Gorączka przy przeziębieniu nie jest typowym, charakterystycznym objawem, jednakże może się pojawić. Przeważnie obserwuje się stan podgorączkowy, zaś wzrost temperatury ciała do miana gorączki wskazuje już na rozwój grypy lub innej, poważniejszej od przeziębienia infekcji. Gorączkę w tym przypadku na ogół można zwalczyć naturalnymi, domowymi sposobami na przeziębienie .
Gorączka – co to jest?
Regulacja temperatury ciała stanowi kluczowy mechanizm zabezpieczający homeostazę. Utrzymywanie właściwej temperatury ciała jest ważne dla m.in. prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, niektórych procesów immunologicznych, utrzymania płodności oraz sprawności układu nerwowego. Gorączka sama w sobie nie jest chorobą, lecz jedynie objawem świadczącym o tym, iż organizm broni się przed patologicznymi procesami w jego wnętrzu.
Wiele chorych w momencie wystąpienia gorączki natychmiast sięga po leki. To duży błąd. Dlaczego? Otóż gorączka spełnia w trakcie infekcji niezwykle ważną rolę – pomaga ją zwalczyć i przywrócić wewnętrzną równowagę ustroju. Jeśli trwa krótko i nie przekracza 39 stopni C, nie jest groźna, zwiększa efektywność makrofagów i neutrofili w zwalczaniu patogenów oraz upośledza mechanizmy namnażania mikroorganizmów. Daje tym samym przewagę układowi immunologicznemu gospodarza i w konsekwencji chroni organizm przed dalszym rozwojem choroby.
Wysokość gorączki
Prawidłowa temperatura ciała wynosi przeciętnie 36,6 stopni C, jednak za normę uznaje się zakres 36,4-37,5 stopni C. Podwyższone stany kwalifikuje się następująco:
- 37,5-38 – stan podgorączkowy;
- 38,1-38,5 – gorączka nieznaczna;
- 38,6-39,5 – gorączka umiarkowana;
- 39,6-40,5 – gorączka znaczna;
- 40,6-41 – gorączka wysoka;
- powyżej 41 – gorączka nadmierna, zagrażająca życiu.
Od ilu stopni jest gorączka?
W praktyce wzrost temperatury ciała już powyżej 40 stopni C jest stanem zagrożenia zdrowia i życia, wymagającym podjęcia szybkiej interwencji. Umiarkowaną gorączkę należy natomiast zwalczać u dzieci, seniorów, pacjentów przewlekle chorych oraz kobiet ciężarnych.
Co to jest przeziębienie?
Przeziębienie to zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych. Przyczynę stanowi zakażenie wirusowe górnych dróg oddechowych, za co najczęściej odpowiadają rinowirusy. Pierwsze objawy pojawiają się około 2-3 dni od momentu wniknięcia do organizmu patogenów i są to zazwyczaj:
- ból gardła i ból oczu;
- częste kichanie;
- zmniejszenie drożności nosa, czemu towarzyszy wyciek z nosa;
- brak apetytu;
- stan podgorączkowy.
Przede wszystkim nie należy mylić przeziębienia z grypą, która również jest infekcją wirusową, jednak wywołaną przez zupełnie inne rodziny patogenów. Objawy rozwijają się natychmiast po wniknięciu ich do organizmu, a najbardziej charakterystycznymi są:
- gorączka umiarkowania lub wyższa;
- kaszel;
- ból mięśni i ból głowy;
- dreszcze;
- ogólne złe samopoczucie;
- nudności, wymioty i inne objawy żołądkowo-jelitowe.
Różnice wynikają więc zarówno z etiologii, jak i obrazu klinicznego.
Gorączka przy przeziębieniu – jak wysoka?
Gorączka przy przeziębieniu nie jest specyficzną dolegliwością. Przeważnie przeziębieniu towarzyszy stan podgorączkowy, choć niekiedy obserwuje się gorączkę nieznaczną, nieprzekraczającą 38,5 stopni C. Wszystko zależy od wytrzymałości układu immunologicznego osoby przeziębionej. Tak niską gorączkę lub stan podgorączkowy nie powinien być zwalczany, ponieważ dzięki temu organizm ma szansę na pozbycie się chorobotwórczych patogenów i szybki powrót do zdrowia. Warto jednak wspierać swój organizm:
- unikając wychodzenia z domu, aby nie rozprzestrzeniać patogenów;
- dużo odpoczywając, np. śpiąc, leżąc, aby organizm mógł skierować wszystkie swoje siły na walkę z wirusem oraz regenerację;
- pijąc dużo płynów, zwłaszcza wody i naparów ziołowych;
- inhalując się, aby złagodzić objawy górnych dróg oddechowych;
- korzystając ze zbilansowanej i zdrowej diety;
- suplementując acerolę, witaminę C, Chlorellę oraz koenzym Q10.
Jeśli natomiast gorączka zaczyna wzrastać, można już podejrzewać grypę. Przedłużająca się gorączka umiarkowana lub wyższa (trwająca powyżej 2-3 dni, niereagująca na domowe metody czy nawet leki apteczne) jest wskazaniem do pilnej konsultacji z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.
Polecane produkty:
Acerola organiczna
Suplement diety Acerola to przede wszystkim źródło naturalnej witaminy C. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia i znużenia, pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kucharz E., Diagnostyka różnicowa stanów gorączkowych, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 56/2010.
- Piotrowski J., Jędrzejewski T., Pawlikowska M., (i inni), Znaczenie gorączki i endogennej antypirezy, perspektywa wykorzystania inhibitorów rozpuszczalnej hydrolazy epoksydowej w farmakologii przeciwgorączkowej, Problemy Nauk Biologicznych, 2/2017.
- Marciniak U., Jak uniknąć błędów w zwalczaniu gorączki?, Velamed, Lublin.