przykładowo wczesne nadciśnienie tętnicze, część chorób nerek czy nowotwory mogą przez długi czas nie powodować zmian w zwykłym badaniu moczu. Dlatego wyniki ogólnego badania moczu zawsze należy analizować wspólnie z wynikami badań krwi, co da pełny pogląd na stan zdrowia pacjenta. Zwykle badania te wykonuje się tego samego dnia.
USG piersi i badanie ginekologiczne
Każda kobieta od momentu rozpoczęcia miesiączkowania raz w roku powinna udać się na badanie ginekologiczne, na którym dodatkowo przeprowadzi się badanie USG piersi. To ważny element profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy (najczęstszych nowotworów kobiecych w kraju), wspólnie z cytologią wykonywaną co 3 lata (chyba że pojawią się wskazania do częstszej cytologii). Szacuje się, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się między 12. a 15. rokiem życia, najlepiej niedługo po wystąpieniu pierwszej miesiączki.
Ocena zdrowia jamy ustnej i ostrości widzenia
Całą coroczną profilaktykę uzupełnia się o badanie wzroku u okulisty. Ocenia on między innymi ostrość widzenia, dno oka i ciśnienie wewnątrzgałkowe. Warto wykonać także badanie jamy ustnej u stomatologa, nie tylko ocenia zdrowie zębów, ale i wykonuje pełną higienizację, na którą składają się:
- piaskowanie zębów;
- skaling;
- fluoryzacja.
Takie badania są niezbędne nawet wówczas, gdy poprzednie wyszły prawidłowo i lekarz nie wykrył żadnych patologii wymagających leczenia. To ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy narażeni na niezdrowe jedzenie bogate w cukry proste, które psują zęby, a także na wszechobecne promieniowanie z ekranów komputerów i smartfonów, które psuje wzrok.
Badania dodatkowe raz w roku
Każda osoba, jak wspomniano na samym początku, powinna mieć dobrany pakiet diagnostyczny wykonywany raz w roku indywidualnie do własnych potrzeb i ogólnego stanu zdrowia. Powyższe parametry są obowiązkowe do analizy corocznej, jednak dodatkowo u niektórych pacjentów wystąpić może rozszerzone zapotrzebowanie na diagnostykę. Tak więc osoby z niedoczynnością tarczycy powinny raz w roku wykonywać USG tarczycy, zaś osoby z chorymi nerkami powinny dodatkowo wykonywać USG nerek. Jeśli w obrazie ultrasonograficznym zostaną stwierdzone jakiekolwiek nieprawidłowości, pojawi się wskazanie do bardziej zaawansowanej diagnostyki, na przykład do biopsji.
Polecane produkty:
|
Spirulina i chlorella
Spirulina i chlorella wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, w tym również z metali ciężkich. Ponadto wspiera budowanie naturalnej odporności, odmładzanie organizmu, pomaga w likwidacji zaparć, przyspiesza metabolizm i regenerację uszkodzonych tkanek Zobacz więcej... |
|
Chlorella – tabletki na oczyszczenie organizmu
Chlorella w tabletkach to naturalna alga z rozerwaną ścianą komórkową (chroniona patentem) w postaci suplementu diety. Została wytworzona wyłącznie z suszonych, jednokomórkowych mikroskopijnych alg. Chlorella pomaga wyeliminować metale ciężkie z organizmu Zobacz więcej... |
Bibliografia
- https://pacjent.gov.pl/program-moje-zdrowie.
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/bezplatne-programy-profilaktyczne.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Rodzinna, Kraków 2006.




